Bir zamanlar bir dil olarak bile kabul edilmeyen Javascriptin popülaritesi her geçen gün artıyor bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz gelecek için Javascripte(Node.JS Angular JS vb..) yatırım yapmak ne derece doğru olur ??

soruldu: 11 May '14, 18:02

Heval%20Berk%20Nevruz's gravatar image

Heval Berk Nevruz
2.0k122440
cevap kabul oranı: 20%

değiştirildi: 03 Tem '14, 17:29


Javascript ile ilgili bir kaç bilgimi paylaşmak isterim.

Artıları :

 • Javascript asenkron çalışan bir dil olduğu için oldukça hızlı çalışmaktadır.
 • Öncesinde alternatifi kabul edilen ve ara eklentiler olmadan çalışan flashın aksine neredeyse platform bağımsızdır.
 • Arkasında oldukça büyük bir geliştirici kitlesi, çok fazla materyal ve dökümantasyon mevcuttur ve sponsorları çok güçlüdür. Sadece google bile yeterli olabilir.
 • Her ihtiyacı karşılayabilecek denebilecek kadar kütüphanelere ve hazır kod bloklarına çok rahat ulaşabilirsin.
 • HTML5 ile birlikte başlıbaşına bir yazılım platformu haline geldi.
 • Google, chrome engine kullanarak serverside javascripti geliştirdi.
 • Artık microsoft web uygulamalarında javascripti hatta jquery kütüphanesi developerlara teşvik ediyor.
 • Mobil uygulamar için oldukça verimli olabilir.
 • Başlangıç düzeyinde öğrenmek çok kolaydır
 • Clientside olduğu için sunucu üzerindeki yoğunluğu oldukça hafifletiyor.

Eksileri :

 • Klasik yazılım mimarisinden farklı bir yapıda olduğu için ileri düzeylerde anlaşılması ve yazılımın yönetilmesi zordur.
 • Türkiye özelinde hala yeterli sayıda developer yok.
 • Clientside çalışan tipi için (en çok kullanım şekli) güvenlik açığını yönetmek zordur, genelde her js uygulaması güvenlik açığı içerir. Aşılması mümkündür ancak yoğun çaba ve iyi yönetim gerektirir.
 • Tarayıcılar arasında implementasyon farklılıkları olması çalışmayı zorlaştırabilir. Jquery bunu başarılı bir şekilde aşabiliyor ancak araya kütüphane girmeden aşacak ortak bir kabul henuz yok.
 • Bazı uygulamalar (google maps, facebook api) javascripti zorunlu hale getiriyor. Cros platform kullanmak malesef biraz zor.

Tamamen javascripte dayalı uygulamalar geliştirdim ve bunun için yeterli olduğunu söylemek mümkün. Ancak bazı yönleri işi çok kolaylaştırırken bazı yönleri oldukça enerji kaybettirebiliyor. En nihayetinde kesinlikle bilinmesi gereken ve uzun yıllar aramızda olacak gibi görünen bir yazılım dili.

permanent link

cevaplandı: 12 May '14, 03:31

osmanraifgunes's gravatar image

osmanraifgunes
2.4k81735
cevap kabul oranı: 31%

Bana kalırsa javascript gittikçe daha önem taşıyan bir hal almaya başladı. osmanraifgunes'in de dediği gibi artık sadece javascript ile uygulama geliştirmek mümkün.

Modern web projelerinde herşeyin sunucu tarafında hazırlanıp kullanıcıya sunulan statik sayfaların devri çoktan kapanmaya başladı. Artık html5 ile birlikte bir web projesinden beklenen şey uygulamanın neredeyse bir web sayfasından çok bir masaüstü uygulaması gibi çalışması gerektiğii ve bunu sağlamanın yolu javascript'ten geçiyor.

Javascript bana kalırsa en azından benim takip edebildiğim kadarıyla son 2-3 senedir inanılmaz gelişmelere sahne oldu.

Benim şahsi olarak görmek istediğim web uygulaması mimarisi, tamamen view kısmı ile serverside kısmının birbirinden ayrıldığı (tabi güvenliğin elverdiği kadar), view-serverside haberleşmesinin rest servisleri ile yapıldığı projeler. Tahmin edebileceğiniz gibi önyüzün neredeyse tamamen javascript'e bağlı olması gerekiyor bu yapıda. Gördüğüm kadarıyla dünyanın gidişatı da bu yönde ilerliyor..

Javascript'i sadece javascript olarak görmek te bana kalırsa yanlış olur, nasılki scala javanın üzerine kurulmuş bir programala dili ise önümüzdeki yıllarda çok mevcut olanlardan daha derli toplu javascript üzerine kurulu yeni programlama dilleri ve frameworklerinin çıkacağına inanıyorum. Javascript'in geleceği daha yeni başlıyor

permanent link

cevaplandı: 12 May '14, 04:05

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Tarayıcılar (Browserlar) ölmedikçe JavaScripte hiç bir şey olmaz. Çünkü dünyanın tamamı Client-side tarafında tartışmasız JS kullanıyor. Arkasında Google var çok güçlü bir community destekliyor ve gün geçtikçede güçlenen bir dil halini alıyor.

permanent link

cevaplandı: 12 May '14, 09:49

arman's gravatar image

arman
88981320
cevap kabul oranı: 42%

değiştirildi: 12 May '14, 09:51

Amerika geneli kullanilan web development teknolojilerini ele alicak olursak, JavaScript suanda en populer programlama dili diyebilmek neredeyse mumkun. En iyi bilinen Framework'ler (Angular, BootStrap, Backbone, Knockout vs.) ve de en populer kutuphaneler (jQuery, Prototype, MooTools vs.) hep javascript temel alinaraktan gelistirildigi icin bilmek cok onemli ve ayni sebeplerden oturu gelecegi cok parlak. Web uygulama gelistiren (hem front-end, hemde back-end dahil olmak uzere ) herkesin bence kesinlikle ogrenmesi gereken bir dil.

Ekleme: Google in javascript in eksiklerini goz onunde bulundurarak gelistirdigi Dart projesi suana kadar gordugum Javascript in yerini alabilecek tek dil olma olasiligina sahip. Ama tabi varsayim, javascriptin gunumuzdeki konumu goz onunde bulundurulursa bu pek de kolay olmaz gibi duruyor.

permanent link

cevaplandı: 07 Tem '14, 23:44

Haluk's gravatar image

Haluk
23027
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 14 Eki '14, 00:07

Daha iyisi çıkmadığı sürece geliştikçe popülerliği artacaktır nedenlerine gelince :

-diğer dillere göre nispeten kolay olması . -son kullanıcı için hepsinden hızlı olması . -web sayfalarına işlevsellik kazandırması -hem script dili olmasına rağmen hem fonksiyonel hemde OOP dillerinin yapısınıda kullanabilmesi her zaman tercih edilmesini sağlar.

permanent link

cevaplandı: 08 Tem '14, 03:35

%C3%B6zcan's gravatar image

özcan
59191119
cevap kabul oranı: 15%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×135

Soruldu: 11 May '14, 18:02

Görüntüleme: 1,164 kez

Son güncelleme: 14 Eki '14, 00:07

powered by BitNami OSQA