Merhaba arkadaşlar. Böyle güzel bir site bulduğum için sevindim. Sanırım StackOverflow örnek alınarak yapılmış, ama yerel bir versiyonu olması hoşuma gitti, ve oradaki sorular genellikle benim seviyemin çok üstünde. :)

Ben Java'ya yeni başladım sayılır, şuan bitirdiklerim, loop'lar, diziler, dosya okuma-yazma, try-catch, sınıflar, kalıtım. Aşağı yukarı buraları bitirdim. Java'da GUI'ye geçmek üzereyim.

Ama şuan ne yapacağım konusunda kararsızım. Android SDK'yı indirip Eclipse'den bir bakayım dediğimde inanılmaz karmaşık bir tablo çıktı karşıma. Java'ya göre çok daha zor göründü gözüme.

Herneyse sorumdan koptum, sizce Java'da ne kadar ilerledikten sonra Android'e geçmeliyim? Android'de ne kadar sürede uzmanlaşabilirim? Şuan ne kadar süre sonra Android'e geçebilirim?

Hiç olmazsa günde 1 saat ayırıyorum Java'ya. Yarın final sınavım olmasına rağmen oturdum Android Java vs. araştırıyorum şuan. :)

Kafamdaki her fikri bir projeye dönüştürebilecek seviyeye ne zaman gelirim acaba?

Aşırı bir çalışmayla 3 ayda neler yapabilirim?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

soruldu: 15 May '14, 16:47

akyya's gravatar image

akyya
615612
cevap kabul oranı: 0%


Java SEde belli bi bilgi birikime gelmeden Androide geçmek ileride sorunlar çıkaracaktır. Başlangıc ve Orta Seviye için Herbert Schildt Java SE 7 kitabı Uygulamalı olarak okunmalı.. Orta-İleri Seviye için Sun Firmasının Sertifika kitabını öneririm internette PDF formatında bulabilirsiniz. Aşırı bi çalışmayla özelliklede Algoritma sorununuz yoksa Java SEde belli başlı bi birikim elde edilir Ancak aceleye getirmeden Ciddi ve Sistemli bi şekilde minimum 6 ayınızı Java SE ayırmanızı öneririm tabi bu süre Androidde ne yapmak istediğinizle ilgili olarak değişecektir .

permanent link

cevaplandı: 15 May '14, 17:23

Heval%20Berk%20Nevruz's gravatar image

Heval Berk Nevruz
2.0k122440
cevap kabul oranı: 20%

Şuan yanımda Herbelt Schildt Java SE7 kitabı açık. :) Gerçekten güzel kitap ama kitabın tamamını bitirsem de %5'i anca aklımda kalır diye düşünüyorum. Android'e geçebilecek düzeye geldiğim an Android'e geçme düşüncesindeyim. Örnek proje aratayım diyorum, onda da kafama yatan pek bir tane bulamadım ama. Video eğitim bitirmek üzereyim şuan YouTube'dan. Ama ondan sonrasına hiçbir fikrim yok. :(

(15 May '14, 17:27) akyya akyya's gravatar image
2

Aceleye getirmenin bi faydası olmayacaktır sırf Herbertin Kitabını tam anlamıyla kavramak bile uzun bi süreç gerektirecektir ..

(15 May '14, 17:35) Heval Berk Nevruz Heval%20Berk%20Nevruz's gravatar image

Peki sizce Android'e geçmeden önce tüm kitabı bitirmeli miyim? Kitabı kavramak zaten çok uzun sürecek de Android için ne kadarı işime yarar onu merak ediyorum.

(15 May '14, 17:38) akyya akyya's gravatar image
3

Tabi ki en azından o kitabı bitirmelisiniz ama dikkatinizi çekerim en azından diyorum o yüzden aceleye getirmeden sistemli bi şekilde çalışmalısınız

(15 May '14, 17:46) Heval Berk Nevruz Heval%20Berk%20Nevruz's gravatar image

Android'e daha çok yolum var o zaman, ne yazık ki. :(

(15 May '14, 17:47) akyya akyya's gravatar image

bence yarın başlamalısınız :) şaka bir yana, "java'yı iyice öğrendikten sonra android'e başlamalıyım" düşüncesi, "iyice şöför olduktan sonra tır kullanmalıyım" düşüncesine benzer. tır kullanırken de elbet şöförlükte öğrendiğimiz bir çok pratiği kullanabiliriz, ancak tır otomobil ile kıyasladığımızda bambaşka pratikleri olan bir araçtır. android de benzer şekilde, java ile programlanması dışında tamamen kendi platformuna yönelik bir çok parametre barındırmaktadır. hiçbir platform, o platform üzerinde proje yapmadan tam anlamıyla öğrenilemez.

(15 May '14, 22:39) tilikoglu tilikoglu's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Kitaptan bakmanı söyleyenleri kesinlikle destekliyorum tabi ki uygulama yapılmalı ama yarım yamalak neyin nereden geldiğini bilmeden yapmaktansa kitaplardan öğrenip hazmettikten sonra yapmak gerekli diye düşünüyorum

permanent link

cevaplandı: 01 Kas '15, 10:55

hero_blacksmith's gravatar image

hero_blacksmith
25
cevap kabul oranı: 0%

-5

Selamlar

Oncelikle diğer arkadaşın görüşüne katılmıyorum.Ornek verıyorum dosyadan okuma yazmayı ogrendım demıssın bunu androidde okuyup ekranda gosterebılırsın. BU saydıgım asama sana en az 6 seyı ogretecektır. ornek vercek olursak multi threaded,permission.ekrana yazma ,işlemleri sırasına koyma,kayıtlı dosyanın path ı nerededır nasıl elde edıllır hangı permission(Izınler) verilir ,BU bahsii gecen ızınler nereden verilir gibi gibi basic yapısal işlemleri öğrenmiş olursun en azından . Yanı bence kesinlikle bence android e geçiş yapmalısın.Ancak sunu belirteyim android e geçiş yapmanın javayıda ogrenmek veya geliştirmek adına bir faydası olur ancak karmasık da gelebilir.Yanı hepsi bir araya toplanınca senı zorlayabılır. Kitap okuyarak bır sey ogrenılecegını dusunmuyorum.Android bunu sana uygulama sansı verıyor.Yanı hem java hede android i bir arada geliştirmiş oluyorsun.

permanent link

cevaplandı: 16 May '14, 04:21

Numan's gravatar image

Numan
673101422
cevap kabul oranı: 6%

2

"Kitap okuyarak birşey öğrenileceğini düşünmüyorum" yorumuna koptum doğrusu. Piyasa bu gibi el yordamıyla iş yapıp oldum diye dolaşan sözüm ona uzman dolu.

(16 May '14, 06:54) Dkyc Dkyc's gravatar image

İstediğin kadar oku bir uygulama yapmadan neyi nasıl anlayacaksın.Okumak ezberlemek demektır .Sana cevap vermeye gerek yok da dostum soruyu soran arkadasa ıthafen kıtabı okumak yeterlı deıl uygulama yapman gerekr mutlafka.

(16 May '14, 09:10) Numan Numan's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×824

Soruldu: 15 May '14, 16:47

Görüntüleme: 1,178 kez

Son güncelleme: 01 Kas '15, 10:55

powered by BitNami OSQA