Merhaba arkadaşlar ;

SambaPOS gibi restaurant programları yada ,pos cihaz entegreli yazılımlar .Örnek veriyorum bir restaurant yazılım yaptım bunu POS Elektronik Adisyon Sistemine dahil etmek istiyorum .

Arkadaşlar böyle sambapos gibi yazılımlar açık kaynak programlama dilleri(python gibi) , yoksa c# gibi programlama dilleriyle mi yazılıyor.

Mesela ben böyle bir restaurant yazılımını açık kaynak yazılımda yapmak zormudur ? 1 yıl bununla uğraşsam yapabilirmiyim.Birde açık kaynak öğrenmek istiyorum .

Umarım cevaplarsınız

soruldu: 20 Eyl '13, 11:12

cagrik's gravatar image

cagrik
108912
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 20 Eyl '13, 15:32

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

OOP bir dil ile masaüstü programcılık ile rahatça yapabilirsin çünkü pos makinelerinin çoğu C yada C++ ile yazılıyor. Java, C#, Pyhton, V.B. Süre verme olayı iş yerinde işleyişteki iş kuralları ile alakalı bir durumdur.

(20 Eyl '13, 18:33) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image
-1

Yani illa .net bilicez .

(29 Eyl '13, 06:03) cagrik cagrik's gravatar image

SambaPOS C# ile yazılmış bir açık kaynak projedir ama bu tür bir proje istediğiniz herhangi bir dille yazılabilir. Sanırım sorduğun soru POS donanımları ile entegrasyon ile ilgili. Bu donanımların büyük çoğunluğu için OPOS gibi ortak iletişim arabirimlerini destekleyen sürücüler bulunabiliyor. Bu sayede mesela Java için geliştirilmiş JavaPOS gibi kütüphaneler kullanarak cihazlarla iletişim kurabilirsin. Eğer istersen direk donanıma özel çözümler de geliştirebilirsin. Mesela SambaPOS termal yazıcılar ile ESC/POS standardı ile iletişim kuruyor. Yani ESC/POS standardını destekleyen tüm yazıcılar ile çalışabiliyor ki zaten neredeyse piyasada satılanların tamamı bunu destekler.

Eğer kastettiğiniz şey programınızı mali onaylı POS cihazları üzerinde çalıştırmaksa o zaman orada şöyle bir durum var. Bu cihazların tüm donanımı standart bilgisayar donanımı ile aynıdır ancak bu cihazların üzerindeki yazıcılar Fiscal Printer adı verilen özel bir yazıcı tipidir. Üzerinde mali bellek bulunur ve yazdırılan tüm satış bilgilerini bu bellekte tutar. Yani tıpkı yazar kasalar gibi çalışır. Bu yazıcılara veri gönderen programlar resmi kurumlardan onay almış programlardır ve farklı programlar kullanmak yasal değildir. Yani bunu yapabilmek için yazdığınız programın mali onay alması gerekir. Teknik olarak hiç bir zorluğu yok. Sadece özel bir iletişim protokolü var. Yani XML gibi veriyi belli bir şekilde formatlayıp göndermek yeterli oluyor. Yine JavaPOS kütüphaneleri de Fiscal Printerların çoğunu destekler.

Tabii önümüzdeki seneler içerisinde Türkiye'de EFT-POS özellikli yazar kasaların kullanımı zorunlu hale geleceği için restoranlar açısından mali onaylı POS cihazlarının kullanımı pratikte ortadan kalkmış olacak. Tabii kullanılan POS yazılımlarının bu cihazlarla iletişim kurma zorunluluğu olursa yine bir resmi onay mekanizması söz konusu olacağı için açık kaynak projeler açısından durum pek parlak olmayacak. Ne olacağı şimdilik belli değil ama eğer böyle bir projeniz varsa konuyu takip etmenizi öneririm.

permanent link

cevaplandı: 01 Eki '13, 09:45

Emre%20Eren's gravatar image

Emre Eren
1162
cevap kabul oranı: 0%

POS(Point of Sale) yazilimlari eskiden beri genelde desktop destekleyen dil ve frameworklerle yaziliyordu. Acik kaynak ogrenmek istiyorsaniz POS yazilimlarini Python (Python GUI Programming) ile, Java Swing veya JavFX ile yazabilirsiniz. Son zamanlarda POS sistemleri mobil aletlerde de kullanilmaya baslandi. Acik kaynak ögrenmek icin Android (java) ile mobil POS sistemleri yazabilirsiniz.

POS programlama icin barkod sistemlerinin nasil calistigini bilmelisiniz (Bakiniz: Çevrimiçi barkod okuyucu sistem yazmak için tavsiyeleriniz nelerdir?)

Ayrica daha once yazilmis acik kaynak POS yazilimlarina bakmanizi tavsiye ederim. Boylece daha hizli kendinizi gelistirebilirsiniz. Sourceforge POS projeleri listesi

permanent link

cevaplandı: 30 Eyl '13, 01:47

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Benzer bir uygulamayı Java ile yazıyoruz. Açık kaynak teknolojilerle yapamayacağın birşey yok. Zaten C#.net dışındaki bütün diller açık kaynak sanırım.

permanent link

cevaplandı: 30 Eyl '13, 02:32

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

pos konusunda en iyi ve en verimli program dilinin delphi oldugunu dusunuyorum. Zaten vendorpos ta delphi xe10 tarafından yazılmıs. Delphinin ne kadar iyi sonuc verdıgını burdanda anlayabılırsınız.

permanent link

cevaplandı: 07 Mar '16, 16:50

Bahad%C4%B1rhan's gravatar image

Bahadırhan
0
cevap kabul oranı: 0%

Dil farketmez. Facebook PHP ile başladı. Sonra Phyton ve PHP karışımı için kendi bir dil geliştirdi. Web tabanlı üretecekseniz PHP veya Java yı tavsiye ederim. Masaüstü ise C# olabilir ama bu tavsiyelerim genellikle geliştiriciyi ne kadar rahat bulabileceğiniz doğrultusunda yazılmıştır.

Dipnot : Açık kaynak kodlu bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorsanız ve bunu Türkiye'de düşünüyorsanız 2 defa düşününüz. SambaPOS Türkiye de haksız rekabete girdiği için (resmi olarak rekabet kurumu tarafından uyarı almıştır diye tahmin ediyorum ) Türkiye'de ki operasyonlarını sonlandırdı. Kullananlar halen var. Kullanıma devam edilebilir ama reklam falan yok Türkiye'de özellikle dikkat ederseniz. (Duyumdur, ihtiyacım olmadığı için araştırmadım)

permanent link

cevaplandı: 11 Mar '16, 06:33

thgr's gravatar image

thgr
25268
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×240
×43
×1

Soruldu: 20 Eyl '13, 11:12

Görüntüleme: 2,363 kez

Son güncelleme: 11 Mar '16, 06:33

powered by BitNami OSQA