Selamlar, Yapacağım projenin web ve android tarafı var.Web uygulaması tarafını JSP ile yapacağım.Android uygulamasında webdeki datayı indirip veritabanına kaydetmem gerekiyor.Web tarafı eclipse apache tomcat kurdum ve oracle database ile localden bağlantı kuruyorum.Android ile web haberleşmesini nasıl yapabilirim?Webden datayı çekereken JSON kullanmak mı daha uygun yoksa XML mi kullanmalı?Site üzerinden mi yoksa database üzerinden mi veri çekmek daha mantıklı?

Teşekkürler.

soruldu: 16 Şub '14, 14:37

ipek's gravatar image

ipek
226172025
cevap kabul oranı: 100%

değiştirildi: 17 Şub '14, 15:08

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749


Kesinlikle arada bir servis katmanı olmalı. Bu servisi rest servis olarak yazarsan hem daha pratik hemde daha kolay erişim sağlayabilirsin. Ayrıca bu rest serviste json kullanman seni xml den daha performanslı kılar. Benim projemdeki incelemelerime göre json xml' e nazaran çok daha performanslı çalışıyor.

permanent link

cevaplandı: 16 Şub '14, 15:05

bzkrtmert's gravatar image

bzkrtmert
53661015
cevap kabul oranı: 17%

1

@bzkrtmert e tamamen katılıyorum ek olarak örneğin chat uygulaması gibi bir uygulama yazıyorsan websocket kullanmak performans için oldukça faydalı oluyor.

(17 Şub '14, 03:15) Önder %C3%96nder's gravatar image

Bir db'nin dogrudan dis dunyaya acilmasi dogru olmaz. Iki sebepten dolayi dogru degil, birincisi guvenli degil. Dbye zirt diye erisimin sonuclari agir olabilir. Ikincisi, ileride ornegin db'de tablo yapinda bir degisiklik gerekti veya business'inda ufak bir degisiklik yapman gerekti, tum telefonlara update yukletmen gerekir dogru calisabilmek icin. Boyle bir sey olsun istemezsin :)

Yapman gereken web uygulamandan servis acacaksin. Servisin standardi sana kalmis, web servis teknolojileri arastir, hangisi hosuna giderse. Rest, Restful, SOA arastir ogren bakalim hangisi neyi nasil yapiyormus. Anlamadigin noktayi tekrar sor, cevaplariz.

JSON dedigin de nispeten bir xml'dir. Peki JSON nicin daha hizlidir arastir, XML'e nazaran neleri kirpiyormus ogren. JSON'in dezavantajlari neler onlara da bak, ornegin tip guvenirligi konusunda JSON alternatifleri neler var onlara da bak. Performans kiyaslamalari yapan makaleler bul. Yine anlamadigin nokta olursa birlikte konusalim kararini verdikten sonra kodlamani yaparsin.

Kolay gelsin

permanent link

cevaplandı: 17 Şub '14, 04:04

MCY's gravatar image

MCY
1.1k2622
cevap kabul oranı: 16%

Ben bu tarz bir iş için java tarafında JAX-RS entegrasyonu yaptım. Jax-RS entegrasyonunu yaptğıım java web uygulaması Spring framework+hibernate ila çalışıyordu. Kullanışı çok kolay ve hiç uğraşmadan java nesnelerini json veya xml olarak cihaza ulaşturabiliyorsunuz. Android cihaıznızdan REST çağrıları yapıp (GET/PUT/DELETE/POST) cevabını gönderiyorsunuz..

Ama daha hafif siklet bir çözüm düşünürseniz size tavsiyem kesinlikle "Play Framework" olurdu. Play framwork 1.2 ile neredeyse 5-10 dakika içerisinde sıfırdan tam kapasiteli bir rest webservisi ve oracle veritabanı bağlantısını kurabiliyorsunuz... Sonrasında bu projenizi bir war dosyası haline getirip tomcat'e deploy edebilirsiniz..

permanent link

cevaplandı: 17 Şub '14, 02:23

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×824
×112
×40
×35

Soruldu: 16 Şub '14, 14:37

Görüntüleme: 1,273 kez

Son güncelleme: 17 Şub '14, 15:08

powered by BitNami OSQA