Merhaba Android ile geliştirme yapabilecek seviyede Java bilgisine sahibim.Yani Javaya ve OOP a kısmen hakimim diyebilirim.

Kurumsal yazılım alanına yönelmek istiyorum.Amacım webe biraz daha uzak kalmak.Nedeni daha önce web tasarımla uğraştım ve pek estetik anlayışım olmadığı için artık tasarım işiyle uğraşmak istemiyorum.Sadece back-end olabilir tabii ki ama front-end e sıcak bakmıyorum.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?Mesela sırasıyla Swing,Spring,Hibernate şeklinde mi öğrenmeye çalışmalıyım?

soruldu: 20 Eki '13, 11:50

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

1

Sanirim siz nerden basliyacaginizi, neleri önce neleri sonra ögreneceginizi soruyorsunuz.

Daha önce detayli bir cevap verilmisti, yol haritasi olarak da isinize yarayabilir:

Java'da uzmanlık için nereden başlanmalı? http://www.btsoru.com/questions/3028/javada-uzmanlk-icin-nereden-baslanmal

(27 Eki '13, 04:46) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Merhaba, çok kapsamlı ve üzerine uzun uzun tartışılabilecek bir soru senin sorduğun. Herkesin kendi fikri, kendi beğendiği bir diile sana cevap verebilir bu konuda. Python sevenler, Python + DJango ile çk güzel web uygulamaları geliştirebiliyorlar. Hemde oldukça hızlı bir şekilde. Yada Python + Pramid Frameworkü yardımıyla da. Yok eğer Java dünyasında kalacaksak, JPA(Hibernate, OpenJPA, ..) bilmeden olmaz. Dekstop uygulaması bile yapsan bu bilgi gerekli artık. Çok çeşiti web frameworkleri var ve herbinin artı ve eksileri var. Spring çok popüler olanlarından biri. Artık Java6 ee ile birçok şey java nın standartları arasına katılmışta olsa, ihtiyaca göre bazı frameworklere ihtiyaç duyuyorsunuz. JSF javanın standart önyüz teknolojisi ve ön yüz olmadan bir uygulama düşünmek mümkün değil. Yok ben dekstoptaki gibi "new Window()" yazmaya devam edeceğim dersen, Vaadin ni deneyebilirsin. Google ın GWT yi onlara teslim etmesinden sonra daha da iyi olacağını düşünüyorum.

B böyle uzar gider. Sen en iyisi birini sec. Onu öğren 6 ay - 1 yılda. Sorna da bir diğerini öğren. Hepsinden birşeyler bilmek daha mantıklı. Ozaman ihtiyacına göre, içinde bulunduğun projeye göre en uygununu seçersin.

Nacizane fikirlerim...

permanent link

cevaplandı: 26 Eki '13, 01:43

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

ben kendi adıma cevap vermek istiyorum. Temel java'yı ben swing ile attım. Tasarım olmadan olmaz diyenlerdenim. Tasarım ile ilgilenmek istemem ama mecbur kalıyorsunuz. Swing ile 2-3 proje yaptık dan sonra iyi bir Java temeli atmış oldum. Bir kere Hibernate geçmeden önce JDBC ile saç baş yolmak gerektiğini düşünüyorum ki sonradan hibernate'in sunduğu kolaylıkları iyi anlayabilesin.

Swing+Jdbc ile saglam bir java temelinden sonra kendimi android'e attım. 1. uygulamamı standart bir sqlite den veri çeken bir uygulama yaptıkdan sonra 2. uygulamamı bulut alt yapılı bir uygulama oldu. Amacım kurumsal java ile çalışmaktı.

Bulut alt yapısından bir maven projesi koşmakta: spring+quartz+hibernate-mysql ayrıca jsoup,json vs. gibi diğer teknolojiler ile beraber çalışmaktadır. Yaptığı iş veri tabanı doldurmak. android de php webservice ile db den verileri çekmek. bir nevi android benim için arayüz oldu.

ama asıl kendimi geliştirmek istediğim nokta bulutta kurumsal java projeleri geliştirmek. çünkü gelecek bu. db yi doldurduk tan sonra ister web ister mobil bir şekilde db den veri çekicek. tabi ben web den çok mobil düşündüğümden bundan sonra ki işlerde iphone ve windows phone bulut daki db den verileri çekecek uygulamalrı geliştirmek.. vs...

sizde kendi zevkinize göre kendi yolunuzu çizebilirsiniz. teşekkürler.

permanent link

cevaplandı: 21 Eki '13, 06:09

igundu91's gravatar image

igundu91
214242933
cevap kabul oranı: 20%

değiştirildi: 21 Eki '13, 09:00

Swing ölü bir teknoloji. Mevcut bir projeye dahil olmayacaksan hiç bulaşma. Onun yerine Java FX var. Fakat her halükarda burada da yine arayüze bulaşmış olacaksın. Arayüzsüz Kurumsal Java düşünmek biraz zor...

Arayüzü sadece tasarım olarak düşünmemek lazım. Pek çok web framework işin tasarım ve programlama kısımlarını ayırır, bu da tasarımcıyı işin kod kısmından ayırmak için yaplıyor. Tabii programcı da tasarım ile ilgilenmekten kurtuluyor büyük oranda. MVC (Model View Controller) tekniğini araştırabilirsin.

Kurumsal Java 'yı öğrenmeye kanaatimce standartları öğrenerek başla. Mesela Spring şimdilik bir kenarda dursun. Hibernate 'in JPA kısmı standartın bir parçası zaten. Bu öğrenme süreci için Netbeans ve Glassfish ikilisi biçilmiş kaftan. Yazılım gittikçe web arayüzlü ve mobil arayüzlü olarak ağırlık kazanıyor. Kurumsal Java arayüze bulaşmadan olmaz... Aksi takdirde (bu alan için diyorum) kendini gereksiz sınırlamış olursun.

Başka dilleri de düşün, mesela C++ ve Python gibi diller sistem programcılığı için geçerli diller; özellikle Linux ortamında.

permanent link

cevaplandı: 21 Eki '13, 03:31

Dkyc's gravatar image

Dkyc
1.6k1920
cevap kabul oranı: 29%

değiştirildi: 21 Eki '13, 03:37

2

Swing ölü bir teknoloji

Katilmiyorum. Her teknolojinin kendine göre bir müsterisi mutlaka vardir. Kurumsal projelerin bircogunda zamaninda baska bir teknoloji olmadigi icin arayüzler Swing ile gelistirildi ve cok hizli arayüz prototipi yapmak icin Swing kücümsenecek bir teknoloji degil.

(21 Eki '13, 04:02) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Özür dilerim, ben ölü derken aslında geleceği yok manasında demiştim. Yanlış anlaşılabilecek bir noktayı düzelttiniz.

(22 Eki '13, 01:53) Dkyc Dkyc's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA