yaptığım bir araştırma esnasında bir yazılımcı olarak bu link gözüme çarptı.

bu konudaki samimi düşünceleriniz nelerdir?

soruldu: 20 Nis '14, 06:58

ercet00ilk's gravatar image

ercet00ilk
994455664
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 22 Nis '14, 04:03

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

Burada iki dili birbirinden ayırmak değil ya da her hangi bir dile tü-kaka demek de değil maksat. buradaki tek maksat iki dili de daha iyi anlaya bilmek.

Burada hepimizin amacı muhakkak ki bağcıyı dövmek değil, hepimizin amacı üzüm yemek.. c# ve mvc üzerinde kendimi geliştirirken, bir arada java diline de nasıl yakınlaşabilirim diye de düşünürken karşıma çıkan bir derlenmiş sizlerle paylaşmak istedim..

(22 Nis '14, 13:57) ercet00ilk ercet00ilk's gravatar image

Beni de Java'da rahatsiz eden bircok sey var. Bu yazimda bazi noktalara degindim.

Program yazarken bu isi dilin sagladigi güzelliklerden dolayi eglenceli bulmak baska, dilin yayginligindan dolayi profesyonel programci olarak calisip, para kazanmak baska bir seydir.

Örnegin Javascript hakkinda kötü konusacak her köse basinda bir programci bulabilirsiniz. Ama Javascript yine de cok yaygin bir sekilde kullaniliyor.

C# Java'dan üstün dil özelliklerine sahip olabilir. Önde oldugu tek nokta da zaten burada son buluyor. Java sahip oldugu kendi JVM üzerinde kullanilan dillerden sadece bir tanesi. Acik kaynakli ekosistemi ile en önde giden yazilim gelistirme platformu. .Net camiasi bile Java'nin sahip oldugu acik kaynakli catilari kopyaliyor, örnegin NHibernate,

Java 8 ile Java dili icin gerekli adimlar atildi. Daha sade ve az kod yazmak mümkün hale geldi.

Bir yazilimci icin Java mi yoksa C# mi savunulmasi gereken bir saplanti haline gelmemelidir. Profesyonel bir programci icin bu iki dil kullanabildigi on dilden iki tanesidir. Programci yerine göre en cok avantaji saglayan programlama dilini kullanmali. Bir dilde fazla derine inildiginde, uzmanlik belirtileri bas gösterir.

EOF (End Of Fun)
Özcan Acar

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '14, 04:02

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

konuya fanatik yaklasmamak lazım, gunumuzde dillerden ziyade framework'ler daha buyuk oneme yazılım cozumlerinde. ben iki dili de kullanıyorum, ikisini de kullanmayı seviyorum, iki dili de elimden geldigince yakından takip ediyorum; saf dil becerileri yonunden bakarsak c# daha onde, en basitinden java8 ile gelen lambda expression desteği, c#'a .net 3.5 ile 2007 kasımında geldi.

permanent link

cevaplandı: 21 Nis '14, 02:32

gturedi's gravatar image

gturedi
2.8k41538
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 22 Nis '14, 05:07

C# (asp.net) web projelerimde, Java yı android uyglamaları geliştirirken kullanıyorum. Benim uygulama geliştirirken dil tercih etme sebeplerim projenin barındırma ve maliyeti ile alakalı oluyor. Maalesef ki küçük ve orta ölçekli web projeleri için Java host edebileceğim bir yer (yerli) bulamıyorum ben, bulsam da çok pahalı oluyor ya da teknik destek alamıyorum. Bunun yanında aylık 10 dolara asp.net(c#) ve sql server ile çalışan bir alanı web paneli üzerinden 10 dakika da hazır hale getirebiliyorum.

Onun dışında geliştirdiğim proje geliştirdiğim firma sunucularında geliştirilecekse bu da firmanın bana verdiği sunucu ve it birimi ile alakalı oluyor. Örneğin windows sunucu değilse zaten seçenekleriniz otomatikman azalıyor, yada firma it sinde yazılımcılar java kodluyorsa ben size .net ile geliştireceğim diyemiyorsunuz. Ya da lisans fiyatları vs. yi düşünmek zorunda kalıyorsunuz ki linux üzerinde , mysql veritabanı, jboss ile sizi javaya kendi götürüyor.

