Merhaba Soru aslında başlıktakinden daha uzun değil.Sadece tek ayrıntı var.Bunu yüzyüze değil bir sınav ile yapmak istiyorsanız ne tarz sorular sorarsınız?Sınavdan başarılı olan bir grup mülakata çağırılacak.Bu yüzden sınav gerçekten bilgiyi ölçmeli.Bu açıdan bakınca ne tarz sorular sorulabilir?

soruldu: 04 Kas '13, 13:48

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%


Mobil ile ilgilenen biri olarak bazı kısa bilgiler vermek isterim. Öncelikle geliştirme yaptığı işletim sistemi (Android,IOS, WindowsMobile, BB vb.) ve diğerleriyle ilgili bir karşılaştırma yapmasını isteyebilirsiniz. Hem içinde bulunduğu teknolojiyi nasıl takip ettiğini hem de diğer platformlara karşı ne gibi fikirler beslediğini öğrenebilirsiniz.

Mobil uygulamalarda kullanıcı deneyimi en önemli konulardandır. Arayüz, hız, etkin kullanılabilirlik vb. gibi. Uygulamalarda uygulamanın sunduğu yeteneklerin büyük bölümü kendisi üzerinde yapılmak yerine sunucu tarafında gerçekleştirilir ve mobil tarafta kullanıcıya sunulur. Burada istemci-sunucu mimarisine hakim olması gerekir. Rest, Soap, XML vb. servislerini ne gibi durumlarda ne için kullanacağı ve bu konudaki düşünceleri sizlere fikir verecektir.

Bir diğer konu ise eğer bir tasarımcı arayüzleri tasarlıyorsa, arayüzleri uygulamaya nasıl entegre edeceği konusunda bilgi almaya yönelik sorular sorulabilir. Tasarımları kendi yapacaksa, daha önce yazdığı uygulamaları kontrol etmek fayda sağlayacaktır.

Tüm bunların dışında kişinin yazılım yetenekleri ve kodu esnek bir biçimde geliştirebilmesi önemli hususlardandır. Temel seviyede yazılım diline ve mimarisine hakimiyetini ölçen sorular kişiyi daha iyi tanımanıza olanak sağlayacaktır.

Piyasadaki mobil ürünler hakkında bilgi almaya yönelik ve siz olsaydınız ne yapardınız gibi ucu açık sorular sormak ayrıca kişinin bu teknoloji üzerindeki yaratıcılığını ve gözlem yeteneğini de ölçmenize yardımcı olacaktır.

Yukarıdakiler temel olarak kategorilendirilebilecek bazı başlıklar.

Eğer uygulamalı bir sınav yapmak isterseniz ne yapabilirsiniz; Bir senaryo verip ilgili platformda hayata geçirmesini isteyebilirsiniz. Örneğin bir Yemek Tarifi uygulaması. Kullanıcılar kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparlar. Daha sonra yemek tarifleri listelenir kenarlarında küçük bir resmi ile. Listeye girildiğinde ise yemeğin detayları görüntülenir. Bu işlemler için kullanıcıya 3 servis verebilirsiniz. 1- Authentication 2- Yemek Listesi 3-Yemek ID'si ile Detayları alabileceği bir servis.

Bu yeteneklere sahipse, araştırmacı dakik bir kişiliği varsa aradığınız özelliklerde bir mobil yazılımcıya ulaşmanıza az kaldı demektir.

Saygılarımla...

permanent link

cevaplandı: 05 Kas '13, 08:03

Tugrul%20Asik's gravatar image

Tugrul Asik
1.3k716
cevap kabul oranı: 26%

Bir takım metodların yorumlanması istenilebilir veya kullandıkları dilin tam olarak nasıl çalıştığı sorulabilir. Bu şekilde ne kadar azimli ve meraklı olduklarını anlayabilirsiniz.Yani merak ve azim varsa bilgide vardır..

permanent link

cevaplandı: 04 Kas '13, 15:04

Gibrindy's gravatar image

Gibrindy
141101418
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 04 Kas '13, 13:48

Görüntüleme: 723 kez

Son güncelleme: 05 Kas '13, 08:03

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA