Merhabalar: Java Programlama dili ile uğraşıyorum ve şuan temel konularda hiç sıkıntım yok OOP dahil. Ancak bir program yazayım dediğim zaman nereden başlayacağımı hangi kodu hangi sıra ile yazacağımı bilemiyorum(Düşünemiyorum) Ne yapmamı önerirsiniz.

soruldu: 11 Mar '14, 16:13

HakanKav%C3%A7in's gravatar image

HakanKavçin
286182024
cevap kabul oranı: 37%

değiştirildi: 09 Haz '14, 15:40

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

(12 Mar '14, 02:32) molgun molgun's gravatar image

githubda takıl, orda çok proje var, küçük projelerden başla, projeleri klonla, küçük küçük değişiklikler yapıp çalıştır

permanent link

cevaplandı: 18 Mar '14, 17:24

yavuzyurtbegendi's gravatar image

yavuzyurtbegendi
236117
cevap kabul oranı: 50%

Basit uygulamalarla pratik yaparak başlayabilirsin. Basit otomasyonlar yazmayı deneyebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 11 Mar '14, 20:28

arslanaybars's gravatar image

arslanaybars
566141724
cevap kabul oranı: 29%

Merhaba,

Ben küçük ya da orta ölçekli opensource projeleri incelemeni öneririm. Sourceforge gibi sitelerde, kullanılan teknolojiye göre de arama yapılabildiğinden kendine örnek olabilecek projelerden bu şekilde yararlanabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 12 Mar '14, 03:09

mabulgu's gravatar image

mabulgu ♦
2.8k43040
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 12 Mar '14, 03:09

Örnek projeler üstünden değişiklikler yapıp , bu değişiklikleri debug edip işleyiş adımlarını takip edebilirsin.Böylece OOP mantığını daha iyi kavrayabilirsin .Ayrıca debug ettiğin hazır projelerle uğraştığında yeni başlaman için bir projede kafanda belirmiş olur diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

permanent link

cevaplandı: 20 Mar '14, 09:56

mft's gravatar image

mft
26138
cevap kabul oranı: 33%

Programlamaya nereden baslamaniz gerektigini sadece kafanizda uygulamanin nesneye yönelik modelini olusturdugunuzda bilebilirsiniz. Bunun yani sira test güdümlü yazilim yapmak, bu modelin olusmasini kolaylastirir, cünkü testler kullanici gözüyle uygulamaya bakilmasini saglar ve sadece ihtiyac duyulan kod birimleri olusturulur.

Uygulamayi gelistirmeye söyle baslayabilirsiniz. Kendinize kullanici hangi islemi gerceklestirdiginde, uygulamadan hangi davranis bicimi bekler sorusunu sorun. Örnegin kullanici isim ve sifresi ile login yapmak istiyor olsun. Bu durumda ne yapmaniz gerektiginin modeli aklinizda olusmaya baslayacaktir. Eger hala olusmuyor diyorsaniz, o zaman baskalari tarafindan yazilmis kodlari incelemeniz gerekiyor. Uygulama modelini sadece pratik yaparak kafaniza sokabilirsiniz. Baskalarinin yazdigi kod size sadece fikir verebilir, ama yer yer de aklinizi karistirir. Problemleri kendiniz cözmeye calisin, bu sekilde zaman icinde uygulama icin gerekli OOP modelinin kafanizda olusmasi kolaylasacaktir.

permanent link

cevaplandı: 17 Eyl '14, 04:51

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Özcan Hocam, Test güdümlü yazılım yapmak kolay değil, ben şahsen çok zorlanıyorum. Sonradan Test yazmak bana daha kolay geliyor. Acaba programcılığa yeni başlayan kişiler Test Güdümlü Programlamaya daha kolay adapte olabiliyorlar mı.

