Merhaba, maaş bilgileri bizim ülkemizde genelde gizli tutulduğundan, piyasada ki maaşlar hakkında pek fazla bilgi sahibi değilim. Bilg. müh mezunu java, mvc, ejb, jpa, jsf, oracle db, maven, junit, vs teknolojileri ile 1 yıldır %100 ingilizce kullanarak kurumsal yazılım geliştiren bir firmada çalışıyorum(work chartlara baktığımda yüksek performans görüyorum). Bu seviyede bir programcının alması gereken ücret ne kadardır ? Yorumlarınız benim için çok değerli teşekkürler.

soruldu: 22 Nis '14, 17:23

engineer123's gravatar image

engineer123
1124
cevap kabul oranı: 0%


Ortalama 2500-3000 TL arasındadır. Performans primleri sizin ekip içindeki uyumluluğu, beraber hızlı iş bitirme ve çevrenizdekilerle arkadaş ilişkilerinize bakarak değerlendirilir. O da yıllık 1-3 maaş arası değişir. Hiç bir şirkette 3 maaş alan görmedim ;) 2 maaş çok iyi demektir. 1 maaş uygun seviyede olduğunuzu ve yöneticiniz tarafından memnuniyet anlamına gelir.

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '14, 17:56

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k639100
cevap kabul oranı: 18%

Böyle şeylere takılma kardeş. Kendini geliştirmeye bak. Para filan bunların hiçbir önemi yok. Çok zıplarsan çat diye yere kapaklanırsın. Yavaş yavaş yükselmeye bak. Birden uçma. Daha 1 yıllıksın. On yıllarını veren programcılar var. Daha yolun çoooook başındasın. Böyle şeylerle kafanı yorma. Şuraya "springde şunu yapamadım" diye sorsan daha iyi olurdu. Senin çalıştığın yerlerde her javacı çalıştı. Aspect Oriented Programming nedir biliyor musun? Jaxb ile bir web servis yazdın mı? Spring ile MVC uygulaması ve Restfull servis yazdın mı?

Bazen ülkemizde neden çalışanlara kasten düşük maaş verildiğini anlayabiliyorum. Çünkü çalışanlar kendilerini birşey zannetmeye başlıyorlar ve aldıkları para onlara yetmiyor ve işi savsaklamaya başlıyorlar. Türk evladının doğasında bu var. Onun maaşı çok benim maaşım az. Halbuki maaşı çok olan adam belkide 5 yıldır bu işin içinde. Bu adam ise daha 1 seneyi yeni tamamlamış. Bu bencilliktir kendini büyük görmektir. Nedenselliğin hüküm sürdüğü bu dünyada armut piş ağzıma düş mantalitesinden kurtulmalı insanlar. Hükümdar olmak için çalışmanın uşağı olmak lazım. Aaah ah...

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '14, 20:48

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 22 Nis '14, 21:19

1

Gencligin üstüne fazla gitmeyelim, ne hak ettigini ögrenmeye calismis, ama siz de haklisiniz. Soru ne kadar maas aliriim yerine, nerede neyi daha iyi ögrenebilirim seklinde olsaydi, tadindan yenmezdi.

(23 Nis '14, 02:59) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image
2

Hocam cevabınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum, Özcan hocamın da dediği gibi sadece piyasa hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum, bu tarz polemiklere gerek yok. Buyrun girin "computerjobs.com" adamlar bu pozisyona bu kadar ödüyorum diye ilanlar da belirtiyor, bizim türk zihniyetinde ne koparırsam kar mantığı. İşe başlarken maaşın benim için ikinci planda oldu kişisel gelişimim için giriş maaşıma takılmadım istanbul gibi bir yerde maaşıma ek her ay ailemden destek aldım, fakat insan emeklerinin karşılığını alamadığı zaman motivasyonu, işe olan saygısı ve inancı kayboluyor. @kodmanyagha Önce söylediklerinize kendinizi inandırın. Realist olalalım, açık ve net söylüyorum 5-10 yıl tecrüben olsun bahsettiklerini sen bir günde yaparsın(?), ben belki 3 ama yaparım. Yaptığımız işi seviyoruz ona sözüm yok ama unutmayalım dışarıda sorumluluklarımız var. Yinede yorum için teşekkürler.

(23 Nis '14, 05:10) engineer123 engineer123's gravatar image

fakat insan emeklerinin karşılığını alamadığı zaman motivasyonu, işe olan saygısı ve inancı kayboluyor.

Ciraklar böyle seyleri düsünmemeli. Ciragin emeginin karsiligi ustasinin ona ögrettikleridir. Cirak iken emegin karsiligini hem dolgun maas hem de ustadan yeterince ilgi, alaka olarak beklemek dogru degil.

(23 Nis '14, 06:05) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Amacım polemik yaratmak değil. Herşeyden önce başarı. Para daha sonra. Motivasyonu paraya bağlama. Motivasyon müşterinin/patronun yüzünü güldürmektir. NullPointer'ın kaynağını kökünden çözmektir. Testlerin beklendiği gibi çalışmasıdır. Çok para almak değildir. Para kız gibidir gelsin diye beklersin gelmez. Ama işini iyi ve başarılı şekilde yaparsan hepsi senin ;)

(23 Nis '14, 07:39) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
1

İzin verirseniz bu konuda bir kaç kelam etmek isterim. Usta çırak ilişkisine katılıyorum. Tecrübe lazım evet, bir şey bilmiyoruz evet, öğreniyoruz evet vs. Usta çırak ilişkisi dediğimiz şey eskiden çocukluk yıllarında başlardı. Biz burada 22-25 yaş arasında bir bireyden söz ediyoruz.Kendi adıma konuşmam gerekirse hiç bir zaman paranın bana verilen emek yanında sözünü ettirmedim.Para semboliktir.Ben bir çalışanım, benim işime verdiğim değer yaptığım işten sorulur, patronun kazandığı paradır bana verdiği değer verdiği maaştan sorulur. Bu işi aç gözlülükle kendini büyük görmekle falan ilgisi yok.

(23 Nis '14, 13:01) molgun molgun's gravatar image
2

Sevgili arkadaşım @engineer123 bence şunu unutmamak lazım. Hayat gökkuşağı ve yıldızlardan ibaret değil. Yöneticinin sorumluluğu şirkete kar sağlamaktır o görevini yapacaktır. Senin sorumluluğunda kendi çıkarlarındır sende kendi görevini yap pozisyonunu yaptığın işi iyi değerlendir. Şunuda unutmamak lazım. Haketmeden kazandığımız 50 lira 5 gün yetmez. Hakederek kazandığımız 5 lira 5 ay yeter. Hakettiğini düşünüyorsan istediğin parayı söyle geri adım da atma derim ben.

(23 Nis '14, 13:02) molgun molgun's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,104
×43
×12
×2

Soruldu: 22 Nis '14, 17:23

Görüntüleme: 2,652 kez

Son güncelleme: 23 Nis '14, 13:02

powered by BitNami OSQA