Merhabalar,

Ölçme ve değerlendirme faaliyetleri için bir tür online anket uygulaması yapmak istiyorum. Bunun için neler kullanmamı önerirsiniz?

jQuery ile anket oluşturmada kullanacağım "sürükle-bırak" gibi kodları yazdım. Sayfa tasarımlarım .html formatında da olsa tamamen hazır. Veritabanımın tablolarını da hazırladım.

Spring Framework bu iş için şart koşulmuş biçimde. Bunun yanında JSF + PrimeFaces kullanmak istiyorum. Sistemin çalışma biçimi üzerinde kafa yoruyordum bir süredir. 2-3 hafta gibi bir sürede gece gündüz çalışarak etkili bir biçimde ortaya bu ürünü çıkartabilir miyim? Java'da hiç web projesi yapmadım, fakat OOP mantığında iyi miktarda pratiğim var.

Merak ettiğim bir şey daha var. Bugün birisinden duydum, yazdığım jQuery kodları "bir şekilde" PrimeFaces ile çakışma yaşar mı? Yazdığım bu jQuery kodlarını projeme dahil etmemem gerekiyor mu?

soruldu: 09 May '12, 10:28

Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

Timur Aykut YILDIRIM
371325047
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 21 May '12, 03:58

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

1

jQuery ve PrimeFaces'i birlikte kullanabilirsiniz: http://stackoverflow.com/questions/5457292/jquery-conflicts-with-primefaces

(09 May '12, 17:26) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Link için çok teşekkür ederim Ramazan hocam. Sağolun

(10 May '12, 13:16) Timur Aykut YILDIRIM Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

PrimeFaces icinde zaten bazi surukle birak componentler var, belki de jquery'ye ihtiyac olmadan direk jsf componentleriyle yapabilirsiniz. Eger ileri duzeyde surukle birak jqeury islemleri varsa ve yapacaginiz proje yapisi html ile cozulebilecek durumda ise JSP yi daha rahat kullanabilirsiniz. (Zaten html ve gerekli jquery kodlamalari yapmissiniz.)

Eger projede bircok islemi componentlerle cozmek istiyorsaniz Primefaces cok iyi bir secenek olabilir.

permanent link

cevaplandı: 10 May '12, 06:43

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

İleri düzeyden kastınız nasıl oluyor hocam? benim jQuery kodlarımın işlevi şöyle, radiobutton, checkbox gibi html elementlerinin yanı sıra puanlama için kullanılan "jQuery Star Rating Plugin" gibi jquery eklentilerini sürükle-bırak yaptığım zaman her bir elementin id'sini otomatik artırıyor.

admin kullanıcı sayfayı yayınladıktan sonra anketi cevaplayan kullanıcının cevaplarının bir xml veya json dosyası formatında sunucuya gönderilmesini ve burada istatistiklerinin çıkarılmasını amaçlıyorum. Bu durumda PrimeFaces benim için kullanışlı mıdır?

(10 May '12, 12:33) Timur Aykut YILDIRIM Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image
1

PrimeFaces demolarindan drag and drop componentlere bakin. Eger bu componentler isinizi gorecekse jquery yazmak yerine jsf component'lerle cozebilirsiniz demek istemistim. Eger componentler sizin proje yapiniza uymuyorsa jsf icine jquery yazarak yada direk jsp kullanarak da cozebilirsiniz. Eger projenin admin kisminda daha detayli islemler / formlar / listeler gibi bircok sey olacaksa component model(jsf-primefaces) kullanmaniz bircok isi kolaylastiracaktir.

http://www.primefaces.org/showcase-labs/ui/home.jsf - demos

(10 May '12, 12:49) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

primefaces'a hayran biri olarak girip component lara sırf bakmak için girdiğimde bile yine büyüleniyorum :) CemIkta sağol.

(11 May '12, 07:28) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

PrimeFaces in kendi star rating bileseni mevcut: http://www.primefaces.org/showcase-labs/ui/rating.jsf

(17 May '12, 05:44) optimusprime optimusprime's gravatar image

jQuery kodların hazır ise jsp ile yazman daha makul bu tür bir uygulama için framework kullanmak gereksiz. Eğer amaç frameworkleri tanımak amaçlı ise Spring, JSF ile ayrı ayrıda yapabilirsiniz. Primefaces kütüphanesi oldukça zengin jquery ile çakışma yaşayabilir.

permanent link

cevaplandı: 09 May '12, 15:48

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

  1. cevaba yazdığım yorumu buraya da yazayım hocam,

Benim jQuery kodlarımın işlevi şöyle, radiobutton, checkbox gibi html elementlerinin yanı sıra puanlama için kullanılan "jQuery Star Rating Plugin" gibi jquery eklentilerini sürükle-bırak yaptığım zaman her bir elementin id'sini otomatik artırıyor.

admin kullanıcı sayfayı yayınladıktan sonra anketi cevaplayan kullanıcının cevaplarının bir xml veya json dosyası formatında sunucuya gönderilmesini ve burada istatistiklerinin çıkarılmasını amaçlıyorum. Bu durumda PrimeFaces benim için kullanışlı mıdır?

(10 May '12, 12:39) Timur Aykut YILDIRIM Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

2-3 haftalık bir online anket uygulaması için spring-jsf çok fazla değilmi? Sadece biri yeterli gibi duruyor bence.

permanent link

cevaplandı: 09 May '12, 12:09

scarface_tnt's gravatar image

scarface_tnt
178364348
cevap kabul oranı: 11%

müşterinin isteği spring içermesi yönünde. eğer jsf beraber çalışırken sıkıntı çıkarmaz ve benim için önemli olan geliştirme sürecini azaltırsa sıkıntı yok :)

(10 May '12, 12:35) Timur Aykut YILDIRIM Timur%20Aykut%20YILDIRIM's gravatar image

Merhabalar JSF 2.2 + Primefaces 5.x + Spring ..... gibi teknolojilerle Java Web uygulaması geliştiren biri olarak şunu söylemek isterim ki eğer projeniz küçük ise ve Java da yazmak istiyorsanız.JSF + Primefaces öğrenme zamanınız uzun sürebilir ve ayrıca HTML tarafınızda hazır ise benim tavsiyem Spring MVC ile bu işi yapmanız tabikide spring te tecrübeniz var ise kısa sürede yapabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 07 May '15, 04:44

caglarturkurka's gravatar image

caglarturkurka
6653712
cevap kabul oranı: 6%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×282
×130
×97
×92
×43

Soruldu: 09 May '12, 10:28

Görüntüleme: 1,956 kez

Son güncelleme: 07 May '15, 04:44

powered by BitNami OSQA