(17 Eyl '14, 05:55) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image
1

Mümkün. Bir insana yillarca ayaklarini kullanarak ileri dogru gitmesini ögrettikten sonra, simdi geri geri git dediginizde, baslangicta zorlanacaktir, lakin zaman icinde alisacaktir. TDD deki tek güclük, beynin bu yeni mekanizmayi tanimadigi icin bir müddet reddetmesidir. Zaman icinde pratik yapilarak beyin bu yeni duruma alistirilir.

(17 Eyl '14, 05:57) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Use-Case'ler oluşturun. Use Case için "UML Design" keywordunu google edebilirsiniz. Daha sonra burda kurduğunuz ifadeleri hafızasını kaybetmiş, sadece compilerdaki keywordleri bilen birine yaptırmaya çalışın.

Örnek ifade : "Kullanıcı maaşı hesapla"

Hafızasını kaybetmiş insan şunları sorucaktır :

1 - ) Kullanıcı ne ? 2 - ) Maaş ne ? 3 - ) Nasıl hesaplayacağım ?

Karşınızdakine bu işleri yapmak için bu terimleri tanımlamanız gerekir, basit bir çözüm şöyle olurdu :

class User{

Salary : number;
CalculateSalary() {//Code Here}

}

Burada User "class"ı 1., Salary "field"ı 2., CalculateSalary "method"u 3. sorularımızı cevaplıyor. Sonuç olarak problemimizi çözmüş olduk. Çözüm aslında kötü bir çözüm, kısa vadede iş görür ama uzun vadede bize sorunlar yaratıcaktır, aynı zamanda bazı prensipleri de ihlal ettik. Bir de bu aşamada aklınıza gelen herşeyi deneyin, editörü trolleyin, en fazla hatalı yazarsınız, yapıyı çok bozarsanız silin tekrardan yazın, sanırsam henüz başlangıç seviyesindesiniz, bu aşamada olduğunuzu unutmayın. Bir şeyi yapamamanız gayet normal, hata yapmanız da. Zaten bunları yaparak bir bakış açısı kazanıcaksınız :) Bu tarz basit ifadeleri karşınızdaki insana anlatabildikten sonra kullanacağınız frameworkü araştırın. Copy/Paste sakın yapmayın, internetten alacağınız bir kodu anlamadan mimarinizde barındırmayın, çünkü o kısım günün birinde değişmek zorunda kalıcak.

permanent link

cevaplandı: 03 May '15, 18:48

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 03 May '15, 18:55

Basit seviyede java kitapları mevcut, .pdf 'i olanlarda var indirip, temelden başlayabilirsin.Deitel JAVA kitabını tavsiye ederim.

permanent link

cevaplandı: 22 Mar '14, 11:51

tamercan's gravatar image

tamercan
3945
cevap kabul oranı: 4%

Önce bir proje seçmelisin. Mesela Basit bir cari hesap programı olabilir. Birçok kişinin yaptığı gibi Veri Tabanından bu işe başlama. Önce gerekli Class ları oluştur. insert Update gibi işlemleri diziler üzerinde yap. yani sanal bir veri tabanı oluştur. Arada mutlaka Interface olsun. projeyi bitirdikten sonra sadece veri katmanını değiştirerek mySQL yada msSQL gibi Veri tabanları arasında kolayca geçiş yapabilirsin. ilk başta masa üstü programı olsun. sonra aynı uygulamanın web versiyonunu yap. eğer web versiyonunu yaparken masa üstü versiyondan kopyala yapıştır yapıyorsan bir şeyleri yanlış yapmışsın demektir. tasarımını gözden geçir. tasarımı değiştirirken elinin altında çalışır durumda bulunan testlerin olması çok önemli.

permanent link

cevaplandı: 17 Eyl '14, 04:42

Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Fatih Aşlamacı
1.0k112029
cevap kabul oranı: 14%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×48
×12

Soruldu: 11 Mar '14, 16:13

Görüntüleme: 1,244 kez

Son güncelleme: 03 May '15, 18:55

powered by BitNami OSQA