Onun dışında yukarıdaki linkteki c# ta primitive tip yokmuş, programcılar kendi custom tiplerini oluşturuyormuş, linq framework 3.5 te gelmiş vs. ile c# javadan iyiymiş çıkarımı komik geliyor bana. Bir de sanırım insanların yazılım geliştirmeleri deneyimleri arttıkça dil taraftarı olmaktan uzak duruyor. Böyle bir soruya 5 yıl önce c# 2 yıl önce java cevabı verirdim muhtemelen ;)

Sevgi, Saygı

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '14, 05:27

%C3%96nder's gravatar image

Önder
816162333
cevap kabul oranı: 26%

Güzel cevap, cok pragramatik bir yaklasim :)

(22 Nis '14, 06:18) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image
1

komik degil yaptıgın isi tutku, "biraz daha iyi nasıl yaparım?" arayısı. sektorde cok adam var 5-10 yıllık, cv dolu ama problemi hep aynı yalasımla/teknikle cozen, oop'yi kavrayamamıs, dildeki bazı keyword'lerin anlamını/kullanımını bilmeyen, yazılımı veritabanına crud islemler yapmak olarak goren, ufku dar dillerdeki gelismelere ragmen.

(22 Nis '14, 06:25) gturedi gturedi's gravatar image

@gturedi iş hayatında yazılımcı olarak çalışırken, diller arasındaki yukarıdaki yazıda öne sürülen bir dili diğer dilden üstün olarak yazarın karar vermesine "c# rocks java sucks" neden olan şeyler düşünülen en son şeyler. Bir listeye atama yapabilmek yapamamak sorun olmuyor çalışma hayatında , java da linqtosql olup olmaması da onu daha kullanışsız/kötü yapmıyor. Her dilin seçiminin yukarıda yazdığım nedenler dışında community desteği, ücretsiz kütüphaneleri vs. si etkili oluyor. Yukarıdaki tartışmalar belki linux çekirdeği kodluyorsanız anlamlı olabilir, ben veritabanı üzerinde

(22 Nis '14, 08:46) Önder %C3%96nder's gravatar image

web uygulamaları geliştiren biri olarak iki dil arasında kayda değer bir eksiklik görmüyorum.

(22 Nis '14, 08:46) Önder %C3%96nder's gravatar image

tabi ki yazılım cozumlerinde belirtilen ozellikler susten ibaret kalıyor ben salt "dil becerileri" yonunden bir yorum yaptım ama baslik java severleri tahrik ediyor sanırım ister istemez yoksa onemli olan her dilde bir sekilde kotarılan yazılım paradigmalarıdır: multitasking, orm, di vs gibi. fakat yazılım gelistirirken bu tip kucuk ozelliklerin gelistiricinin motivasyonunu etkiliyor bence; son zamanlarda ruby, python gibi yazımı/okunması kolay dillerin populeritesinin artması buna işaret.

(22 Nis '14, 09:01) gturedi gturedi's gravatar image

İlk program yazma deneyimini c# ile balşayıp, sonrasında java ile çalışmaya başladıktan sonra linkteki arkadaşın aksine c# ve microsoft ürünlerine bir daha dönüp bakmayan birisi olarak linkte açıklanan şeylerin sadece "programlama dili" ile alakalı olduğunu, ve c#'taki microsoft tekelinin (mono var farkındayım evet..) aksine java'da her türlü senaryo için tonlarca framework ve open source kaynak olduğunu unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Bana kalırsa linkte anlatılan şeyler fazlasıyla boş konular. bir dilde birşey 2 satırda yapılıyor, diğerinde 5 satırda yapılıyor diye bir "iyilik" ölçüsü bana kalırsa gereğinden fazlaca saçma bir yaklaşım ve işe yeni başlayacak arkadaşların gözünü korkutmaktan başka bir işe yaramıyor.

Piyasaya baktığımda microsoft ürünlerine saplanıp kalmış senelerin programcısı arakadaşların birçoğunun halen daha orm mantığının ne olduğundan bile haberi olmadığını, veya internette bedavaya bulabileceğiniz tonlarca linux tabanlı cloud hosting olduğunu, tek satır komut ile deploy edilebilen java uygyulamalarının haberlerinin olmadığını görüyorum.

Java ile çalışmaya başlayana kadar ms-sql'dan başka bir veritabanı benim için mevcut değildi. Fakat son 2 senedir h2, mySql, postgres ve birçok veritbanı üzerinde bilgi sahibi oldum, ms-sql'un tıkanıp kaldığı senaryolarda hem de bedavaya inanılmaz işler başardıklarına şahit oldum.

Son olarak zaten tanıtımın sonlarına doğru "e bunu zaten scalada da yapıyorsunuz" demeye başlayacaktım ki zaten scalaya değinmeden geçememiş arkadaş :) .

Bu arada bana soracak olursanız, benim programlama dillerinde 1. tercihim "objective-c" olurdu, özellikle asenkron projelerde bana kalırsa ikisine de toz yutturuyor. Keşke apple harici platformlarda da kullanılan bir dil olsaydı.

