Merhaba arkadaşlar, resimdeki gibi bir arayüz gerçekleştirmek istiyorum.alt text

Resimde de göründüğü gibi bir arayüzde Elements alanı, seçilen elementlerin özelliklerini gösteren Properties alanı ve bir de sahne bulunmaktadır. Kısacası yapmak istediğim elementleri sahneye sürükleyip bırakmak ve bunları birbirine bağlamak ve belirtilen iş akışına göre tasarımın çalışmasını sağlamak gibi bir yapıyı nasıl gerçekleştirebilirim? Böyle bir yapı için hazır lib'ler var mıdır? Örnek vermek gerekirse Knime programı gibi bir yapı.

Teşekkürler...

soruldu: 29 Kas '13, 04:21

ufukhalis's gravatar image

ufukhalis
121141820
cevap kabul oranı: 54%

Web ara yüzümü yoksa Swing tarzı bir şey mi? Bir de öğrenci misiniz?

(30 Kas '13, 02:18) molgun molgun's gravatar image

Swing tarzında olabilir aslında mihosoft.eu adlı sitede işimize yarayacak bir araç bulduk gibi javafx ile yapılmış içine compenent eklemekte sorunumuz var. Evet öğrenciyim

(30 Kas '13, 14:59) ufukhalis ufukhalis's gravatar image

Mesela aya çıkmak istiyoruz. İlk bakıldığında zor bir iş gibi görünüyor. Yapabilmek için ilk önce problemi parçalara bölmek gerekiyor.

1) Aya çıkmak için bir araca ihtiyacımız var. Nasıl bir araç?

2) Aya çıkmak için bir rokete ihtiyacımız var. Bu roketi nasıl yapacağız?

3) Roketi yapmak için ona güç sağlamamız lazım. Bu gücü nasıl sağlayacağız?

4) Gücü sağlamak için bir motor yapmamız lazım. Nasıl bir motor?

Şeklinde uzayıp giden bir liste yani genelden özele. Sizin yaptığınız proje bazında düşünecek olursak. Elimizde sizin de gösterdiğiniz şekilde çok açık bir kaç komponent var bunlardan en önemlisi sahnedir. En basitinden başlayalım sahneye nasıl şekil çizdirebiliriz? Hangi şekillere ihtiyacımız var? Elipsler kareler ok lar. Sadece bunları çizdirmekle işe başlamak gerekiyor.

Daha sonra bunları nasıl birbirine bağlarız? Burada veri yapıları işin içine giriyor. Aslında birbirine bağladığınız her şekil bir java nesnesi olacak. Genelde çizimlerde Composite tasarım şablonu kullanılır. Oluşan her bir nesnenin birbirinin içinde yada birbirini referans edecek şekilde tasarlamanız lazım.

Bunuda çizdirdik ama kullanıcının istediği şekli sahneye getirmesini istiyoruz. Bunu nasıl yapacağız? Drag drop gibi işlemler birer event'tır yani siz toolbox'tan sahneye nesne bıraktığınız zaman Java'da ki o "new" kelimesini kullanarak sahneye bir nesne eklemiş olacaksınız. Bu en kolay işlemlerden biri.

Daha sonra işlemin animasyonuna bakmaya çalışabilirsiniz. Soru özel bir soru olmadığından örnek kod paylaşamıyorum. O zaman zaten projeyi yapmış olurum. Soruları sorduğunuz zaman spesifik olun. Örneğin Java'da drag drop event'i nasıl yapılır gibi sorular sormaya başladığınız zaman projenin ilerlediğini görebilirsiniz. Projenizde başarılar diliyorum. İleri safhadakı spesifik sorularınız olursa da cevaplandırmaya çalışırım.

permanent link

cevaplandı: 30 Kas '13, 16:37

molgun's gravatar image

molgun
1.3k1921
cevap kabul oranı: 22%

Yorumun için teşekkür ederim aslında projemizdeki asıl amaç böyle bir sahne tasarımı değil ancak biz biraz daha kullanışlı ve göze hoş gelsin diye böyle bir şey yapmak istedik. mihosoft.eu sitesinde javafx ile yapılmış güzel bir lib var onun üzerinden gitmeyi deneyeceğiz.

(02 Ara '13, 01:31) ufukhalis ufukhalis's gravatar image

merabalar ben de javafx kulanarak bir veri modelleme aracı yapmaya çalışıyorum. Şuan ihtiyacım olan tek şey componentleri birbirine bağlayabilmek... diğer kısımları hallettim eğer sahnedeki bileşenleri birbirine bağlarsam işim bitecek. Fakat şöyle de bişey var: sahneye attığım komponentleri haliyle taşınabilir yaptım. Yani fare ile tutulduğu anda components sürüklenmek üzere programlandı.Şimdi componentin kenarından tutup diğer componente çizim yapmaya kalkarsam komponenti sürükler... Bu problemi de göz önünde bulundurursak nasıl bir çözüm bulabilirm? şimdiden teşekkürler...

permanent link

cevaplandı: 24 Ara '13, 03:16

amine's gravatar image

amine
1
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,105
×5
×3

Soruldu: 29 Kas '13, 04:21

Görüntüleme: 930 kez

Son güncelleme: 24 Ara '13, 03:16

powered by BitNami OSQA