Projelerde kod yönetimi için svn,cvs vb. versiyon araçları kullanmaktayız. Merak ettiğim nokta ise bu araçları kullanırken alışkanlıklarımız nelerdir. Mesela her değişiklikten sonra commit etmek iyimidir, comment'leri çok açıklayıcı yazmalımıyız gibi

soruldu: 12 May '12, 05:01

querman's gravatar image

querman
391162028
cevap kabul oranı: 0%


Asagidaki pratiklerin uygulanmasi tavsiye olur.

 1. Yapilan degisikliklerin yer aldigi dosyalar topluca commit edilmelidir. Bir görev bünyesinde birden fazla dosya degisiklige ugradiysa ve programci dosya bazinda commit yaparsa, update alan diger programcilarin kodunda kirilmalar olusabilir. Ayrica Sürekli Entegrasyon serverleri her commit'den sonra kodu derlemeye basladiklari icin commit'lenmemis dosyalar entegrasyon hatasi olusturur.
 2. Her commit degisiklige ugrayan dosyalar icin mantiksal bir guruplama ihtiva etmelidir. Örnegin bir commit bünyesinde belirli bir görevi (task) yerine getirmek icin degistirilen ya da yeni eklenen dosyalar yer alabilir. Görev, burada degisiklige ugrayan dosyalar icin mantiksal guruplama cercevesi olusturmaktadir. Bu sekilde görevleri birbirlerinden ayirt etmek ve hangi dosyalarin ne amacla degisiklige ugradigini anlamak kolaylasir.
 3. Her commit icin yapilan degisiklikleri ihtiva eden aciklayici bir metin olusturulmalidir. Jira ya da Bugzilal ticket numarasi commit metnine eklenmelidir.
 4. Sadece lokal testler olumlu sonuc verdikten sonra degisiklikler commit'lenmelidir. Lokal makinada calismayan kod, diger programcilarin makinasinda hic calismaz. Ekip arkadaslarini kizdirmak istiyorsaniz dosya basinda commit yapiniz.
 5. Bir calisma arkadasi ile kod gözden gecirildikten (code review) sonra degisiklikler commit'lenmelidir.

EOF (End Of Fun) Özcan Acar

permanent link

cevaplandı: 12 May '12, 05:24

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×5

Soruldu: 12 May '12, 05:01

Görüntüleme: 754 kez

Son güncelleme: 12 May '12, 05:24

powered by BitNami OSQA