Merhaba Bilg. Müh. son sınıf öğrencisiyim.Son 2 yıldır çok kez "aa ben şuna yöneliyim güzel gözüküyor" diyerek farklı dillerle ve alanlarla uğraştım.Hepsinde birkaç proje denedim takıldım çözemedim ve bıraktım.

Şuanda az biraz web tasarım az biraz Android, az biraz Java-.Net bilen gösterecek bir projesi olmayan biriyim.Mezun olmama pek zaman kalmadı ama ciddi bir yol kaydedemediğimi görüyorum.Amacım ilerde kurumsal yazılımlar yapan bir ekipte çalışmak ama çok yavaş ilerlediğimi hissediyorum.

Yazılımcılık çocukluktan beri hayalimdi ama sanırım yetenekli değilim bu konuda.Anca kitap okuyup dilin kavramlarını yapısını öğrenebiliyorum.Bir proje yapmak istediğimde bir yerde takılıyorum ve proje bitiyor.

Biliyorum yarın çalıştığımda soru sorduğumda yanıtlayacak biri olursa yapabilirim o projeleri ama kendi başıma hiçbir şeyi beceremedim şimdiye kadar.

Madem hiçbir platformda proje yapmayı beceremiyorum bari dil öğreneyim diyip tekrar video tutorialler izlemek geliyor içimden.Özcan Hocanın yazılarını çok okudum.Alıştırma yapmadan iyi bir kodcu olunmaz tarzı ifadeler doğru olabilir ama benim yazdığım kod bir sona ulaşmıyor.Resmen boşa kürek çekiyor gibiyim.

Ne yapmamı önerirsiniz?

soruldu: 01 Şub '14, 14:21

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%


Hocam daldan atlıyorsunuz, çünkü ne yapacağınıza karar vermemişsiniz.

Web tasarım, Java, .NET, Android vs. bunlar hep birbiriyle bağımsız alanlar.
Uzman olmak istediğiniz dil, platform(java, .net), veritabanı, ne türde uygulama geliştirileceği falan belli değil.

Projelerde takılıp bırakmakta neyin nesi, bu tarz siteler niçin var?

Projede takıldığınız ve çözemediğiniz sorunlar bu tarz sitelerde detaylı olarak sorulması gereken şeydir ve bence bu tarz sitelerin amacıdır. Çünkü bilgiye dayalı soru sorulduğunda, bu kitapta, üreticinin kendi dökümanında veya internette bulunabilecek bir şeydir. Fakat iş algoritmaya geldiğinde işte bu tarz sitelerin değeri ortaya çıkar.

Diğer bir sorun bahsettiğiniz üzere algoritma üretmede. Buna yönelik kitaplarla sorun çözme becerinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. Programlama kitaplarından bahsetmiyorum tabi ki. Mesela "Sıradışı Yaşam Becerileri, Okuma Zekası" gibi kitaplardan bahsediyorum. İlgili kitapta zaten yöntemler detaylı olarak anlatıldığından burada bahsetmeye gerek yok.

Programcı olmanın farzlarından biri olan İngilizce öğrenmekten bahsetmeye gerek duymuyorum :)

permanent link

cevaplandı: 04 Şub '14, 12:42

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

   Tebrikler projeye baslaman bir şeyin sonunu getirebilmen adına çok iyi bir adım olms bence.

Beceriksizliğe kalırsa benden beceriksiz olamazsın.Sanat tarıhı mezunu matematiği de tamamen unutmus bır adamolarak basladımve ingilizce bilmiyorum web tasarım sosyal medya uzmanlıgı içerik girişi gibi çeşitli alanlarda ugrastıktan sonra su an android ve java ile geştliirmeler yapıyorumve profesyonel olarak çalışıyorm.Çokmu iyiyim hayır deilim ancak Senin bulundugun su asamayı gectim en azından.Umarım sende cabuk gecersın.kısaca aynı donemlerden gecmıstım.Anlamamak gıbı veya sabredememk gıbı mevzulardan sureklı bır ılerı 2 gerı durumundaydım sanırım sende su an bu durumdasın gıbı gozukuyor.Yapman gereken once bılmedıgın bır seyı ogrenmeye çalışma alışkanlıgı.Bu bellı bır sure sonra ereksıyon gıbı zevk vermeye baslıyor :)Kusura bakma.Yukardda bır arkads bu ısı yapmak ıstıyormuyum dıye bır sor demıs bence yanlıs.Bu ısı yapmak ıcın gereklı olan ılk engelı asana kadar cok sıkı calısabılırmıyım dıye sormalısın kendıne.Bu ıs bellı bır noktaya kadar bır dag gıbı o tepeyı astıktan sonrası bas asagı gıdıyor.Kolay gelsın .

