SSS - Sık Sorulan Sorular

Nasıl İyi Soru Sorulur?


ARAŞTIRMA


Soru sormadan önce araştırma yapmalıyız. Ayrıca site içi arama ile daha önce sorulmuş sorular arasında bizim için çözüm olabilecek sorular var mı diye bakmalıyız. Sorunumuzla ilişkili soruları bulup, sorumuzun diğerlerinden farklı olan tarafını ve ne beklentimiz olduğunu iyi belirlemeliyiz.

BAŞLIK


Başlık kullanıcıların ilk gördükleri şeydir. Bundan dolayı özellikle soru başlıklarına dikkat etmeliyiz. Başlık sorumuzun özeti gibi olmalıdır. Sorunun tam olarak ne ile alakalı olduğu, soruyu cevaplamak için neleri bilmemiz gerektiğini bize özetleyen bir yapıda olmalıdır. Kullandığımız teknolojji, hata mesajı gibi detaylar bulunabilir. Başlık örnekleri;

Kötü: MySQL tarih ile ilgili soru

İyi: MySQL iki tarih arasındaki verileri çekme

Daha iyi: MySQL iki tarih arasındaki verileri çekmedeki performans

Kötü: Android if-el problemi

İyi: Android, neden str = “deger” olduğu halde if(str == “deger”) false dönüyor.

Yukarıdaki soru örneklerinde sorular aynıdır. Ama başlıklara bakınca her başlık ayrı bir soru gibi görünüyor. Kötü sorularda, sorunun ne olduğunu tahmin etmek çok zor. Bunun yanı sıra Türkçe imla kurallarına uygun soru başlık ve metinlerinin oluşturulması, soru soranın dile verdiği önemi yansıtmaktadır.

BAŞLANGIÇ PARAGRAFI


Soruya kod eklemeden önce, bir giriş paragrafı ile başlanmalıdır. İlk paragrafta başlıkta yazdığımız problemi biraz daha genişleterek, yine bir özet şeklinde anlatmalıyız. Problemi nasıl çözmeye çalıştınız, problemin çözümünde size sıkıntı çıkaran şey neydi, … gibi soruların yanıtlarını yazmaya çalışmalıyız.

Başlıktan sonra bu paragraf ilk görüneceğinden, olabildiğince iyi bilgi verilmelidir.

KOD VE DİĞER AÇIKLAMALAR


Sorunuzu daha iyi anlatmak için kod satırları ile desteklemeliyiz. Kod eklerken programdaki tüm kodlar eklenmemelidir. Sadece gerekli olan satırlar ve sorun yaşadığınız satırlar olmalıdır.

Eğer mümkünse canlı çalışan örnekler hazırlayabilirsiniz. Bunun için, http://sqlfiddle.com/, http://jsbin.com/, http://jsfiddle.net/ gibi sitelerden yararlanabilirsiniz.

ETİKET


Etiketler, sorunuzun kategorilerini belirler. Soruya cevap verecek kullanıcılar, bu etiketlere bakarak, sorunun içeriğinin hangi teknoloji, dil, konu ile alakalı olduğunu anlar. Ayrıca sorunuz, bu etiketlere göre filtrelenebilir. Böylece tüm kullanıcılar ilgi alanlarına göre sorulara rahatça ulaşırlar.

İMLA KURALLARI VE MANTIKLI OLMAK


Soru sorarken mümkün olduğu kadar yazım kurallarına uymaya özen göstermeliyiz. Yazdığımız soruyu göndermeden önce birkez daha baştan gözden geçirmeli, kelimeler ve cümleler arasında kopukluklar ve mantık hataları varsa düzeltmeliyiz. Sorumuza cevap verenlerin gözü ile birkez bakmalıyız.

HATA YAKALAMA VE HATA MESAJLARI


Sorularımıza, eğer hata mesajı alıyorsak bunu mutlaka soruya eklemeliyiz. Tabi öncesinde hata yakalamak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu sadece soru sormak için değil, daha hızla hata bulma ve hızlı geliştirme için de işimize yarayacaktır.

Farklı araçlar kullanarak hata mesajlarını yakalamaya çalışmalıyız. Kullandığımız geliştirme ortamının sağladığı debugger, özellikle web geliştiricilerin mutlaka kullanması gereken tarayıcıların geliştirici araçları ve açık kaynak başka araçlar bu konuda bize yardımcı olacaklardır.

Tüm bu konulara dikkat edersek, sorularımıza net, kaliteli ve hızlı cevap alırız. Ayrıca, sorumuzun senaryosunu çok iyi anlatırsak, alternatif ve daha iyi çözüm tavsiyeleri de gelecektir.

Bakınız BTSoru.com Kullanım Kılavuzu

Bakınız BTSoru.com Hakkında

powered by BitNami OSQA