Web önemli bir konu olmakla beraber ciddi veri kaybına neden olabilecek türden saldırılara çok açık. Bir çok güvenlik sorununun yaşandığı günümüz de hangi araçları ile otomize olarak tarama yapıyorsunuz?

soruldu: 07 Eki '13, 04:41

c0daman's gravatar image

c0daman
52131820
cevap kabul oranı: 0%


Biz sirket olarak qualys ile anlasmamiz var. Fakat aptalca seylerle karsilasmiyorda degiliz. En son SSL sertifika algoritmasi ile ilgili bir vulnerability yayinladilar. Soylenilen, web sunucusu uzerinde tanimli SSL algoritmasinin farkli bir algoritma ile degistirilmesiydi. İsin ilginc tarafi bu degisikligi yapabilmemiz icin browser vendorlarininda tanimli algoritmlarinda duzenleme yapmalari gerekliligiydi. Bizim security departmanida tutturdu "degistir". Defalarca farkli algoritma denedim fakat kullanicilar checkout sayfasinda loop'a girdi, devamli bir onceki sayfaya atmaya basladi. Bende sinirimden scan eden clienti blokladim :) sunucuyu tekrar eski haline getirdim!

permanent link

cevaplandı: 07 Eki '13, 12:08

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

değiştirildi: 07 Eki '13, 23:43

Hmm , iyi oldu bunusöyledğiniz. Türk Girişimi Netsparker var onu denediniz mi?

(07 Eki '13, 15:05) c0daman c0daman's gravatar image

Maalesef dostum, biz local firmalar ile çalışamıyoruz ( iki firma hariç, Qlikview ve EBA ).

(07 Eki '13, 23:45) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image
1

cevabı anlamayamayanlar için lügat:
vulnerability = güvenlik açığı
web = ağ
browser = tarayıcı
vendor = (hmm. cümledeki anlamını bilemedim, üretici olabilir belki)
security = güvenlik
departman = bölüm, birim, şube
checkout = çıkış
loop = döngü
scan = tarama
client = müşteri
bloklamak = engellemek

(08 Eki '13, 00:52) ekremk ekremk's gravatar image

Yorumda bir kelimeyi atlamışız:
local = yerel

(08 Eki '13, 00:54) ekremk ekremk's gravatar image
1

@Oğuz Çelikdemir yerel şirketlerle çalışmıyoruz derken,büyük yanlış içinde olduğunuzu belirtmemde fayda var.Netsparker'ın adını duymadığınız da belli,sizin talihsizliğiniz olmuş bu durum. Netsparker Türk Girişimidir doğru,yalnız şirket Londra'dadır ve dünyaca tanınmış bir programdır.Araştırmanızı tavsiye ediyorum en azından.Özellikle Ferruh Mavituna'yı bir tanıyın derim.Çok farklı bir kişilik. (Netsparker ile hiç bir bağım yoktur.)

(08 Eki '13, 04:56) erhanncetinn erhanncetinn's gravatar image

Erhan'cım, biz derdimizi kimseye anlatamıyoruz, sende anlamasan olur. Biz bu ülkeye tahminen 500 developerlık bir faydamız olacakken müdürlerimizin keyfinden ötürü Romanya' ya kaçırdık! Ben Qlickview uygulamasını genel merkeze kabul ettirene kadar göbeğim çatladı. Onlar illa Microsoft Sharepoint ile Power Pivot kullanacaksınız dediler, bizde çocuk oyuncakları ile uğraşmak istemiyoruz, ciddi yazılım kullanmak istiyoruz diye inat ettik. Onlarda analist gönderdiler, 1 hafta tepindik, artılarını, eksilerini gösterdik. Sonuç, şu anda 20' ye yakın ülke Qlikview kullanıyor.

(08 Eki '13, 11:13) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Ferruh' u tanırım, 10-15 yıl öncesinden. Vakti evelinde bir web sitesi vardı, yazılarını ve makalelerini okurdum. Birde Lopthcrack isimli bir uygulama vardı, zamanının en kalitelilerinden, Türk girişimi idi ama ne oludular bilen yok. Yukarda bir uygulama daha söyledim, EBA, workflow yazılımı. Biz yerel firmayı tercih ettik, kralı olan MetaStorm' un CEO' su ayağımıza gelmesine rağmen. Ama onlarada söyledim, uygulama canavar, görsellik "SIFIR". Şimdi de genel merkez bir yazılım bulmuş buna bakın diyor, bizde inatla EBA üzerinde çalışıyoruz. Daha neler var neler kardeşim, sorma!

(08 Eki '13, 11:17) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Hah, birşey daha geldi aklıma :) Bizimkiler 2 sene önce tutturmuşlar WebTrend diye bir yazılımı implement edicekler şirkete, analitik uygulaması. Google Analitiğin makyajlanmış hali ( hani dedimya, görsellik sıfır diye yukarda ). Bizim Business Analyst'lerde tav olmuşlar, bunda karar kılmışlar. Macaristan' da toplantıda bize sunum yaptılar. Bende Türkiye' ye dönünce Adobe ile iletişime geçtim, Almanya Adobe' dan geri dönüş yaptılar!!! Neyse konuştuk, dedim bir muhterem var, onu arayacaksın, Adobe Omniture' u tanıtacaksın, fakat benim adımı vermeyeceksin. 1 ay geçmedi, stratejik uygulama oldu.

(08 Eki '13, 11:26) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Niye anlattım, her firma gibi bizimkilerde kendilerini pazarlıyamıyorlar. Bize bir sürü yabancı firma geliyor, toplantı için randevu alıyor. Şöyle bir ürünümüz var, size tanıtmak istiyoruz diye. Geliyorlar, dinliyoruz, soru soruyoruz, ilerleyen zamanda ihtiyacımız olursa onları ve diğer firmaları çağırıyoruz. Yahu ben neyle karşılaştım, adamı arıyorum, bir projemiz var, siz bizim için uygun bir firmasınız, sizinle çalışmak isteriz, tamam diyor, adam geri dönmüyor. Bir daha arıyorum, hemen ilgileniyorum diyor yine dönmüyor, buda Türk firması :))

(08 Eki '13, 11:29) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Açtırdın ağzımı :) Bugün beni arıyor müdürüm, CRM departmanı bir anket yazılımı istiyor diyor. Bende daha önceden kullanıyorlardı, sunucu ortadan kalkınca kullanamadılar dedim (LimeSurvey kurmuştum). Müdür beyde, bizden habersiz dışarıya sormuşlar, yalan olmasın 6000 yada 9000 TL para istemişler dedi. Ne tavsiye etmişler dedim (LimeSurvey söylememiştim) oda bana LimeSurvey mi ne söylemişler dedi. Böyle çakallarda yok değil hani piyasada! Sokak ağzıyla konuşursam, yermi anadolu çocuğu!

(08 Eki '13, 11:48) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Hocam tamam sakin :)

(09 Eki '13, 01:23) c0daman c0daman's gravatar image
11 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×92
×22
×8
×2
×2

Soruldu: 07 Eki '13, 04:41

Görüntüleme: 919 kez

Son güncelleme: 09 Eki '13, 01:23

powered by BitNami OSQA