permanent link

cevaplandı: 08 Şub '14, 09:04

Numan's gravatar image

Numan
673101422
cevap kabul oranı: 6%

Guzel bir yorum olmuş, dogru soru şu olmalı "Bu ısı yapmak ıcın gereklı olan ılk engelı asana kadar cok sıkı calısabılırmıyım dıye sormalısın kendıne.".

(21 Şub '14, 03:22) grknsfk grknsfk's gravatar image

Aslında hedefini belirlemişsin: Kurumsal yazılımlar. Bunun için JAVA biçilmiş kaftan. .NET 'i, webi falan bırak, JAVA nın içini dışını öğren derim ben. (Yanlış bilmiyorsam kurumsal firmalar JAVA yı, yazılım evleri .NET tercih ediyor ???)

Video dersleri falan bırak. Eğer dersi çeken çok çok kaliteli biri değilse; bir sayfada anlatılacak birşeyi(ki okumak 5 dakika), 45 dakikada anlatan video sana hiçbirşey katmaz görüşündeyim. Evet, basitleştirmek iyidir ama abartmamak gerekir.

Bir kitap edin, dilin temel yapısını kurallarını bil, ondan sonra bol bol yazıp çizip, kaynak kodları açık programları inceleyip, orasını burasını değiştirerek, yaz. Özellikle JAVA 'nın resmi dökümanları kesinlikle, hemen ulaşabileceğin bir yerde olsun. Bir sınıf ya da fonksiyon gördün mü, hemen oradan bak. Bu sınıf/fonsiyonu kullanan programlar yaz.

Bilgisayarın çalışma mantığını, RAM, CPU gibi donanımları da bilmek çok iyi olur.

JAVA öğren ama diğer teknolojiler hakkında da bilgin olsun, üstünkörü baktığında az çok anlamak gerek. Herşey hakkında az bilgin olsun ama birşeyi çok iyi yap: Ters T modeli.

MIT 'de bile okusan, yazılımı ancaki elini kıirleterek öğrenebilirsin.

Bence sorun, herşeye el atmaktan kaynaklanıyor. Zamanında bende bu hatayı yaptım.

(Biraz senli benli cümle kurdum, umarım kusura bakmazsınız. Hayırlı geceler.)

permanent link

cevaplandı: 01 Şub '14, 16:02

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

değiştirildi: 01 Şub '14, 16:06

kagan bey teşekkürler cevabınız için ama takıldığım şey .net le kurumsal yazılım işiyle uğraşmayı düşünüyordum aslında. Sebebi derleyici bazında VS nin çok rahat olması ve .net in daha derli toplu gözükmesi.Springle çalışırken jar ekleme ile uğraşmak insanda bu hissi uyandırıyor.Yoksa javaya da uzak değilim ama dediğim şekilde .net daha hoş geliyor bana. .Net platformunda kurumsal yazılım geliştirme tavsiye edilmez mi diyorsunuz?

(01 Şub '14, 17:08) juanov juanov's gravatar image
1

.NET kullanılmaz diye birşey yok. Hangisi hoşunuza gidiyorsa öyle devam edin hocam. Ama yılmayın. :D

