Merhaba 2-3 aydır android yazılımı geliştirme ile uğraşıyorum.daha önce ufak tefek masaüstü uygulamaları yapardım.Komutlar zaten klasik her dilde olan komutlar olduğu için sürekli olarak araştırma zorunluluğu hissetmezdim. Androide başlamamla birlikte neredeyse her kodu developer.android den araştırıp kopyalıyorum.İnternet olmasa bir toast ile bildirim ekrana getiremeyeceğim diyebilirim.Şimdi etiklik açısından sorun yok vicdan azabı mı desem aklımda kalıyor bu kadar metodları-komutları lap diye kopyalamak. 1-2 yıl içinde bilgisayar müh. bölümünden mezun olucam.Mühendis dediğin kod ezberlemez,programlama dili bilmez programlama mantığı bilir tarzı öğretiler okuyoruz araştırınca. Sizce işi hem öğrenerek yapmak istiyorsak kod konusunda hazırcı olmanın sınırı ne olmalıdır?

soruldu: 18 Eyl '13, 01:55

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

Amerika'yı tekrar keşfetmenin anlamı yok ;) Sen sonuçta o metodu kendi iş kuralların içerisinde kullanıyorsun, metod değilde metod içerisindeki iş kurallarının modellendirilmesi, yapılandırılmasındaki mantık ve çözüm ezberlenemez.

Hazırcı olmanın sınırı ise bana göre yaptığın işin mantığınıda mümkünse düşünüp kendin yazmandır, onu bile kopyala/yapıştır ile yapan envayi yazılımcı mevcut.

(18 Eyl '13, 03:07) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Bana kalırsa eğer uygulamayı biçimlendiren şey sizin kopyalayıp yapıştırdığınız kodlar ise hazırcısınızdır, fakat gerektiğinde o kodu kendi ihtiyaçlarınıza göre tekrardan şekillendirmeyi beceriyorsanız yani uygulamaya şekil veren siz iseniz hazırcı değilsinizdır die düşünüyorum..

(18 Eyl '13, 07:44) dreampowder dreampowder's gravatar image

teşekkürler cevaplar için. dediğiniz gibi yapıyorum aslında.bir toast eklemem gerektiğinde kodu internetten doğdrudan kopyalıyorum ama komutu anlamada veya diğer overloaded metodları uygulamada sorun yaşamıyorum.

(19 Eyl '13, 02:52) juanov juanov's gravatar image

Sizinki hazırcılığa girmiyor bence. Her ürünün bir dökümantasyonu vardır ve onu okumadan ürünü kullanamazsınız. Hazırcılık bence; örneğin "dizi elemanları nasıl sıralanır" diye kod aramaktır. Ya da bir ödevi yapmak için yolları araştırmak yerine, hazır yapılmış ödev aramak hazırcılıktır. Fakat Android ortamında dizi kullanımını araştırmak hazırcılık değil öğrenmeye çalışmaktır. Kod geliştirme ortamları sürekli yenileniyor ve her geçen gün yeni bir ürün çıkıyor. Siz bunları takip edip öğrenmek zorundasınız. Kolay gelsin.

permanent link

cevaplandı: 18 Eyl '13, 06:25

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

2-3 defa kopyalayarak yazdığın halde, mantığı anlamamışsan ve kendin oturup yazamayacaksan sıkıntı var demektir. O yüzden hazır metodlar da olsa arada kendi başına yazmayı denemen yararınadır.

Mantığını anlamışsan ve kendi başına yazabiliyor isen bence kopyala-yapıştır yapmanda (zaman kaybı olmaması açısından) bir sıkıntı yok.

Ayrıca ileride nasip olur da mesleğe başlayıp, büyük projelerde çalışırsan şunu da göreceksin: Kodun bir kısmını kopyalayarak projeye entegre etsen bile, projede hata çıktkça, debug yaptıkça, farklı caseler geldikçe vs. ister istemez o kısmı da öğreniyorsun.

permanent link

cevaplandı: 18 Eyl '13, 04:58

mhkoca60's gravatar image

mhkoca60
1.8k264554
cevap kabul oranı: 15%

Eğer o kod parçasını kopyalayp alsan bile o aldığın kod üzerinde müdahale edip istediğin hale getirme konusunda yeterince bilgi ve deneyime sahipsen hazırcı değilsindir. Sonuçta tüm programcılar bir yerlerden işi için gerekli bazı kodları araştırıp buluyorlar hazır kütüphaneleri falan. Ama aldığın kodları anlayıp yorumlayabiliyorsan hazırcılık değildir yukarda belirttiği gibi arkadaşın amerikayı tekrar keşfetmenin anlamı yok :)

permanent link

cevaplandı: 19 Eyl '13, 01:17

mustafaalkan64's gravatar image

mustafaalkan64
35191220
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×5
×2
×1

Soruldu: 18 Eyl '13, 01:55

Görüntüleme: 847 kez

Son güncelleme: 19 Eyl '13, 04:34

powered by BitNami OSQA