Java'da thread ne icin kullanilir? ne ise yarar ?

soruldu: 15 Ara '13, 07:24

Sahil_H's gravatar image

Sahil_H
3.2k255461
cevap kabul oranı: 6%


Thread'ler birbirinden bağımsız olarak, eş zamanlı çalışabilen program parçacıklarıdır. Java'da dahil olmak üzere bütün modern programlama dilleri Thred destekler. Thred sisteminin çalışabilmesi için hem donanım hem de yazılım olarak kullanılan sistemin destek vermesi gerekir. Yani hem CPU hem de işletim sistemi bunu desteklemelidir. Thred destekleyen sistemlere multithreading sistemler denir ve multiprocessing sistemlerler karıştırılmamalıdırlar. Multithread sistemler tek bir CPU'yu paylaşırlar. Donanım ve işletim sistemi arka planda çalışan threadler arasında sürekli geçiş yaparak bütün threadlerin eş zamanlı çalışıyormuş gibi davranmasını sağlar.

Bir program çalıştığında bu program için işletim sistemi bir process oluşturur ve her processin bir threadi olur. Bu threade main thread denir. Program çalıştıktan sonra kendi başka threadler oluşturabilir. Threadleri processlerden ayıran özelliği, process oluşturmaya göre thread oluşturmanın daha kolay oluşudur. Bir processin oluşturduğu threadler o processin tüm kaynaklarına erişebilirler ve bu kaynakları ortak kullaırlar. Örneğin processin hafıza bloğu ya da CPU zamanını.

Thread ile ne yapabilirim bana ne faydası var sorusuna basitçe cevap vermek için şöyle bir örnek verilebilir. Örneğin bir Android haber programı düşünelim. Siz programı açtıktan sonra bir thread oluşturabilir ve bu threadin yeni haberleri kontrol ederek varsa yeni haberleri haber listesine eklemesini sağlayabilirsiniz. Thread arka planda çalışır ve kullanıcıyı rahatsız etmeden işini görür.

Daha detaylı anlatım için wikipediaya göz atabilirsiniz:
Çoklu kullanım

permanent link

cevaplandı: 17 Ara '13, 14:57

olcayertas's gravatar image

olcayertas
813
cevap kabul oranı: 100%

değiştirildi: 17 Ara '13, 14:59

Thread, paralel işlem yapmak için kullanılır. Örneğin uygulaman bir yandan dosya sıkıştırma işlemi başlatıp yürütürken aynı anda kullanıcının etkileşimine cevap verebilmesini sağlar.

permanent link

cevaplandı: 16 Ara '13, 00:47

ertuncefeoglu's gravatar image

ertuncefeoglu
7705719
cevap kabul oranı: 20%

teşekkürler

(16 Ara '13, 08:00) Sahil_H Sahil_H's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×33

Soruldu: 15 Ara '13, 07:24

Görüntüleme: 2,803 kez

Son güncelleme: 17 Ara '13, 14:59

powered by BitNami OSQA