(02 Şub '14, 03:56) kagan kagan's gravatar image

Medya üretici bir zekan olabilir.Eğer öyleysen yazılım seni zorlar ve asıl güçlü yönlerini köreltir.Yani yazılım yapabilirsin ama kendinle savaşarak.Bir ağma gibi labirentin duvarlarına çarpa çarpa ilerlersin.Belli bir süre sonra yola değil duvarlarına odaklı bir bakış açısı geliştirirsin.Bu bakış sana Yapabileceğin şeyleri önce yapamayacaklarından başlayarak öğretir.Yani hatasızlığı değil deneme yanılmayı felsefe edinmişsindir.Aslında bu düşünceyle uyumlu Agile proje yönetimi denilen bir konu da türedi.Daha antipatikacı bir süreç.Sistematik ilerlemeden ,hiyerarşisiz sanki o da çarpa çarpa yol buluyormuş gibi.Tümden gelimci yani dedektif gibi düşünüyorsan zorlanabilirsin.Ama tümevarımcıysan herşeyi sistematik ve kusursuzca programlarsın.Daha önce geçilmiş yolları harfiyen uygularsın.Temiz çalışır sonuca varırsın.Uçakta giderken pencereden neler olup bittiğine bakmazsın sadece bir an önce yere inmek istersin.

permanent link

cevaplandı: 01 Şub '14, 20:20

kodlamasi's gravatar image

kodlamasi
18125
cevap kabul oranı: 0%

Elini ayagini bilgisayardan cekip ben bu isi gercekten yapmak istiyormuyum gercekten seviyormuyum diye bi dusun derim. Bu is hakkaten sabir isidir. Insanlar bazen cok istediklerini sandiklari seylerin bile aslinda gercekten istedikleri sey olmadigini sonradan kavrayabiliyo.

Eger sen hala bu isi sevdigini ve yapmak istedigini dusunuyosan cok daha basit projelerle daha ufak adimlarla pratiklerle takil. Tahmin ediyorum denedigin projeler biraz agir kacmis ve cabuk pes etmissin. Basamaklari biraz daha yavas cikman gerekiyo. Pes etmek hicbi zaman cozum degil.

Tarihte meslegine basarisizliklar baslayip, sonradan dunya stari olan bi cok insani ornek alabilirsin. (Einstein, Beatles Muzik grubu, Michael Jackson gibi)

permanent link

cevaplandı: 01 Şub '14, 15:18

Haluk's gravatar image

Haluk
23027
cevap kabul oranı: 0%

Burada yazılanları okuduktan sonra daha doğrusu tam konuyu açtığım esnada ufak bir projeye başladım ve fena gitmiyor.Sorun aslında kafayı yiycek duruma gelince "bunu da beceremedim" diyip bırakmammış aslında.Tamam yazdığım kod spagetti bile denilemeyecek kadar karışık kendim bile zor anlıyorum tekrar baktığımda ama halledilebilir.Ortaya projenin tam hali bi çıksın oop gereksiz tekrarlar vb. hepsini halledebilirim.Sorulduğunda elimde proje olarak gösterebileceğim birşey ortaya çıktığında busorunları da atlatırım diye düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 04 Şub '14, 17:15

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

1

Doğrusu merak ettim şuanki durumunu.Zaten refactoringden önce fazla tasarım düşünmeden spagetti üretmeyi öneriyorlar. Doğru yapmışsın bence.Projen nasıl hangi dil.

(10 Ara '14, 19:15) kodlamasi kodlamasi's gravatar image

Bence tek başına depresyona girmek yerine tecrübeli yardımsever bir yazılımcı ile beraber birşeyler yapmayı dene , yazılım şirketlerinde part time çalışmayı dene , yani tek başına devam etme işin en zor kısmı bu günlerce uğraşıp aşacağın bir sorunu işi bile biri sana on dakikada anlatır öğretir. hiçkimseyi bulamazsan sınıf arkadaşlarından birini al beraber bir şey yap .

permanent link

cevaplandı: 25 May '15, 07:40

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

İbrahim cevap biraz geç olmuş tarihe dikkat :)

(25 May '15, 08:26) ArnesTwin ArnesTwin's gravatar image
1

biliyorum geç ama bu durumda olan çok insan var en azından onlar için bir şey ifade edebilir :) sadece yazılım için değil tek başına dağları aşmak isteyen ve yolda pes edenler için genel bir cevap olsun bu . :)

(25 May '15, 09:14) ibrahim472 ibrahim472's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×7
×1

Soruldu: 01 Şub '14, 14:21

Görüntüleme: 2,859 kez

Son güncelleme: 25 May '15, 09:14

powered by BitNami OSQA