Merhaba Turkcell in mobil yazılımcı sınavı olacakmış 1 martta.Android ile ilgili eğitimleri geçmiştim 3-4 ay önce yani sınava girmeye hak kazandım.Sitedeki dersleri okuduğunuzda sınavları geçecek seviyeye geliyorsunuz zaten yani o gün de öle aman aman bir Android bilgim yoktu.

Sonrasında okul yoğunluğu vb. nedenlerden programlamayla pek uğraşamadım.Son bir ayda c# ile uğraştım mobille alakamı kestim.Anlayacağınız Android ilgili az biraz bilgim vardı onu da unuttum diyebilirim.Size birden fazla sorum var aslında

1-Mobilin bir yerden sonra tıkanacağını düşünüp bırakmıştım ben Androidi.Bir yerden sonra herşeyle ilgili uygulama yapılmış olacak yeni bir fikir ortaya çıkarmak daha zor olacak piyasa uygulamaya doyacak mobilcilerin işi zaman geçtikçe zorlaşacak diye düşünmüştüm.Yanlış mı düşünmüşüm?

2-Sınav 1 martta 40 soru 40 dakika.Sertifika alabilmek için %75 başarı gerekiyor.Şimdi bakıyorum 20 günüm var.20 günde o sınavı geçecek düzeye gelebilir miyim?"Geçemesen de sen mobille uğraşmaya devam et genç" der misiniz?

3-Sınava çalışmaya karar verdim diyelim.40 soru 40 dakikalık bir sınavda ne sorulabilir?Anlaşılan kod yazdırılmayacak.Ne sorarlar pek fikrim yok.

soruldu: 05 Şub '14, 07:41

jrdevel's gravatar image

jrdevel
56127
cevap kabul oranı: 33%


1) Mobil niye ölsün? sen olaya sadece girişimcilik yönünden bakmışsın ki daha iyisini yapabiliyorsan varolan uygulamalar arasında yer edinebilirsin. Bunun yanında mobil uygulamaları bir kere yazmakla olay bitmez, belirli aralıklarla güncellemezsen uygulama arkalara doğru ilerler yine mobil os'lar neredeyse her yıl güncelleme alıyorlar ve kaliteli uygulamalarda yeni os'a göre kendilerini optimize ediyorlar, etmek zorunda kalıyorlar. Yani mobil yazılım sektöründeki açık belki bu bir kaç yıldaki kadar olmasa da belli bir seviyede seyredecek.

2) ve 3) Mobil ortamı seviyorsam erkenden yönel yatırımını yap ora bura dağılma bence. Sınavada elinden geldiği kadar hazırlan başarılı olsan da olmasan da faydası olur

permanent link

cevaplandı: 06 Şub '14, 02:10

gturedi's gravatar image

gturedi
2.8k41538
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 06 Şub '14, 02:11

galiba evet sadece girişimcilik açısından bakmışım.Yazdıklarınızı okuyunca ben de mobil niye ölsün ki dedim :) teşekkürler cevabınız için

(07 Şub '14, 13:29) jrdevel jrdevel's gravatar image

Sınav için şöyle bir açıklama yapılmış,

Not : Sınavlar 40 sorudan oluşacak olup, süre olarak 40 dakika verilecektir. En az 28 soruya doğru cevap veren üyelerimiz fiziksel başarı belgesi almaya hak kazanacaktır. (2014 yılı içerisinde fiziksel başarı belgesi sınavları tekrarlanacaktır.

gturedi'nin dediği gibi siz çalışın olmadı diger sınava girersiniz :)

permanent link

cevaplandı: 06 Şub '14, 03:31

grknsfk's gravatar image

grknsfk
13117
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 06 Şub '14, 04:24

dediğiniz gibi çalışınca kaybedecek çok da birşey yok.Bilgi kar kalır sınavı geçemesem de.Mobile eskisi kadar ilgi duymadığım için sordum soruyu.Sınavı geçer sertifika alırsam mobile dönerim diyordum. Android düşündüğüm kadar keyifli değil.

(07 Şub '14, 13:33) jrdevel jrdevel's gravatar image

teşekkürler yorumunuz için

(07 Şub '14, 13:33) jrdevel jrdevel's gravatar image
1

Ben Androidi keyifsiz bulmana Şaşırdım açıkcası.Neden boyle dusundun oncelıkle onu sormak ısterım.Amacımda bırsey kezanmak veya baska bırsey deıldır sohbet olsun.Ben androidin cok keyifli oldugunu dusunuyorum acıkcası ancak sen neden boyle dusundun anlayamadım.Ayrıca turkcell in yaptıgı sınavın ıcerıgı ıle ılgılı bır bılgın varmı onuda ogrenmek ısterrım.Ne gibi sorular soruyorlar mesela.

(08 Şub '14, 08:34) Numan Numan's gravatar image

Numan Öncelikle turkcell sınavı ile ilgili: https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/blog/gelecegi-yazanlar-fiziksel-sinavlari

Androidden niye keyif almadım konusuna gelirsem örneğin ufak bir oyun yapayım dedim.andengine kitabı aldım.Türkçe kitap yani sorun kitabı yanlış anlamam değil.Ordaki talimata göre andengine jarlarını projeme ekledim.İlk kodları kitaba baka baka yazdım.Hata olmaması gerekirken hata verdi program.Sorunu baya araştırdım ama çözümü bulamadım.Bir de verilen hata resmen anlaşılmasın diye karışık yazılmış gibi.En azından Eclipse de ben böyle hissediyorum.VS de nerdeyse şurasını unuttun yazacak durumda iken Eclipsede durum böyle.

Tabii şu var bahsettiğim olayda hata bendeydi muhtemelen.Andengine in kitaba göre ileri versiyonunu yükleyince belli farklar vardı.Hataya yol açtı.

Esas sorun ActionBar Sherlock tarzı araçları kullanmak için bile jarı bul jarı import et tarzı bir dizi işlemler ile zorluklar ortaya çıkması.Javanın genel yapısındaki bir olay bu biliyorum.Eclipsede illa o jarlarla uğraşacaksın.Sanırım artık .net teknolojileri ile uğraşacağım.

Belki birgün gerekirse Android uygulaması yapmaya uğraşırım ama Android developer olarak işe girmeyeceğim bu kesin.

permanent link

cevaplandı: 08 Şub '14, 16:55

jrdevel's gravatar image

jrdevel
56127
cevap kabul oranı: 33%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,101
×824

Soruldu: 05 Şub '14, 07:41

Görüntüleme: 797 kez

Son güncelleme: 08 Şub '14, 16:55

powered by BitNami OSQA