Son zamanlarda git gide popülerleşen iş ilanlarında bile yerini almaya başlayan GitHub hakkında ne düşünüyorsunuz kullanılması ne gibi artılar katar ??

soruldu: 07 May '14, 14:45

Heval%20Berk%20Nevruz's gravatar image

Heval Berk Nevruz
2.0k122440
cevap kabul oranı: 20%

değiştirildi: 03 Tem '14, 12:43


Github hakkında şöyle bir yazı yazmıştım umarım anlaşılır olmuştur. Günümüzün en popüler sürüm kontrol sistemi olan Git ve Github ile proje yönetimi artık çok kolay. Git ve Github kullanarak geliştirdiğiniz bir projeye farklı konumlardan farklı kişiler ekleyebilir, onlara görevler atayabilir ve yaptıkları işleri kontrol edebilirsiniz.

Takım çalışması ve bireysel çalışmalarda etkin bir şekilde kullanılan yeni proje oluşturmak, projeye kişiler eklemek, kişilere görevler atamak, kişilerin analizlerini tutmak, ana projeyi değiştirmeden yeni kodları test etmek için dallar (Branch) oluşturmak, Versiyon kontrollerini yapmak için release işlemlerini anlamak ve bir versiyon çıktığımızda Örneğin 1.0.0 ve çok fazla versiyon çıkıyorsak bir süre sonra istediğimiz bir versiyona dönüp ordaki dosyada ve kodlarda değişiklikler yapabilir veya istediğiniz kod güncellemelerini yapabiliriz. Tüm büyük projelerde kullanılan Github ile sizlerde projeleriniz açık kaynak veya kapalı kaynak olarak ekibinizin ve projenizin yönetimini çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Sisteminize

Git indirerek dilerseniz masaüstü uygulamasından veya bilgisayarınızın konsolundan projenizi yönetebilir kimlerin ne kadar kodlama yaptığını, ne kadar süre çalıştığını, ne kadar commit mesajı yazdığını gibi tüm detayları

yönetebileceğiniz eşsiz bir web platformu. Github içinde bulunan açık kaynak çalışılan projelere (Pull request) yaparak projeye katılabilirsiniz. Peki katkıda bulunacağım projeler ve kodlar nerde derseniz eğer Github’ın arama kutucuğuna ilgilendiğiniz yazılım dilini bile aramanız yeterli ve sonrasında projenin kodlarına, dökümantasyonuna, açıklama satırlarına veya o projede eksik gördüğünüz bir yerde kendinize bir ISSUE yani görev atayarak ekleme yapabilir ve yardım ederek hem kendinizi geliştirebilir hem de bir açık kaynak projede yer almış olursunuz. Github kullanarak kendi kodlarınızında ne kadar kaliteli olup olmadığını ordaki eleştiriler ve tartışmalar doğrultusunda anlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Kodlarınızı eleştirmelerine izin verin. Kodlarınız için yapilan yorumlar, yazılımı dünyasında ilerlemeniz ve tecrübe kazanmanız içindir. Ama göze alacağınız bir gerçek var oda kodlarınızı acımasızca eleştirirler :) En basit bir olay yazılım dilllerinde bulunan syntax’lar için sayfalarca tartışma grupları oluşturulur ve üstüne yorumlar yapılır sadece o yazıları okumak bile sizi geliştirebilir. Yazdığım kodları herkes görecek diye çekinmenize gerek yok. Yaptığınız en ufak dökümantasyon çalışması, en ufak kod parçasi, dökümantasyon çevirileri bile GitHub hesabınızda bulunsun ve buna hemen şimdi başlayın. Nasıl mı? Günde sadece yarım saatinizi ayırarak yukarıda anlattığım maddeleri yaparak başlayabilirsiniz. En güzel özelliklerden biri ise Git takvimi, oraya bir hatırlatma koyarak şu projeye kod ekle, test yaz, issue aç, bug bul, dökümantasyon düzenle, yararlı hissetiğiniz ve eksikliğini gördüğünüz dökümanları çevirmek de olabilir. Bu şekilde başlayarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz ve bir süre sonra projelerede isminiz geçmeye başlar ve bu sizin için CV oluşturmanızıda etkiler, İşte benim kodlarım burada diyebilirsiniz. Bu böyle uzar gider son olarak naçizane önerim ise teknik bir konuda düzenli olarak ve kaliteli bilgileri ekleyerek blog tutmanız. Hala yoksa hemen şimdi ya kendi blogunuzu yazın veya bir blog alıp yazmaya başlayın :) Hala Github ne işe yarar dostum diyenlere kısacası diyorum ki Github Yazılım geliştiricilerin, yazılım dünyasının Facebook’u Linkedin’i Twitter’ı diyebilirim ve orda olman gerek :) Şimdi!

Şöylede bir video hazırlamıştım. :) http://armankara.com/github-ve-huboard-nedir/

permanent link

cevaplandı: 08 May '14, 00:42

arman's gravatar image

arman
88981420
cevap kabul oranı: 42%

değiştirildi: 08 May '14, 00:42

çok güzel bi yazı olmuş hocam teşekkürler

(08 May '14, 12:22) Heval Berk Nevruz Heval%20Berk%20Nevruz's gravatar image

Teşekkürler.

(08 May '14, 13:47) arman arman's gravatar image

Github odağında açık kaynak projelerin olduğu bir oluşum. Ücret karşılığında da kişisel projelerinizi githubta saklayabiliyorsunuz.

Github birden çok katılımcının beraber çalıştığı projelerde bence gayet kullanışlı..

Eğer amacınız kendinize ait kişisel projelerde online bit git sağlayıcısı kullanmak ise bitbucket üzerinden kişisel repository açmak ücretsiz, fakat orada da birden fazla kişi olduğunda ücretli oluyor.

permanent link

cevaplandı: 07 May '14, 16:18

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Github u bitbucket ile kullanırsak ücret karşılığı olmadan kendimize özel bir proje olarak kullanabiliyoruz. http://bitbucket.org/ gözatmanızı tavsiye ederim..

permanent link

cevaplandı: 03 Tem '14, 13:24

hasnhasan's gravatar image

hasnhasan
206131318
cevap kabul oranı: 50%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×8

Soruldu: 07 May '14, 14:45

Görüntüleme: 891 kez

Son güncelleme: 03 Tem '14, 13:24

powered by BitNami OSQA