Turkcell Maraton Yarışmasında android projem içerik(haber) uygulaması. Kullanıcılar login olup içeriklere ulaşıp yorum yapabilecekleri bir sistem olacak. Şuan için geliştirme aşamasında. Ve içerikleri veri tabanında devamlı tutacağım. 3 günde veri tabanın durumu bu. Projem geliştikçe kapsamı genişlemesini planlıyorum. Genelde büyük veriler tutmuyorum FeedMessage tablosunda description dışında Text yok. Varchar olarak 200-300 karakterde bir iki sütün var.

Mysql projenin devamında nereye kadar performanslı olur? Kullanıcılar veriye ulaşmada sorun yavaşlama gibi sorunları kaç gb veriye kadar sorun yaşamaz?

aylık $10 dolarlık sadece hosting den aldığım bir sunucu da ubuntu üzerinde çalışıyorum. Sunucumu bu noktada kapasite olarak paralel nereye kadar arttırmamı tavsiye edersiniz?

db yönetim sisteminde postgresql yada mongodb kullanmak isterim. Ama gelecekde mysqlden geçiş aşamasında zorluk yaşarmıyım? proje yayınlanmadan alt yapıyı o noktaya çekmemi tavsiye eder misiniz? bu soruları merak ediyorum. Tecrübeli hocalarımız bu konuda tecrübelerini aktarırlarsa sevinirim :) alt text

soruldu: 27 Nis '14, 07:44

igundu91's gravatar image

igundu91
214242933
cevap kabul oranı: 20%

2

my-sql en az paralı olan rakipleri kadar iyi performanslı olacaktır.. ("en az" kısmına bir kez daha baskı yapmak istiyorum)

(27 Nis '14, 09:19) dreampowder dreampowder's gravatar image

mysql ile devam etmeyi bende çok isterim. open source her zaman yeterli olacağını düşünüyorum. ama projemin daha çok büyümesini istediğim için gelecek için en doğru adımı bilip ona göre hareket etmek istiyorum. :) 50 tane içerik kaynağı var ve 3-4 günde 21 bin içerik topladı botlarım. Bu noktada içerik kaynak sayısı arttığında paralel olarak içerik sayısıda gün ile paralel şekilde artacak. mysql nereye kadar beni götürür? :S

(27 Nis '14, 18:08) igundu91 igundu91's gravatar image
1

milyarlarca satırlık ve binlerce tabloluk mysql sistemler olduğunu duymuştum. mysql'i sqlite gibi bişey olarak görme bence. normalizasyon kurallarına uyduğun taktirde sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. eğer iş çok büyükse bir db admin ile beraber çalışmanı öneririm.

(27 Nis '14, 19:40) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
1

hocam bizim insanımızda nedense open source ise paralı olanlara göre daha basittir zihniyeti hakim. çok yanlış düşünüyorsunuz. buyrun buradan biraz inceleyin: http://www.mysql.com/customers/

(28 Nis '14, 02:15) dreampowder dreampowder's gravatar image

ben mysql'i sabit görmemekteyim. tamamen opensource dünyasına yönümü çevirmiş bir yazılımcıyım. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Sadece projem için doğru adımları atmak istiyorum. Mysql ile devam etmek benim içinde çok iyi olur şu aşamada. Normalizasyon kurallarına iyi uyar, db yi iyi tasarlarsam sorun olmaz dediğinize göre :)

(30 Nis '14, 01:55) igundu91 igundu91's gravatar image

Evet hangi veritabanını kullandığınızdan çok db tasarımı çok daha önemli, bağlantılar, indeksler, ve daha birçok konu ile kazanacağınız performans artışları, x veritabanına göre y veritabanını kullanmaktan çok çok daha fazla, hatta neredeyse hangi veritabanını kullandığınızı göz ardı edecek kadar çok büyük farklar sunuyor..

(01 May '14, 08:51) dreampowder dreampowder's gravatar image

Merhaba tek cümle edeyim :) Bunları dert etme MongoDB kullan.

(02 May '14, 02:16) molgun molgun's gravatar image
7 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Bu soruya ilk cevap veren sen ol!
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×153

Soruldu: 27 Nis '14, 07:44

Görüntüleme: 617 kez

Son güncelleme: 02 May '14, 02:16

powered by BitNami OSQA