JSP ve Servlet birlikde neden ve nasıl kullanılmalı ?

soruldu: 12 Mar '14, 13:39

Sahil_H's gravatar image

Sahil_H
3.2k255461
cevap kabul oranı: 6%

değiştirildi: 18 Mar '14, 01:24


JSP sayfaları gösterim amaçlı Servlet sayfaları kontrol-mantıksal işlem amaçlıdır. Şuan en çok kullanılan MVC modeline göre JSP View tarafında Servlet Controller tarafına denk düşer. Bir çok yazılım kitabında JSP tarafında Java kodunu sadece HTML dosyalarını şekil vermek için kullanılır ve basit String işlemleri, for döngüleriyle liste oluşturma gibi özellikler kullanılır. Yani mesela JSP sayfasında Database'den veri çekmek yanlıştır.

Çekilebilir ancak yazılımın geliştirilebilirliğini ve bakımını düşürür. JSP sayfalarında Java koduna izin verildiğinden Java topluluğu JSF specification'ını çıkarmıştır. JSF, JSP üzerine kurulmuştur ve sizin View katmanında mantıksal işlemler yapmamaya zorlar. Servlet yerine ManagedBean'ler yapılmıştır ve mantıksal işlemlerinizi bunlar üzerinden gerçekleştirirsiniz.

Kısacası,

JSP üzerinde sadece ve sadece gösterim amaçlı işlemler yapılır. Servletler üzerinde mantıksal işlemler ve sayfa içi yönlendirmeler yapılır.

permanent link

cevaplandı: 13 Mar '14, 03:53

molgun's gravatar image

molgun
1.3k1921
cevap kabul oranı: 22%

MVC uygun programla yaparken JSP VIEW Servlet 'leri de Controller iş mantığını kosturmak için kullanabilirsin ve bu sayede spaghetti code dan kaçmış olursun. @J2EE dediği gibi JSP uygulama web sunucularında çalıştırıldıklarında Servlet lere dönüştürülür. JSP den önce VIEW katmanı için Servlet ler kullanılıyor du fakat java kodu ve html v.s kodları bir arada olduğu için karmaşık kod blokları olmaktaydı.Bu önüne geçmek için JSP ve jsp tagları kullanılmaya başlandı.JSP sayflarına da java kodu yazabilirsin fakat bu istenmeye bir durum . JSP , jsp taglar , EL , JSTL ve Servlet ler kullarrak MVC uygun projeler geliştirebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 13 Mar '14, 03:57

jackk's gravatar image

jackk
5422418
cevap kabul oranı: 4%

Birlikte kullanılmalı cümlesi yanlış bir kullanım olur. Böyle bir öngörü olamaz.

JSP sınıflar zaten uygulama/web sunucular içinde çalıştırıldığında uygulama/web sunucuları tarafından servlet java sınıflarına çevrilir. Bunu görmek için tomcat web sunucusundan yürürsek, work klasörü altında index.jsp' sayfanız index_.java gibi bir servlet sınıfı olarak görebilirsiniz.

JSP yada Servlet kullanmak geliştiricinin insiyatifindedir. JSP ile kod yazmak hız ve bakım açısından Servlet sınıflara göre daha avantajlıdır.

permanent link

cevaplandı: 12 Mar '14, 16:42

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999
cevap kabul oranı: 18%

teşekkürler . amma calisma hizina gore servlet daha hizli diyilmi ?

(13 Mar '14, 01:17) Sahil_H Sahil_H's gravatar image

Hızlı tabiki fakat geliştirme hızını ve işin sonraki bakımını düşündüğünüzde daha fazla mühendisli ve zaman demekte oluyor bir yandan. Bu bazda düşündüğümüzdede C dilinden türeyen dillerde Java,C++,C# C'ye göre daha yavaş bu yaklaşımda gidersek ;)

(13 Mar '14, 02:57) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×112
×92
×26

Soruldu: 12 Mar '14, 13:39

Görüntüleme: 1,217 kez

Son güncelleme: 18 Mar '14, 01:24

powered by BitNami OSQA