Merhaba Şuanda Java ile Android uygulaması geliştiriyorum.Geliştiriyorum dediğime bakmayın daha ortada tam anlamıyla bir uygulama yok.Hedefim Android developer olmak değil mobil yazılımcı olmak yani ilerde diğer platformlara da uygulama yapabilmek istiyorum.

QT ile cross platform uygulama geliştirme ile ilgili seminer videoları izledim ve aklıma takılanları sormak istedim.

1-Cross-platform uygulama geliştirebilmek için C++ öğrenmeye değer mi?Hayatımda hiç görmemiş değilim ama Javadan C++ a dönmek syntax ve kod yazarkenki konfor bakımından attan inip eşeğe binmek gibi gözüküyor.C++ ın hızı ve başka avantajları da vardır tabii ama bu çabaya değer mi kafama en çok takılan konu bu.

2-Seminerlerde örneklerde hep C++ kullanılmışlar.Pythonun adı bile geçmiyor.C++ yerine Python kullanma şansım yok değil mi?

3-Androidde en çok takıldığım konu güzel arayüzler oluşturamıyorum.Gerçi bu göz zevkimle alakalıdır ama QT kullandığımda şık componentler dışında bu konuda bana ekstra fayda sağlar mı?

4-Cross platform olayını hep QT olarak düşündüm.Önerebileceğiniz başka bir yardımcı sistem var mıdır?

soruldu: 11 Kas '13, 22:30

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 12 Kas '13, 05:49

mabulgu's gravatar image

mabulgu ♦
2.8k43040


Merhaba,

QT'yi daha once de duymuştum ancak inceleme fırsatım çok olmadı.QT'yi biraz inceledikten sonra şunu söyleyebilirim: Bir Titanium kullanıcısı olarak Titanium Mobile'ı öneririm. Gerek dökümantasyonun iyi oluşu, gerek opensource oluşu, gerekse Javascript gibi bilindik ve çabuk geliştirilebilen-esnek bir dilin kullanılıyor oluşu -ki standartlara uyuldugu taktirde OOP çok güzel biçimde yapılabiliyor-, moduler yapısı ile diğer mobil geliştirme ortamlarından(native veya değil) daha önde olduğunu düşünüyorum. Alloy adı verilen MVC yapısını da kullanarak çok rahat cross platform uygulama geliştirebiliyorsunuz. IDE olarak Eclipse üzerine geliştirilen Titanium Studio kullanılıyor.

Titanium şu anda 3.1.1 versiyonunda. Android ve iOS dışında Tizen ve Blackberry 10'u da desteklemekte. Sanıyorum 4.0.0(Ti.Next) versiyonu ile birlikte bir Windows Mobile desteği de gelecek, ancak bunun öncesinde tüm altyapıyı Hyperloop isimli yine kendilerinin yazdıgı, javascript ile Native mobil kütüphanelerinin çağırılıp kullanılabildiği bir core üzerine oturtmaya çalışıyorlar, ki bu bence devrim niteliğindedir.

Edit: Pure javascript kullanıldığından Behave.js veya Jasmine gibi unit testing / BDD frameworkleri de kullanılabiliyor.

permanent link

cevaplandı: 12 Kas '13, 05:41

mabulgu's gravatar image

mabulgu ♦
2.8k43040
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 18 Kas '13, 00:08

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.titanium mobile yi inceleyeceğim.Javascript kullanılıyor olması Qt ye göre tabii büyük avantaj.Anladığım kadarıyla bu Hyperloop dediğiniz şey tam anlamıyla hazır olana kadar yazdığımız uygulamalar native olmayacak veya o performansı aratacak. Esas merak ettiğim ufak değil de büyük bir projede gözle görülür bir yavaşlık söz konusu mudur şu anda?

(12 Kas '13, 09:30) juanov juanov's gravatar image

Titanium 2008'den beri yürütülen bir proje ve şu anki hali için "hazır degil", "stabil degil", "performansı düşük" vb. bakmak dogru olmaz. Titanium'dan bahsederken şu anki haline ek olarak Hyperloop'tan da bahsettim çünkü diger native veya native olmayan tüm frameworklerden farklı birsey yapıyorlar, yenilikçiler, ve bu şekilde farkı açacaklarını düşünüyorum, ki bu da bu yapıyı kullanmak için ayrı bir sebep.

Titanium şu anki haliyle de native ve oldukça stabil. Özellikle 3. versiyonda(şimdiki versiyon) birçok performans iyileştirmesi yapıldı(https://jira.appcelerator.org/browse/TIMOB), dolayısıyla performansı çok iyi diyebilirim. Öyleki bugun titanium ile oyun bile yazılabilmekte.

(12 Kas '13, 12:32) mabulgu ♦ mabulgu's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×46
×12
×2
×1

Soruldu: 11 Kas '13, 22:30

Görüntüleme: 1,186 kez

Son güncelleme: 18 Kas '13, 00:08

powered by BitNami OSQA