Merhaba Bilg. müh. son sınıf öğrencisiyim.5-6 aydır Android uygulaması geliştirme ile uğraşıyorum.Kod yazmaktan keyif alıyorum almasına ama sanki yaptığım iş o kadar da nitelikliymiş gibi gelmiyor gözüme.Mühendisten çok coder gibi görüyorum kendimi.Bu yoldan gidersem diplomanın hakkını veremiceğimi hissediyorum.

Lisede weble uğraşırdım tasarımda sorun yaşardım.Androidde de kodu halletsem tasarım kötü.Kodu da öle rahat yazamıyorum ama şu front-end kısmı daima sorun olacak gibi.

Şimdi bu iki nedenden dolayı İş zekası alanına yönelsem: -İş zekası nerden çıktı diyeceksiniz.Btsoru da bir soruda görüp araştırmıştım ve bu alan gerçekten çok önü açık gözüktü gözüme.Gerçek bir mühendis işi gibi.Mobille uğraştığımda o kendimde o tatmini sağlayabileceğimi düşünmüyorum-

1-Başlamak için geç mi kaldım?Gerçi okul 1 sene uzayacak gibi gözüküyor.

2-Öğrenmem çok mu zor?Örneğin Oracle iş zekası teknolojilerine girdim diyelim.Oracle veritabanından başla sonra veri ambarı vs. uzun iş.Zaten bunları öğrenmenin tahmini süresi yıllarla ölçülüyor ama şuana kadar programlamada pek başarılı olamadım.Bana ağır mı gelir bu alan?

3-Mezun olduğumda iş bulmada sıkıntı çeker miyim? Her yer en az 2 yıl tecrübe arıyor gibi.O kadar öğrenmeye çalışıp az biraz öğrenmeyi başarıp sonra hiçbir yer bulamayıp mobil yazılıma geri dönmek zorunda kalır mıyım?

soruldu: 05 Ara '13, 00:27

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%


İş zekası alanını öğrenme, o alanda ilerleme konusunda ve iş imkanı noktasında(zamanla artacağını tahmin etsem de) bir şey söyleyemeyeceğim ama diğer sorular için bir kaç cümle söyleyebilirim.

Öncelikle henüz mezun bile olmamışsan ilerleyeceğin alanı seçmek için hiç de geç değildir. Hatta yazılımda yıllarca çalışıp DBA'liğe veya farklı alanlara kayan başarılı insanlar da vardır.

Her yerin 2 yıl tecrübe araması biraz daha farklı bir konu. Bence başvuranların biraz daha üst seviyede olması için kullanılan -her programlama dilinin bilinmesini isteyen iş ilanlarındaki gibi- bir yöntem. Yoksa pek çok firmada, başvuran kişinin belli bir temeli aldığı ve bu temelin üzerine bir şeyler inşa edebilecek potansiyelinin bulunduğu görülür/hissedilirse bu şartın sıkıntı olacağını sanmam.

permanent link

cevaplandı: 06 Ara '13, 02:02

mhkoca60's gravatar image

mhkoca60
1.8k264554
cevap kabul oranı: 15%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×7

Soruldu: 05 Ara '13, 00:27

Görüntüleme: 555 kez

Son güncelleme: 06 Ara '13, 02:02

powered by BitNami OSQA