Merhaba Bilgisayar Müh. son sınıf öğrencisiyim.Bilgisayar mühendisinin 2 yıllık önlisans mezunu bilgisayar programcısından farkı nedirden çok aradaki farkı nasıl açabiliriz bunu soruyorum sizlere.

Tamam bilgisayar mühendisinin analitik düşünce matematik gibi konularda daha önde olduğunu daha önce okudum duydum ama şuanda yaptığım projelere yazdığım kodlara bakınca meslek liseli bir öğrenci benim yazdığım kodu yazabilir gibi geliyor bana.Yani o kodda aşırı bir incelik üst seviye bir bilgi yok.Bunları düşününce Bilgisayar mühendisi yüksek maaşlı kodcu gibi gözüküyor gözüme.Fikirleriniz neler bu konuda?

soruldu: 04 Ara '13, 15:05

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 04 Ara '13, 16:18

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

3

Piyasa bakışıyla : Birisi 2 sene okumuştur diğeri 4. İş hayatına bağladığında ikiside aynı işi yapar :). Sadece iş başvurularında programcılar diplomalarından dolayı zorlanır.

(05 Ara '13, 00:44) myururdurmaz myururdurmaz's gravatar image

Burdaki cevap sorunuzla alakali genis bir anlatim iceriyor. Yardimci olabilir. http://www.btsoru.com/questions/1793/yazlm-muhendisligi-ogrencisinden-tecrube-sahibi-kisilere-sorular

(05 Ara '13, 03:04) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

  1. Amaç ünvan da fark atmak ve bir ayrım yapmak olmamalı.Eğer fark açılacaksa da bu ilmi açıdan olmalı.

  2. Analitik düşünme kavramına gelince; bilgisayar mühendisleri daha analitik düşünür gibi bir düşünce bence de yanlıştır. Yani analitik düşünme kavramını ünvana mâl etmek de akıl kârı bir iş değildir. İster bilgisayar mühendisi olsun,ister bilgisayar programcısı eğer bakış açısını değiştirip,öğrenmeyi sevmeyen,mesai saatleri dışında dahi bir şeyi merak edip,birşeyler yapmaya çabalamıyorsa bu arkadaş istediği kadar ben analitik düşünüyorum desin...

  3. Kod yazma işine gelince ; Bu da yine ünvanla ölçülebilecek bir şey değil. Yazılım hayatı boyunca ne kadar yazdığına,nasıl yazdığına ve neleri tecrübe ettiğine bağlıdır. ;)

permanent link

cevaplandı: 05 Ara '13, 12:29

ismailkocacan's gravatar image

ismailkocacan
2.4k31733
cevap kabul oranı: 13%

Bence ayakta alkışlanacak bir yorum olmuş :)

(01 Ağu '16, 16:00) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Yazılım mühendisliği bölümleri için konuşulursa özellikle son iki sene boyunca proje analizi ve tasarımı, yazılım mimarisi, kullanıcı etkileşimi ve arayüz tasarımı, proje yönetimi, yazılım test ve ölçümleri gibi konulara yönelik dersler gösteriliyor ve bu konulardan proje yaptırılıyor. Projelerde koddan ziyade hazırlanan dökümanlara, sunumlara ve hesaplara bakılıyor.

Etrafımdaki firmalar genel olarak deneyime bakıyor. Bölüm, alınan dersler çok önemsenmiyor. Zaten çok az mühendislik mezunu aldığı derslere yönelik çalışıyor. Genel olarak diagram bile kullanmadan, bir proje yönetim sistemi oturtmadan, kod tarzı ve kullanılacak araçlar belli olmadan proje geliştiren firmalara girip çalışılıyor.

Analitik düşünme tamamen kişi ve deneyimleriyle ilgili kalıyor. Gördüğüm kadarıyla çoğu yeni mezun problem çözümlerinde sıkıntı yaşıyor. Bölümün bu konuyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Diplomanın genel olarak sektörü etkilediğini düşünmüyorum. Çok farklı alt yapılara sahip kişiler başarılı şekilde yazılım mühendisi ünvanını taşıyabiliyor.

permanent link

cevaplandı: 05 Ara '13, 17:55

baran's gravatar image

baran
2.1k81939
cevap kabul oranı: 30%

Ikisi de insandir :) Ikisi de program yazar :) Ikisi de kendisini gelistirdigi oranda degerlidir.

Su soyledir diye dogrudan yorum yapmak yanlis. Kimi muhendisler var evlerden irak. Kimi programcilar var adamin hayati bu olmus, korkarsin.

Ben bir bilmuh mezunuyum. Calistigim ortamlarda iki tarzda insanlarla bir arada olma firsati da yakaladim. Bu farki en iyi bir programciyla beraber calistiginda anlayacaksin. Onu da anca extreme bir programciya denk gelmediysen ve sen de siradan bir bilgisayar muhendisi degilsen anlayacaksin :)

Bir problemin tek bir cozumu yoktur bunun zaten farkindasindir. Bir gun bu cozumler arasindan o anki problemin dogasina en uygun olani ararken programininin bellekteki durumunu, veri tabanlari ile kuracagin iletisimleri, disk erisimlerini, ne kadarlik veri boyutuyla bir islem yaptiginda teknik kisitlarinin/avantajlarinin neler olacagini, isin senkron-asenkron olup olmamasinin getiri-goturulerini, paralel calismaya kalkarsan makinenin uzerinde neler olacagini ne gibi riskler seni bekliyor gibi durumlari, 1 yil sonrasini dusunerek alisilagelmisin disinda kod yazmayi, mesajlasma teknolojilerinin birbirlerine gore avantaj dezavantajlarini dusundugunu hissediyorsan ve bunlara gore kodunu gelistirip isini tamamliyorsan biraz daha farklisin demektir. USB 3.1 teknolojisinde parity bitlerinin %20'den %3e indigini duymak sana birseyler ifade etmeli, hatta bundan heyecan duymalisin.

