Bir kişinin üstlendiği bir projede çevik yöntemler nasıl uygulanmalı? Nasıl bir yol izlenmeli? Bunun için Scrum veya XP gibi özel bir Çevik Yötem var mı? Ne gibi araçlar kullanılabilir?

soruldu: 03 Kas '13, 12:44

emrekacan's gravatar image

emrekacan
813304450
cevap kabul oranı: 9%


Yazilim ekip isidir. Bu yüzden cevik sürecler de bu varsayima dayanir. Örnegin tek basina Scrum uygulamak istiyorsan, o zaman product owner, scrummaster, yazilimci gibi rollerin hepsini kendin tasiman lazim, lakin bunun nereye varacagi belli.

Ceviklik en temelinde kodu müsteri istekleri dogrultusunda degistirebilme, gelistirebime demektir. Bunu ne kadar hizli yapabiliyorsan, o kadar ceviksin demektir. Kodu hamur gibi yogurabilmek lazim. Bunun icin de kullanabilecegin en önemli cevik metot test güdümlü yazilim (TDD; Test Driven Development) dir.

Örnegin yazilimi TDD ile yaparken, diger bir cevik metot olan sürekli entegrasyon icin Jenkins gibi bir sunucu kullanabilirsin. Projenin kaba gidisatini kontrol etmek icin Scrum'in önerdigi 2 haftalik Sprint'ler uygulayabilirsin. Bu senin her iki haftanin sonunda müsteriye calisir bir uygulama sunman anlamina gelir. Jenkins uygulamayi sürekli entegre edecegi icin, 2 hafta süresince yazdigin kod mutlaka calisir durumda olacaktir ve müsterinin görebilecegi bir seyler ortaya cikacaktir.

Eger bunlari uygulayabiliyorsan (basarabiliyorsan), cevik calismayan bir ekipten katkat daha verimli olacagindan emin olabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 04 Kas '13, 01:11

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA