Java için her ortamda çalışabilir deniyor fakat JVM (Java Virtual Machine) bulunması şartı ile.. JVM ise ortama göre değişen bir uygulama. Dolayısyla Java da ortama bağlı olmuş olmuyor mu. Mesela C# ın da .NET ortamı var. Bu ikisini kıyaslar mısınız..

soruldu: 19 May '12, 16:02

zekig's gravatar image

zekig
16348
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 21 May '12, 14:46


JVM hangi ortamda olursa olsun bir Java programi icin ayni ortami olusturur. Örnegin isletim sistemi ne olursa olsun Java'da bir int her zaman 32 bit uzunluktadir. JVM bunun garantisini vermektedir. Hangi isletim sistemi olursa olsun JVM bu özellikler göz önünde bulundurularak gelistirilir. Örnegin C/C++ böyle bir garanti yoktur. Isletim sistemine, kullanilan CPU mimarisine göre bir int 32 bit ya da daha fazla olabilir.

JVM sinirlari icinde kalan her türlü Java uygulamasini istediginiz bir ortamda degisiklik yapmadan kosturabilirsiniz. Bu sadece JNI (Java Native Interface) kullandiginiz zaman gecerli degildir. JNI kullanan Java uygulamalari bulunduklari ortama bagimlidir.

permanent link

cevaplandı: 19 May '12, 16:13

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

JVM implementasyonlari calisacagi ortamlara gore yazilir. Bu yuzden JVM ortama baglidir. Fakat tum JVM'ler belirli standartlari uygulamak zorundadir. Bu standartlar JVM'ler tarafindan Java programlarina hangi hizmetlerin verilecegini belirler. Bu standartlar sayesinde Java programlari farkli JVM''lerde calisabilr. Sonuc olarak diyebiliriz ki Java programlari JVM'lere bagimlidir, ortamlara degil.

.Net'de benzer bir yapi vardir. .Net'in virtual machine'i CLR'dir. CLR olan her yerde c#, visual basic calisabilir. Fakat CLR Windows dan baska nerelerde var, varsa hangi surumu var gibi konulara bakmak lazim.

permanent link

cevaplandı: 19 May '12, 17:16

Mesut's gravatar image

Mesut
60721017
cevap kabul oranı: 25%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×241
×27
×8

Soruldu: 19 May '12, 16:02

Görüntüleme: 1,594 kez

Son güncelleme: 21 May '12, 14:46

powered by BitNami OSQA