Merhabalar.Veri tabani kullanmadan kütüphane otomasyonu yazmaya çalısıyorum .Bir text dosyasindan veri cekip onlari bağli listede saklayarak çesitli işlemler (ekleme,silme,ceza hesaplama,güncelleme vb.) yapmaya çalısıyorum.

Bu işi bağli liste ile yapabilirim fakat ben arraylist kullanarak yapmak istiyorum arraylist'in herbir elemani için bir nesne kullanabilirmiyim .(normalde array list icin string int vb. gibi turden elemanlar kullanabiliyoruz benim ozelliklerini belirleyecegim bir nesnede kullanabilirmiyiz.)

Not: bu nesnenin ad soyad, no, cezalar, ödünc kitaplar vb. gibi fieldlari olacak.

Yazılım konusunda çok yeniyim.Yardımcı olursaniz çok sevinirim .Şimdiden Teşekkürler.

soruldu: 02 Ara '13, 14:31

letsbiliselim's gravatar image

letsbiliselim
56447
cevap kabul oranı: 0%

Java mı C# mı? Listede veriyapısı(kendi oluşturdugunuz nesne ve ya hazır olan bir veriyapısı) tutmak her ikisinde de mümkün, iki dil arasında küçük sözdizim farklılıkları var sadece.

(03 Ara '13, 00:09) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

Arraylist e herhangi bir sınıf ekleyebilirsin... Java'da HashTable,HashMap gibi yapılar var bunlarada bakabilirsin (c#'da Dictionary olması lazım), bunlardada <key,value> şeklinde iki adet nesne saklayabilirsin... Örneğin <id'si,ve sınıf=""> şeklinde burada id'ye göre silme ve bulma işlemi yaparsın... veritabanına daha yakın olur... Birde yazılım konusunda yeni olduğunu yazmışsın.. Bu tarz şeyleri denemekten korkma, ben cevap vermeden 9 saat önce yazmışsın bu sorununu.. bunun yerine bir sınıf oluşturup ad soyad şeklinde ve arraylist'e eklemeye çalışsaydın 10 dk nı alırdı böyle biraz yavaş olur geliştirme sürecin. Bir şeyin mantığını veya hata aldığın yerleri yazdıkça daha hızlı olur geliştirmen.. Başarılar..

permanent link

cevaplandı: 03 Ara '13, 00:07

Erdemym's gravatar image

Erdemym
99191828
cevap kabul oranı: 17%

Cevaplarınız icin tesekkür ederim . Arraylist de sınıfı denedim fakat modullerin cok iyi hazırlanılması gerekiyor. modulun icindeki etkilerimin max , moduller arası etkilesimin ise sadece parametre bazlı olması gerekiyor farklı fikirleri gormek icin bu soruyu sordum ve işimi hallettim sayılır .

Hepinize iyi calısmalar.

(03 Ara '13, 01:49) letsbiliselim letsbiliselim's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×10

Soruldu: 02 Ara '13, 14:31

Görüntüleme: 750 kez

Son güncelleme: 03 Ara '13, 02:06

powered by BitNami OSQA