Günümüzde php ile uygulama geliştiren özel firmaların sayısı ne oranda. Yada php ile uygulama geliştiren firmalar daha çok hangi framework'leri kullanıyorlar.

Web programlamada daha çok hangi diller ve hangi frameworkler öne çıkıyor.

Teşekkürler.

soruldu: 17 May '14, 06:43

_Albay_'s gravatar image

_Albay_
357914
cevap kabul oranı: 25%


Dil farketmez. Önemli olan kurumsal bir firma olmalı. Kurumsal ne demek? Çalışanlarından herşeyi anlamalarını beklemeyen firmalardır bunlar. Örneğin Network uzmanı sadece sunucular ve donanım altyapısıyla uğraşır. Yazılım Geliştirici sadece kod yazar. Project Manager biraz kod yazar ama genelde işin ekipteki çalışanlara dağıtılmasıyla uğraşır. Yani bir tane yazılımcı alıp ona hem server kurulumu hem network kurulumu hem kod yazması hem project managerlık yaptırmazlar.

Web programlamada en çok hangi diller öne çıkıyor? Ülkemizde daha çok PHP sonra Java sonra Python öne çıkıyor. Dil olarak yani. İstanbul ve Ankarada Python kullanan firmalar var. Ama daha çok PHP. Bu açıdan bakarsak PHP bilirsen iş bulman kolay.

PHP'nin de çeşitli frameworkleri var. Kurumsal bir firma PHP dilini kullanıyosa yüzde doksan Zend framework kullanır. Kurumsal olmayan firmalar ise Codeigniter, Laravel vs kullanır. Ama şunu hatırlatayım kurumsal olmayan firma sizden herşeyi bekleyebilir. Patron sizin başınızda bekleyip ne yaptığınıza bakar ve sinir olursunuz. Yada elinizde bir sihirli değnek olduğunu zannedip bilgisayara istediğinizi istediğiniz an yaptırabileceğinizi zannederler. Bizde çektik bu tiplerden malesef. Ama bir de şu var eğer yeni mezunsanız ilk işyerinizin ve maaşınızın çok iyi olmasını beklemeyin. Bu meslekte yazılımcı kelebek gibidir. Önce sürünür sonra uçar ;)

Gelelim Java'ya. Kurumsal firmalara yazılım geliştiren kurumsal firmalar dil olarak Java kullanır. Framework olarak da ekseriyetle Spring kullanır. Aslında kurumsal firmalarda "o iş için en iyisi hangisidir" sorusuna cevap bulurlar ilk önce. Müşterilerin öyle istekleri vardır ki onu çözmek için en iyisi Vaadin'dir. Öyle istekleri vardır ki sadece Servlet kullansanız bile yeterlidir. Ama çoğu şey için Spring yeterde artar bile. Bu yüzden genelde Spring kullanılır.

Tüm bunlar kafanı karıştırmasın. "Ne kadar çok şey gerekiyormuş lan :S" deme. Önce dil seç o dilin yapısını öğren sonra en çok kullanılan framework öğren ve en az iki tane çalışan proje geliştir. Diplomanı aldıktan sonra da heryere başvur. Mutlaka bi firmaya alınırsın. Sonrası çorap söküğü gibi gelir.

permanent link

cevaplandı: 18 May '14, 05:35

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 18 May '14, 05:36

Çok teşekkür ederim cevabınız için :)

(18 May '14, 19:37) _Albay_ _Albay_'s gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×172
×23

Soruldu: 17 May '14, 06:43

Görüntüleme: 705 kez

Son güncelleme: 18 May '14, 19:37

powered by BitNami OSQA