Merhaba benim sorum mezun olmadan once nelere hakim olmaliyiz neleri bilmeliyiz? Okulda gordugum ve gorucegim dersler; Java,C++,Assembly,Unix,Web Tools(html,css,javascript vs ),Database programming. Objective C bilmiyorum , Ogrenmem gerekirmi? Assembly yetmezmi? Is basvurularinda gerekli mi? Bunlarin disinda okulun haricinde kendim birseyler ogrenmek istiyorum siz neleri tavsiye edersiniz Web Ustunemi gitmek gerekir yoksa programming mi ?

Cevaplar icin tesekkurler

soruldu: 08 Şub '14, 21:39

Yigit%20Htplu's gravatar image

Yigit Htplu
787912
cevap kabul oranı: 0%


OOP'yi hazmet yanına C++, Java yada C# herhangi birini eklemen yeterlidir. Yeni mezun bir kişiden ekstra bir beklenti olmaz. Ek olarak öğrenmeye istekli, azimli ve çabuk öğrenebilen bir kişi olduğunu belirtmen yeterlidir. Çünkü iş yerinde zaten tecrübe ederek bir şeyleri öğrenirsin, perspektifin ve problemleri çözüm hızın artar.

Üniversitede zaten küçük projeler bir çok dil ile yapıyorsun. Kendimden örnek verirsem ; C,C++,C#, Asp.Net, SQL Server, Oracle, Java, Java Web, PostgreSQL, Php, XNA Oyun framework'ü derslerim oldu. Hepsi ilede proje yaptım. İlk iş yerimde C#olan bir proje ile başladım, java yazmak istediğimi söyledim ve java ile devam ediyorum 4. yılım dolacak.

permanent link

cevaplandı: 09 Şub '14, 08:44

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 09 Şub '14, 08:47

Baslangic olarak iyi bir sekilde web tools ve bir programlama diline iyi derece de hakim olman onemli. Cunku dillerin hepsi benzer yapidadir zatrn onemli olan bir dil uzerinde profesyonel projeler de yer almaktir. Hangi platform oldugu inemli degil. Ortaya cikarttigin is onemli cok dallanip budaklanma derim. Kasten ben sadece web tools konusunda iyim ve programlama dili olarak Php ve Java yaziyorum. Java yida android programlamada ogrrendim.

permanent link

cevaplandı: 09 Şub '14, 07:17

olkunmustafa's gravatar image

olkunmustafa
582222934
cevap kabul oranı: 26%

Şahsi fikrim; hepsinden bir kaşık almaya çalışmaktansa birine yada bir alana çok iyi hakim olmak gerekir. İlgi alanınızı veritabanı oluşturuyorsa SQL ve bunu kullanan motorları (engine) iyi bilmek gerekir. Aynı şekilde adminstration alanında çalışmak isterseniz linux hakkında müdavim olmak gerekir. Öncelikle ilgi duyduğunuz alanınızı belirleyin, sonra memleketin işverenlerinin neler talep ettiklerini araştırın (bu bazı cv sitelerinde duyuruluyor).İyi çalışmalar.

permanent link

cevaplandı: 09 Şub '14, 21:25

cagcak's gravatar image

cagcak
16271320
cevap kabul oranı: 25%

Marifet dil bilmekte degil :) Istedigin dili bilebilecek kafada olmakta, oturup calisma ihtiyaci olmadan bir dilde kod yazabilmekte. Python bilmiyor musun, yarina soyle bir program yaz getir denildiginde yazabilecek misin, iste o zaman basarilisin ;)

permanent link

cevaplandı: 10 Şub '14, 10:55

MCY's gravatar image

MCY
1.1k2622
cevap kabul oranı: 16%

Zaten dil bilmekle ilgili birsey yok orda sorumu okursan:) kod yazamasaydimda bilgisayar muhendisliginde ne isim vardi?