Programci bunlari dusunmez dusunemez asla demiyorum. Hatta bircok bilmuh mezunu da bunlari umursamiyor bile. Hatta umursayip isini dogru duzgun yapmaya calisanlarla cogu zaman dalga geciliyor bile diyebilirim eger 10 senelik degilsen. Ama fark burada yaratiliyor, onemli olan ne mezunu oldugun degil elindeki bilgilerle duruma en uygun cozumu en kaliteli sunumla en kisa zamanda nasil halledebildigindir.

permanent link

cevaplandı: 02 Oca '14, 02:39

MCY's gravatar image

MCY
1.1k2622
cevap kabul oranı: 16%

değiştirildi: 02 Oca '14, 10:28

Dostum Ben sanat tarıhı mezunuyum ve android & java uzmanıyım.:)

permanent link

cevaplandı: 25 Ara '13, 16:51

Numan's gravatar image

Numan
673101422
cevap kabul oranı: 6%

Yazılım işi aşk'tır :) ve karşılaştıma da ise tamamiyle tecrubedir diye düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 20 Kas '15, 01:27

hakanak's gravatar image

hakanak
0112
cevap kabul oranı: 0%

Bilgisayar Mühendisi yapılacak bir projenin hem algoritmasını çıkarır hemde tasarımını yapar. Bunları gerçekleştirebilmesi için matematik tabanlı dersler alır. Matematik, Diferansiyel Denklemler, Lineer Cebir, Ayrık Matematik gibi... Programcı ise projenin sadece tasarım kısmıyla ilgilenir. Yani kodları yazar. Temel matematik dışında matematik tabanlı dersler görmez. Var olanı kullanır yeniyi üretmez. Mühendis kelimesinden yola çıkacak olursak Bilgisayar Mühendisi insan ihtiyaçlarını giderecek hem ucuz hem de verimli yollar geliştirmelidir. Aynı zamanda bilim insanıdır. Mesela ağ programlama ayrık matematikdeki graflar sayesinde gerçekleşmiştir. Bunu sağlayan mühendisdir.

permanent link

cevaplandı: 01 Ağu '16, 16:14

hasanburakavci's gravatar image

hasanburakavci
240359
cevap kabul oranı: 10%

Tabi bir programcı kendini mühendislikte eksik hissediyorsa,mühendislik eğitimi alma şansı her zaman vardır. Bunu da hatırlatalım,günümüzde dünya çok küçüldü,isteyenin önünde her türlü imkan mevcut. Kişi isterse üniversitesine gider okur,isterse kursa yazılır,isterse dünyanın en önde gelen üniversitelerin online derslerini dinler,yine de o mühendislik eğitimini alır

(01 Ağu '16, 17:23) ShooterLens ShooterLens's gravatar image

Dediğine katılıyorum isteyen istediği şekilde kendini geliştirebilir ama bunu herkes yapamayabilir. Ya da çok uzun zaman alabilir. Kişisel bir yorum bu. Yazılıma başladığım zaman inşaat mühendisliği 2.sınıftaydım. Kurslara katılarak, online eğitimler alarak kendimi geliştirmeye çalıştım. Fakat hep birşeyler eksik gidiyordu. Hem inşaat hem yazılım bir arada gitmiyordu. Karar verdim Bilgisayar Mühendisliğine geçtim. Bambaşka bir eğitimin içindeydim. Herşey adım adım yapılıyordu. Yazdığım kodlardaki düzensizliği, yanlışları gayet fark edebiliyordum. Kısa zamanda çok yol aldım.

(02 Ağu '16, 01:54) hasanburakavci hasanburakavci's gravatar image

Kişisel fikrim;

Programcı alaylıdır, çekirdekten yetişir çünkü okulda pek bir şey görmez kendi kendini eğitir.

Mühendis, okulda gördüklerinin üzerine koyabilir ama 3 yada 4 yıla kadar detay bilmez tecrübesi yetmez genel olarak.

permanent link

cevaplandı: 02 Ağu '16, 09:13

SercanTogrul's gravatar image

SercanTogrul
1257915
cevap kabul oranı: 11%

Alaylılara her zaman imrenmişimdir,bu işin üniversitede eğitimini almadan kendilerini yetiştirmeleri belkide dünyanın en zor şeylerinden,önlerinde ceketimi iliklerim her zaman

(02 Ağu '16, 12:13) ShooterLens ShooterLens's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×13

Soruldu: 04 Ara '13, 15:05

Görüntüleme: 3,928 kez

Son güncelleme: 02 Ağu '16, 12:13

powered by BitNami OSQA