Bilindiği gibi Java uygulama geliştirmede genellikle Eclipse(kararlı olduğu için olabilir.) tercih ediliyor. Oysa ki Oracle JDeveloper IDE bakıldığı zaman üzerinde birçok proje geliştirme sihirbazları, gelişmiş kullanıcı arayüzü(GUI,ADF) bulunmaktadır. Belki de Microsoft Visual Studio dan daha gelişmiş bir IDE sahip.
Türkiyde ki yazılım firmalarında neden tercih edilmiyor?
Kullanım düzeyi ne oranda?

soruldu: 12 May '12, 04:48

pars2307's gravatar image

pars2307
141127
cevap kabul oranı: 20%

değiştirildi: 12 May '12, 04:49


Oracle JDeveloper cogunlukla oracle destekli projelerde kullaniliyor. Eger Oracle bagimsiz teknolojiler kullaniyorsaniz JDeveloper pek de cazip degil. Bircok ozelligi hos olabilir ama java dunyasinda yaygin olan sey Eclipse gibi gelistirilebilir, degistirilebilir, her ise uygun yeniden yapilandirilabilir Plugin sistemine sahip IDE olmasi. Ornegin JDeveloper'i alip JBoss Tools gibi plugin'ler yazip MyJDeveloper IDE diye yeni bir IDE yapamassiniz, oracle, copyright, plugin yapisina uygun olmamasi vb. bircok sorun olur. Ama RedHat JBoss Tools plugin(Hibernate, Seam, JSF, Web vb. teknolojiler) yazip Eclipse'i kendi is modeline uygun IDE haline getirebiliyor.

Simdi soruyorum, bir firmada calisiyorsunuz ve JDeveloper hosunuza gitti ama GWT projesi yazmak zorundasiniz, JDeveloper'da nasil GWT yazabilirsiniz? Bircok seyi consol dan yapip JDeveloper icinde kodlarsiniz fakat GWT Plugin olmadigi surece bircok sey eksik kalacaktir, gelistirme sureciniz uzar, proje zamaninda bitmez vs. vs. Ama Eclipse kullanirsaniz plugin sisteminden dolayi bircok teknolojiyi ekleyebilirsiniz ve ayni IDE ile yolunuza devam edersiniz.

Ayni eksiklik Netbeans IDE de de var fakat Netbeans Plugin sistemine gecti(Eclipse kadar gelismis degil) ve bircok yeni teknolojiyi hemen implement ederek degisik kolayliklar sunuyor. Ornegin Java Desktop projeleri gelistirecekseniz Netbeans GUI editoru, JPA + Hibernate kolayliklari, JavaFX gibi yeni teknolojileri hemen ekleyerek bircok kolayliklar sagliyor.

Kisaca IDE populerligine gore degil yapilacak ise gore, dogru ise dogru alet edevat secilerek kullanilmali. Yoksa bir IDE ile herseyi yaparim derseniz Eclipse'de de cozemediginiz seyler icin bazen Netbeans kullanmadiginiz icin pisman olabilirsiniz. (Bakiniz javafx development) ;)

permanent link

cevaplandı: 15 May '12, 03:25

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Tercih edilmediğini kim söyledi. 2-3 mülakat görüşmemde direkt olarak JDeveloper tecriben varmı diye sorularla, OracleADF framework tecrübemin olup olmadığı vari sorular aldım. Cevaplarım klasikti :) İyi bildiğin konudan bahset ve kısa sürede öğrenebilecek yetenekte olduğunun kanıtı bir kaç örnekle açıkla.

Visual Studio'dan daha gelişmiş olduğu konusunda ise hemfikir değiliz. Visual Studio'nun bütün extension ve componentları üzerindeki halini görmeni tavsiye ederim. VS en gelişmiş IDE'dir(bana göre).