(11 Şub '14, 15:22) Yigit Htplu Yigit%20Htplu's gravatar image

Dostum basligin da mesajinin %80i da dillerle ilgili. Yanlis anladiysak kusra bakma ama sanirim daha cok sorudan bunlar anlasiliyor. Selametle

(11 Şub '14, 15:29) MCY MCY's gravatar image

ben yanlis sormusum oyuzden sen yanlis anlamissin .Aslinda daha genel hangi teknolojileri bilmeliyiz diye sormaliydim mecbur dil ustunden gosterdikleri icin is basvurularindada dil olarak istedikleri icin oyle baslik attim.yapilari ogrenmek aslinda onemli olan senin dediginde o heralde , ne biliyim for loop heryerde for loop :D

(11 Şub '14, 15:58) Yigit Htplu Yigit%20Htplu's gravatar image

He bu arada Turkiye gercegi bu, hele de bankalarda. Kendi gorusum degil, onu da ekleyeyim

(12 Şub '14, 01:41) MCY MCY's gravatar image
permanent link

cevaplandı: 12 Şub '14, 02:58

ismailkocacan's gravatar image

ismailkocacan
2.4k31733
cevap kabul oranı: 13%

c#.net, java, php ve c++ dörtlüsünden herhangi birini tercih edebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 10 Şub '14, 08:49

isimweb's gravatar image

isimweb
41225
cevap kabul oranı: 0%

Hangi ortamda hangi programlama dilini kullanacaksan kullan bu senin tercihine kalmış bir şey ama Sql dilini, çalışma mantığını çok iyi öğrenmeni tavsiye ederim. Zaten okulda sana hocaların ilgi alanlarına göre bir çok ortamda bir çok farklı dil ile yazmanı istedikleri projeler verecek. Projeleri yaptıkça hangi dili kullanmak isteyeceğini, kendini hangi dilde geliştirmek istediğini belirleyeceksin. İş ilanlarında iyi Sql bilen kişi arıyorlar bu sana artı puan kazandıracaktır.

Ayrıca İngilizce'ni geliştirmeni de tavsiye ederim. Yeri gelecek çok şey öğrenmek isteyeceksin ama yeterli kaynak bulamadığın durumlarda yabancı dile muhtaç olacaksın.

permanent link

cevaplandı: 12 Şub '14, 03:11

ridvannistelrooy's gravatar image

ridvannistelrooy
6256
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 12 Şub '14, 03:15

Hangi dv ile calisacaginin bile onemi var, tek basina sql de bise ifade etmiyor artik dblerin calisma prensiblerini bilmedikce

(12 Şub '14, 04:53) MCY MCY's gravatar image

Sql tabii ki tek başına bir şey ifade etmiyor. Ancak hangi dili kullanırsan kullan Sql'i yanında kullanacaksın! Örneğin bankacılık sektörü :) Sql bilmeyen biri karmaşık ve uzun sorguları yazamazsa Java bilmiş, .NET'te uygulama geliştirmiş ne önemi var. Arkadaşımız zaten Java'yı, Pyhton'u, .NET'i kullandıkça hangi dili hangi uygulamalarda kullanması gerektiğini anlayacaktır. "Hangi ortamda hangi programlama dilini kullanacaksan" derken aslında aşağıdaki linke dayanarak bunu söyledim. İncelediğinizde anlayacaksınız. http://en.wikipedia.org/wiki/Programming_languages_used_in_most_popular_websites

(12 Şub '14, 07:20) ridvannistelrooy ridvannistelrooy's gravatar image

Sosyal ortamda bu konu ile alakalı yayımlanmış güzel bir makale buldum:

Java ve Kariyer

permanent link

cevaplandı: 12 Şub '14, 03:23

cagcak's gravatar image

cagcak
16271320
cevap kabul oranı: 25%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 08 Şub '14, 21:39

Görüntüleme: 1,085 kez

Son güncelleme: 12 Şub '14, 07:20

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA