Merhabalar, belirli bir alanda hem normal internet kullanicilari tarafindan konuyla ilgili haberleri, son gelismeleri vb. takip etmek icin hem de söz konusu alan üzerine calisan programcilar tarafindan kullanilacak bir Webplatformu gelistirmek istiyorum.

Birincisi, platformu Java ve buna dair bir framework (JSF, JSP vb.) kullanarak kendim gelistirmek istiyorum. Sanirim böyle yapmamam icinde bir neden yok? Bana PHP, Phyton vb de tavsiye edildi ancak pek emin degilim isin acikcasi.

Ikincisi ise arka plan icin en iyisi bir MySQL veri tabani kullanmanin en iyi cözüm olduguna inaniyor ve Java/MySQL kombinasyonunun her zamanki gibi rakipsiz oldugunu düsünüyorum.

soruldu: 22 Mar '14, 14:47

egeb's gravatar image

egeb
0113
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 23 Mar '14, 05:51

Esasinda uzun vadede http://futurezone.at/ tipinde bir platform gelistirmek istiyorum ve buna ek olarak da yazilimcilarin soru/cevap yazabilecekleri bir programci forumu eklemek istiyorum fakat sanirim bu bölümü de kendim programlayacagim. BTSORU veya Stack Overflow'un calistigi BitNami sistemi gibi büyük bir sisteme henüz su anda ihtiyacim oldugunu düsünmüyorum.

(23 Mar '14, 15:59) egeb egeb's gravatar image

Teknoloji konusunda belirli teknolojiler üstündür demek pek anlamlı gelmiyor bana.

Öncelikle ne yapacaksınız ve yapacağınız işin çapı ne kadar olacak bunun analizinin yapılması gerekiyor. Sonrasnda ise yapacak olduğunuz için kullanacağınız teknolojilere karar vermelisiniz. Bu kısımda en iyi seçim bana göre hakim olduğunuz teknolojidir. Siz 4-5 sene .Net ortamında yazılım yapıp sonra projeyi hızlıca Java ortamında yapmak istiyorum dediğinizce zaman, teknoloji know-how, best practice'ler nedir gibi sorular kafanızda dolaşacak. Bu çok büyük bir handikaptır.

Sonuçta yüksek ölçekli uygulamalarda kullanılan temel teknolojiler bellidir. İyi bir yazılım çatısı(genişletilebilir), cache teknolojileri, teknoloji içerisinde kullanılan web/app sunucusu optimizasyonu, db tarafında optimizasyon gibi.

Kararınız, Java/MySQL ise;

Eğer public bir uygulama olacaksa JSF 2.2 kısmını sadece işin yönetim panelinde kullanınız, kullanıcı tarafında tavsiyem Spring MVC(4), Spring Core(4), Hibernate(4), (tavsiyem : Couchbase ,Hazelcast yada Memcached) cache teknolojileri, MySQL için en krtik olan kısmı db üzerinde yapılacak işlemlerin yoğunluğuna göre db engine'ni seçmeniz yönünde olacaktır.

Yazılım mimarisinde 2 ayrı uygulama olarak düşünürsek. Admin Paneli(BackOffice), Public(Front).

Maven bir proje ve 2 ayrı temel uygulama ve bu iki uygulamanın kullanacağı ortak sınıflar için common bir paket ve her iki uygulamaya dependency olarak eklersin. Common paket içinde Dao ve Service'lerin olur. Kodun duplicate olmasından kurtarırsın.

permanent link

cevaplandı: 23 Mar '14, 14:17

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999
cevap kabul oranı: 18%

Platformu hizli gelistirmek icin PHP gibi derlenmeyen bir dili kullanmak daha mantikli olabilir. Java projelerinde devamli kodu derleme, paketleme ve deploy etme sikintisi var. Bu cok zaman alici olabilir.

Kendi icinde kapali bir sistem ise, PHP en uygun secim olacaktir. ORM, XML vb teknolojileri kullanarak entegrasyon agirlikli bir platform olacaksa Java'nin kullanimi daha faydali olacaktir, cünkü mevcut acik kaynakli Java catilari ile bu gibi isleri daha kolay yapabilirsiniz.

Ben projelerimde PostgreSQL veri tabani kullaniyorum. Sübjektif bir algi olabilir, ama Postgres bana daha oturakli geliyor. Ama ayni seyleri MySQL veri tabani ile de yapmak mümkün tabi.

permanent link

cevaplandı: 24 Mar '14, 05:51

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

yazacağın web uygulamasına bağlı olarak değişebilir, örn: online alışveriş sitesi yapcaksan

view : jsf/jsp , DWR engine.. controller : Spring ORM Hiberneta /IBATIS.. model : ORACLE DB , Xml.. java server : jboss..

yapılarını kullanabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 24 Mar '14, 07:30

%C3%B6zcan's gravatar image

özcan
591101119
cevap kabul oranı: 15%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×153

Soruldu: 22 Mar '14, 14:47

Görüntüleme: 874 kez

Son güncelleme: 24 Mar '14, 07:30

powered by BitNami OSQA