Kullanım düzeyi aşırı yaygın değil ama benim şahit olduğum 2-3 orta ölçekli yazılım şirketleri oldu.(150-400 çalışan aralığına sahip)

permanent link

cevaplandı: 12 May '12, 05:31

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999
cevap kabul oranı: 18%

2

Visual Studio gelimis bir IDE fakat Eclipse veya Netbeans gibi uzerinde is modellerine uygun gelistirilebilir ve commercial olarak dagitialbilir ozellikleri yok. Bir de sadece Mikisoft tarafindan gelistiriliyor olmasi, component gelistirenlere ise sinirli eklemeler sunmaya izin vermesi(addons), her eklenecek yeni teknolojinin Mikisoft'un onayindan gecmesi gibi negatiflikleriyle asla Java IDE'lerine karsi ustun olamicaktir. Ornegin Eclipse dunyasinda Eclipse java, c/c++, python, php gibi bircok teknolojiyi desteklerken Visual Studio sadece kendi teknolojilerini destekliyor!

(15 May '12, 03:11) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

@CemIkta,

Microsoft'un ürün politikasından dolayı bu böyledir. Visual Studio 6'ya kadar Java desteğide vardı. Eclipse güzel bir IDE fakat bir EE uygulamaya başlayacağınız zaman özellikle maven tool'u üzerine build edilecekse, o kadar çok konfigürasyon ve detay iş varki bezdiriyor. Bir de üzerine maven'ın core'unun geç güncellenmesi yada dışarıdaki repo adreslerinin değişmesi çok can sıkıcı ve mide bulandırıcı. Bir de uygulama sunucularının versiyonlarının bazı kütüphaneleri desteklerken bazılarını destekmemeleri, kısacası bir standartın olmaması büyük bir dezavantaj.

Şuana kadar geliştirdiğim uygulamalarda öncelikle oturup, herşeyi kendim sıfırdan kurgulamayı tercih ettim, yaptığım işi tam anlamıyla hakim olmak için. Örneğin;

Şuan NetBeans üzerinde bir maven EE uygulaması oluşturduğunuzda injection problemi yaratıyor. Bu standart IDE üzerinde olan bir kurulum mesela ve zaman kaybı oldukça fazla. Bir yazılımcı kurulum ve konfigürasyonla uğraşmamalı, işi olan basit ve düzgün kod yazmalı.

En can sıkıcısı ise gerçekten bunu anlatan tutorial'ların bile yok denecek kadar az olması. Eclipse'te ilk kurulum yapmayı düşündüm ama Eclipse'in dağıtımlarının bile farklı olması uzak durmama sebep oldu. NetBeans Eclipse'e göre daha ağır ama en azından daha standart diye onu tercih ettim ondada sıkıntı çıktı :) Onunda sebebi NetBeans'ı ant build aracını tercih etmesi. Yani bu tercihler biraz şirketin amacına hizmet ediyor.

Mesela bir EE aplikasyonu NetBeans üzerinde oluşturduğunuzda, direkt olarak EJB uygulamanızı web uygulamanız içine inject ederken, maven build aracına üvey evlat muamelesi gösteriyor. Genel olarakta Maven, ANT 'a göre daha gelişmiş bir build aracı. Şimdi buradaki seçimin mantıksal olarak tek açıklaması var. Oracle ANT'a destek veriyor.

Bu açıdan yaklaştığınızda Visual Studio'nun yada DevExpress'in gerçekten yazılımcı için ne kadar kolaylık sağladığını anlayabilirsiniz.

(07 Şub '13, 12:50) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

ADF kullanmıycaksan eger hiç zorlamaya gerek yok JDeveloper hayatımda gödügüm en kalas ide.Eclipse ve NetBeans gerçekten güzel ve kullanışlı ideler IntelliJ IDEA hiç kullanmadım ama kullannım kolaylıgı ve kod yazmayı kolaylaştırma konusunda en iyi o gösteriliyor.

Böyle bir karşılaştırmaya güzel bir ide ama Visual Studio girebilirmi bilemiyorum :S

InfoWord ide karşılaştırması http://www.umitmert.com/2010/09/30/eclipse-mi-netbeans-mi-jdeveloper-mi-intellij-mi/

Bu arada bence JDeveloper imkanı yok 7.4 alamaz benim gözümde 0.5 den 1 hakkıdır :)

permanent link

cevaplandı: 12 Şub '13, 01:07

Alp's gravatar image

Alp
873304447
cevap kabul oranı: 18%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×50
×3

Soruldu: 12 May '12, 04:48

Görüntüleme: 4,323 kez

Son güncelleme: 12 Şub '13, 08:09

powered by BitNami OSQA