özcanacar 'ın dediği gibi, bu diller bildiğiniz 10 programlama dilinden ikisi olurdu.. Hangisi iyiydi, hangisi kötüydü diye takılmanın bir anlamı yok

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '14, 09:52

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

değiştirildi: 22 Nis '14, 09:55

Adamın birisinin canı sıkılmış ne yapsam diye düşünürken C# ile Java yı karşılaştırıyım demiş. Niye C# ile Python karşılaştırmamış, c++ karşılaştırmamış? Elmayla armutu yada elmayla çileği karşılaştırmak gibi bişey bu adamın yaptığı. Mesela C#'ın farklı versiyonlarını anlatsa eyvallah. 40 yıllık şaraptan daha güzel olan Javayı aklı sıra yerden yere vurmuş. Böyle şeylere takılma kardeş. C# yada Java arasında karar vermek istiyorsan ülkemizde Java Developer'lar daha saygın bir yere sahip. C#'çıları aşağılamak gibi bir niyetim yok ama herkesin birşeyler kattığı açık kaynak dünyası mı yoksa piyasayı tekeline almak isteyen bir firmanın ürünü mü diye sorarsan açık kaynak derim. Bu yüzden Java bu yana gelsin, C# uzak olsun.

permanent link

cevaplandı: 20 Nis '14, 19:09

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152854
cevap kabul oranı: 17%

Bu diller ile hiçbiri C++ ile karşılaştıramazsınız ki. Python 'da karşılaştırılamaz. Java platformu ile Net platformu, Java dili ile C#karşılaştırılabilir ama C++ çok çok ayrı kategoride olduğundan karşılaştırılamaz.

Java geliştiricileri gerçekten de C# geliştiricilerinden daha donanımlı oluyorlar.

(22 Nis '14, 03:43) kagan kagan's gravatar image
1

"Java geliştiricileri gerçekten de C# geliştiricilerinden daha donanımlı oluyorlar." bunun bir sebebi .net kanadında gelistirme araclarının developer'in isini asiri kolaylasıtırıyor olması dolayısıyla developer'in isini gorup gecmesi. misal visual studio'da winform'da bir butonu surukleyip bırakıyorsun sonra uzerine cift tıklıyorsun direkt click event handler mekanizması kurulmus oluyor. hal boyle olunca .net yazılımcısı ide tarafından auto-generate edilen designer dosyasındaki olaylardan bir haber isine devam ediyor, oysa burda form un olusturulmasi butonun olusturulmasi..

(22 Nis '14, 05:15) gturedi gturedi's gravatar image
1

.. forma hizalanmasi, click olayı icin handler baglamasinin yapılması gibi onemli islemler var, delegate vs kavramları kacırıyor. aynı sekil misal java kanadında eclipse'de android projesinde aynı isi yapmak icin, controller'da butonun referansını yakalayıp, click listener'i attach'lemeye kadar developer hallediyor bu isleri. hal boyle olunca da java gelistiricisinin interface, event handler vs konularını merak edip arastırma olasılıgı daha cok oluyor. tabii olay kiside bitiyor meraklı olan artalanda olan isleri merak edip ogreniyor

(22 Nis '14, 05:26) gturedi gturedi's gravatar image

Siz hangi dili öğrenmek istiyorsanız ona bakın bence. Herkes kendi dilini över. Mesela benim için de C++ dışında kalanlar "sucks" tur. Nedeni ne? Çünkü ben kullanıyorum. :) Anlatabildim mi?

ercet00ilk arkadaşım, ne yapmak istediğine iyi karar ver, ona göre bir dili öğren. (Ama birini öğren, diğerleri hakkında bilgin olsun ama.)

Saygılarımla...

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '14, 03:50

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Teşekkür ederim. Aslında böyle iki dil birbirine düşmanmış gibi bakılması fanatiklik seviyesinde tartışılması garibime gidiyor..

Bizim işimiz dilleri yarıştırıp hangisinin yeneceğini düşünmek olmamalı, dilleri anlayıp durumu lehe nasıl çeviririz, anlarken birbirimize nasıl yardımcı olabiliriz, birbirimizi bildiğimiz konuda nasıl aydınlatırız, hangi dili ne zaman kullanırız, neyi neden yazarız olmalı..

(22 Nis '14, 14:15) ercet00ilk ercet00ilk's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×241

Soruldu: 20 Nis '14, 06:58

Görüntüleme: 2,702 kez

Son güncelleme: 22 Nis '14, 15:15

powered by BitNami OSQA