4 ay iş aradım. Tüm başvurularda biz sizi arayacağız diyorlar. Son 1 aydır iş aramayı bıraktım. Kpss başladım umut olarak. Ne yapmalıyım. Kariyer.net olsun secretcv hepsinde baktım 1-2 tane bana uygun ve uygun olmayan işler başvurdum ama genel cevap olan uygun olduğu durumda biz sizi arayacağız diyorlar. Yeni mezun olarak ne yapmalıyım? İstanbul, İzmir, Ankara gibi yerlere gidip bireysel başvurumu yapsam daha etkili olurmu?

soruldu: 02 Nis '14, 09:58

zeybek's gravatar image

zeybek
101133
cevap kabul oranı: 0%

Ek olarak kariyer.net gibi full donanımlı ve tecrübeli eleman arayan değil daha çok kendini geliştirmek isteyen, tecrübesiz, yeni mezunlara hitap edebilecek iş bulma site öneriniz var mı? (Bu iş bulmada en çok neye üzüldüğümü de söyleyeyim bazı arkadaşlarım üniversite hayatında benden daha az gayret ve çalışma içerisinde olmasına rağmen iş bulması benim hala bulamam...) Keşke fizik, matematik gibi derslerin yerine bizi her konuda bilgili biri olarak yetiştirselermiş :( Kendi kendimi yetiştirmede yetersiz kaldım galiba...

(02 Nis '14, 11:11) zeybek zeybek's gravatar image

12

Yazdıklarınıza göre en önemli sorunlar; askerlik, deneyimsizlik, büyük ihtimal geliştirdiğiniz projenizin olmaması, en azından işe uygun olmaması.

İlanlara % 60-70 civarında uygunluk gösteren projeler geliştirip GitHub, BitBucket, Google Code gibi yerlere yükleyin. Özgeçmişinizdeki projeler kısmına da ilgili linki eklersiniz. Deneyimsiz, projesiz olmak mülakata çağrılmamanızın nedenlerinden biri. Alanınıza yönelik kurslara katılmamanız da yine aynı sonuca yol açar.

Şu sitelerde basit iş ilanları da vardır: istesosyal, careerjet, eleman.net, yenibiris, unisbul

YDS, Toefl gibi sınavlarla İngilizce bildiğinizi belgeleyebilirsiniz. Duolingo, Miniversite, Voscreen, ... bir sürü site var kendinizi geliştirebileceğiniz. Tabi sınava yönelik kitap vs. almanız da yararınıza.

İŞKUR'un Bilgisayar programcısı, Web programcısı, Web tasarımcısı, Ağ İşletmeni, Ağ Teknolojileri Elemanı vs. gibi kurslarına başvurabilirsiniz. Katıldığınız kurs istihdam garantili ise ilk dörde gireni vs. işe alıyorlar. Tabi birkaç ay sonra arıyorlar genelde. Zaten kurs boyunca elinize 1000-1500 TL civarı geçer, onu da bir eğitime harcayabilirsiniz. Bu kurslar da deneyimsiz olarak işe girmenin yollarından biri ama bu tarz kurslar genelde İstanbul'da Kasım-Şubat arası açılır. Katılmak isteyen arada bir bu bağlantıdan takip etmeli. Şu bağlantıdan da üye olunması lazım kurslara ve o sitedeki iş ilanlarına başvurabilmek için. Bulunduğunuz ili seçip arama yaptırın, beğendiğiniz kursları inceleyip başvurabilirsiniz. Kurs açıklamasını dikkatle okuyun ve istemediğiniz şeyleri öğrenmeme ihtimaline karşı mülakatta kursun içeriği sorun.

Önce staj sonra işe alma tarzında ücretsiz kurs veren yerler var, onlar da bir fırsat: Eteration Java Okulu, GTech Oracle Yaz Okulu

Mobil tarafında ücretsiz sertifika alabileceğiniz bir kurs.

Başka sitelerde olabilir, araştırmak lazım, aklımdakiler bunlar.

Yine Özcan Acar, Mimar Aslan,... üstatlarımızın kitapları, eğitimleri, kodcu.com gibi (online dahil) eğitim veren yerlerin eğitimleri vs. alınır, uygulanır, projeler geliştirilir, özgeçmişe de eklenir.

Belki reklamlardan kazanmak istersin; uğrak bir site yapıp reklam alabilirsin. ios, android için uygulama, oyun vs. yazıp reklam alabilirsin, ücretli olarak satabilirsin. Kendin eğitim hazırlayıp udemy gibi sitelerden de satabilirsin vs. Her şey sende bitiyor yani.

permanent link

cevaplandı: 02 Nis '14, 14:45

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 27 Şub '15, 11:55

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×19

Soruldu: 02 Nis '14, 09:58

Görüntüleme: 2,208 kez

Son güncelleme: 27 Şub '15, 11:55

powered by BitNami OSQA