Merhaba Mobil yazılımcılıkla ilgilenen bir öğrenciyim.Şuanda sadece Androidle uğraşıyorum ama ilerde başka bir platforma da uygulama geliştirmek istiyorum.Wp8 ve İos u karşılaştırdığımda

WP8 -Markette uygulama sayısı çok az olduğu için yaptığınız uygulamanın tutma,para kazandırma vs. ihtimali daha yüksek gibi görünüyor. -C# biliyorum o yüzden platformla ilgili ekstra bir önhazırlık yapmama gerek kalmayacak. -Ayrıca kaynak sıkıntısı var.WP7 ile ilgili yeterli sayılabilecek video tutorialler varken Wp8 ile ilgili hala pek yok. -Ülkede WP8 uygulama geliştiricisi arayan yok.İşletim sistemi bence güzel ama gereken yankıyı uyandırmadı.CV ye WP8 le de uğraşıyorum yazdığımda bana bir artısı olmayacaksa biraz boşa kürek çekmek olur gibi geliyor.

İos -Markette çok fazla ve kaliteli uygulama var.Rekabet çok yüksek.Tutacak bir uygulama yapmak Wp ye göre baya zor gibi. -Objective-C bilmiyorum.Çok zor bir dil olduğunu duydum.Java,c# a göre farklı bir programlama anlayışı gerektiriyor tarzı birşey duymuştum o yüzden biraz korkutucu. -Kaynak sıkıntısı yok.Gayet yeterli. -İos developer arayan çok.Android + İos bilmek iş imkanımı arttırabilir.

Sizce hangisi ile uğraşayım?

soruldu: 26 Eyl '13, 07:41

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 28 Eyl '13, 03:40

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

1

Açıkçası windows'un bunca senedir izlediği politikalara bakıyorum, hiçbir zaman tutarlı olmuoyor. Örnek vermek gerekirse, bundan 1-2 sene sonra mikisoft'un windows mobile 8.x veya 9'u çıkarıp, wp8 için oluşturduğunuz uygulamanın kesinlikle uyumlu olmama ihtimali çok yüksek. Apple'da ise piyasada mevcut bulunan birçok işletim sisteminden çok daha fazla geriye dönük uyumluluk söz konusu. En basitinden ios7 hala iphone 3gs ler üzerine yüklenebiliyor. 4 senelik cihaz. windows'un geçmişine bakın, 4 sene önceki hangi telefon modeli şu anda hala kullanılabiliyor? Bari ios olmazsa android öğrenin :)

(28 Eyl '13, 15:43) dreampowder dreampowder's gravatar image

dedikleriniz doğru.istikrar açısından Microsoft güvenilir değil. Şuan için halihazırda android ile uğraşıyorum ama 2. tercihim ios olacak sanırım.Teşekkürler

(02 Eki '13, 03:07) juanov juanov's gravatar image

wp için wpf ile geliştirme yapılıyor ancak wp7 için de wp 8 için de dökümanlara ve başka kaynaklara bakarak geliştirme yapmak zor olabiliyor. wpf sürümünden kaynaklı değişiklikler olduğu halde dökümanlar güncel olmayabiliyor. wp8 telefon kullanıyorum wp7 uygulamaları şu an için çalıştırıyor.

ios için sdk sınıfları objective-c olsa da c ile geliştirme yapılabildiğini biliyorum. hatta grafikle ilgili bazı sınıflar da c olarak geliyordu sanırım. objective-c syntax olarak zor gelirse c ile nasıl geliştirme yapılabileceğine bakabilirsin. ayrıca mono projelerine bakabilirsin. alıştığın c# ve .net ortamında geliştirme yapmanı sağlayabilirler ancak monodroid ücretliydi ios için de mono projeleri ücretli olabilir.

permanent link

cevaplandı: 02 Eki '13, 02:51

baran's gravatar image

baran
2.1k81939
cevap kabul oranı: 30%

ios için mono touch ücretli.. Benim son zamanlardaki düşüncem objective-c ile uygulamayı geliştirip sonrasında apportable uygulaması ile android'e port etmek. ücretli de olsa neredeyse bütün native ios api sini destekliyor ve çok fazla başarılı ios->android dönüştürme referansı var..

(02 Eki '13, 16:23) dreampowder dreampowder's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×45
×12

Soruldu: 26 Eyl '13, 07:41

Görüntüleme: 1,169 kez

Son güncelleme: 02 Eki '13, 16:23

powered by BitNami OSQA