İyi günler. Mvcnin genel olarak nasıl çalıştığını, nasıl kullanıldığını biliyorum fakat pek uygulama geliştirmedim. klasik php, asp.net c# ile web forms uygulamaları geliştirdim. büyük projeler için mvcnin şart olduğunu düşünüyorum. Fakat hangi mvc frameworkü öğrensem bilmiyorum. Kullanım kolaylığı da benim için ön planda. Codeigniter php için kullanımı kolay ve güzel bir framework sanırım. Asp.netin de Mvc3 ve Mvc4 frameworkleri de sanırım gayet güzel. ikisi arasında kararsız kaldım. tabi başka framework tavsiye ederseniz de iyi olur. edit: javayı hosting azlığı ve büyük projeler geliştirmeyeceğim için tercih etmedim.

Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

soruldu: 29 May '12, 05:20

kaptan's gravatar image

kaptan
445334244
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 29 May '12, 06:15


Merhaba,

Ben bir Java Developer olarak MVC (Model View Controller)iun cok mukemel bir yapisinin oldugunu soyleyebilirim. Servlet ve JSP-de proje yazanlar MVC olmamasinida kaynaklanan SIKINTILARI bilirler. MVC Projenin yapsini cok sadelestirir. Developer kod yazarken daha rahat yazar. Ben MVC ilk olarak JSF-de tanidim.

Kaptan hocam yaptiginiz projenin buyukluyunu bilmiyorum ama ben framework olarak JSF-yi ve JSF ile beraber Primefaces component-lerini tavsiye ederim. JSF-yi tavsiye etmemdeki sebeblerden en onemlisi MVC yani kod ayri yerde goruntu ayri yerde bu iki olayi controller sinifi sayesinde kullanabilmemiz.

Iyi gunler.

permanent link

cevaplandı: 29 May '12, 07:40

selcukoglu's gravatar image

selcukoglu
647111630
cevap kabul oranı: 16%

Teşekkürler. javada pek uygulama geliştirmedim ama onu da inceleyeceğim.

(29 May '12, 08:29) kaptan kaptan's gravatar image

Bence PHP yerine Python 'ın Django su veya Ruby on Rails ile başlamalısın daha hızlı ve daha kolay uygulamalar geliştirebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 15 Eyl '12, 21:17

furkankaynak's gravatar image

furkankaynak
1195513
cevap kabul oranı: 0%

1

Bu tavsiye dışarıda yoğunca bulunan php,asp ve java cılardan farkınıda ortaya koymuş olur. Dışarıda elini sallasan bunlara çarparsın fakat bir phyton yada ruby yazanı mumla ararsın.. Kesinlikle bu tavsiyeye uy ;)

(16 Eyl '12, 05:12) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Asp.net mvc ile yazılım geliştiriyorum. Ancak bana kalırsa web demek php demek. zamanınızın büyük çoğunluğunu codeigniter ve jquery ile geçirirseniz ileride geleceğiniz noktayı hayal bile edemezsiniz. Tabi web teknolojilerini öğrenmek zor. Bazı işlerde zaman kaybetmeniz normal.

permanent link

cevaplandı: 24 Oca '14, 04:57

isimweb's gravatar image

isimweb
41225
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 24 Oca '14, 04:58

Merhaba , bence başlangıc olarak Codeigniter olarak devam edin. Kütüphaneler ile haşır neşir olduktan sonra özellikle core (çekirdek) kısmı iyice kavrayın ondan sonra önerebileceğim sağlam bi fw varsa oda symfony'dir.

permanent link

cevaplandı: 15 Eyl '12, 05:12

c0daman's gravatar image

c0daman
52131820
cevap kabul oranı: 0%

1

illa ki PHP yazmak istiyorsa bencede en doğru kararın CodeIgniter olacağını düşünüyorum , gerek routing yapısının diğer PHP fw'lerine göre kolaylığı gerek caching mekanizması diğer PHP fw'lerine göre öğrenilmesi daha kolay ve karışık değil gibi.

(16 Eyl '12, 06:37) furkankaynak furkankaynak's gravatar image

Bir de şöyle bir olay var developerlar PHP den bıkmış durumda GC'u çok iyi olmadğından büyük projelerde memory şişiyor hafızayı yönetemiyor açıkcası bunda kullandığınız PHP frameworkününde etkisi var mesela ben symphony'e geçme derim sloganı high performance ama Memory'i en çok şişiren PHP frameworkü olarak biliniyor - tabi son sürümlerinde düzeltmişlerse bir bilgim yok- keza Rails'da PHP ye göre daha az bellek kullanıyor ama Django'ya göre daha fazla ve ilk zamanlar rails'ın tutulmamamsının nedeni hafızayı fazla kullanması artıları Djangoya göre library yönetimi falan hoş görünüyor , daha hızlı geliştirebiliyorsun birde Rails 3 te Memory olayını çözdüklerini söylediler ama bilmiyorum . Bence başlangıç için en iyisi Django olarak düşünüyorum bisürü kaynakta önerebilirim başlangıç için .

permanent link

cevaplandı: 16 Eyl '12, 12:17

furkankaynak's gravatar image

furkankaynak
1195513
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×172
×158
×48
×23

Soruldu: 29 May '12, 05:20

Görüntüleme: 2,074 kez

Son güncelleme: 24 Oca '14, 04:58

powered by BitNami OSQA