Merhaba Aslında Java developerlerin de cevap verebileceği bir konu.Platformlar birbirine çok uzak değil. Şuanda C# ve WPF ile basit otomasyon programı tarzı şeyler yapabilen ve ASP.Net MVC öğrenmeye yeni başlamış biri olarak soruyorum.

Üniversiteden yeni mezun bir .Net developer neler bilmelidir?Nasıl projeler yapmış olmalıdır?

soruldu: 18 Şub '14, 13:14

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

1

sorunuza cevap verecek deneyimde olduğumu düşünmediğimden yorum yapıyorum. .net ve windows dışında bir platformu yüzeysel bile olsa bilmeniz projelerinizde direk kullanmasanız bile yaklaşımlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

(19 Şub '14, 14:52) baran baran's gravatar image

Merhaba;

Öncelikle .Netten bahsediyorsak C# gibi bir dili, ya da WPF, ASP.Net, MVC gibi yazılım teknolojileri ve yaklaşımlarını göz ardı etmek gerekir. dotNET ayrı bir konudur. dotNet dil bağımsızdır sadece C# da kullanır yada sade belirli teknolojileri destekler demek çok yanlış bir ifade olur. Keza .Nette uzmanlaşmak demek herhangi bir dilde uzmanlaşmakla çok örtüşmez.

.Nette uzman olmak için tabiki oop bilmek ilk şart. Bu sadece .Net kütüphanesi için değil, günümüz dünyasındaki neredeeyse tüm kütüphaneler ve diller için geçerli en önemli kuraldır.

Oop nini ileri adımları olarak patternlardan bahsedebiliriz. .Net üzerinde kabul görmüş birçok design pattern vardır. Bu patternların kullanımını bilmek çok önemlidir.

.Nete ait başlangıç versiyonlarından ileri versiyonlarına kadar birçok temel sınıfı bilmek gerekir. Mesela LINQ mesele Generics mesele Reflection mesela Attribute vs uzar gider. bu sınıfları kullanırken design patternlar ile destekleyip Oop prensiplerine uymanız gerekir.

Tabi burda birazda kişinin hangi alanda uzmanlaşmak istediği de önemli. .Net koca derya tamamına vakıf olmak imkansız. Uzmanlaşmak istediğiniz alanda sivrlimek daha mantıklı olur ileriki seviyeler için. Mesele kimisi WCF konusunda uzmanlaşır. WCF sınıflarında kendini geliştiri. Kimisi IO konusunda usmanlaşır. Kimisi Stream konusunda uzmanlaşır gibi.

permanent link

cevaplandı: 13 Mar '14, 11:55

choopterasive's gravatar image

choopterasive
51
cevap kabul oranı: 100%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×27

Soruldu: 18 Şub '14, 13:14

Görüntüleme: 1,254 kez

Son güncelleme: 13 Mar '14, 11:55

powered by BitNami OSQA