Merhaba Android uygulama geliştirme işinde yeniyim.Şimdilik webten bilgi çekmem gereken bir uygulama olmadı.Herhangi başka bir alanda da webten veri çekip işlemedim.Şuanda sadece web servisin verileri webten belirli sürelerde otomatik olarak çekip programa getirdiğini biliyorum.Geçenlerde bir ödev için web servis yapmaya çalıştım fakat beceremedim.Sanırım biraz daha temelden başlamam gerekiyor bu konuya.Size sorum şu:Web servisten önce java ile web üzerinden bilgi çekip işleme ile ilgili neler öğrenmeliyim? Sırasıyla: "xml parse öğren sonra json parse öğren sonra rss reader yap" tarzı bir öğrenme sırası belirlemem gerekiyor diye düşünüyorum.Genelde programlama ile ilgili konulara temelden girmeyince ilerde çok çuvallıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

soruldu: 09 Haz '14, 12:56

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%


Bana kalırsa ilerleyebileceğin iki yol var:

1- XML Webservisleri (WSDL): Javada jax-rs, .net üzerinde wcf üzerinden oluşturulan webservisleri.. bu webservislerin genelde bir WSDL adresi (Web Service Definition Language) bulunur. Bu adres üzerinden kolay bir şekilde birçok programlama diline otomatki olarak haberleşmeni sağlayacak kodu üretmen mümkündür (internetten WSDL-Java, vs.. gibi aratırsan görebilirsin). Avantajı implementasyonlarının kolay olmasıdır, dezavantajları ise herhangi bir versiyonlamada hem sunucu hem de client için işin zorlaşabilme olasılığıdır.

2- RESTful Servisleri. Modern uygulamaların çok büyük bir kısmı REST servisleri üzerinden ve çok kuvvetle muhtemel JSON üzerinden haberleşiyor. Avantajları JSON versinin xml'e göre daha hafif siklet olması (mobli uygulamalarda önemli bir kriter), ve json verisinin işlenmesinin çok daha kolay olmasıdır. (Bu arada json nesnelerini java/objc, vs.. gibi dillerde kullanabileceğin birçok dönüştürücü de mevcut. Fakat REST servislerinde WSDL tarzı bir yapı omladığından bütün metodları elle implement etmek zorunda kalırsın.. Fakat buna karşılık versiyonlama konusunda webservislere göre çok daha hızlı hareket etme şansın var...

hem xml, hem de json parse için tonlarca açık kaynak kütüphane, ve android kütüphaneleri içerisinde de dahili parser'ların zaten mevcut olduğunu düşünüyorum..

Bana kalırsa REST servisi yapmayı daha ön plana koy, webservisler biraz daha ağırsiklet işler için diye düşünmekteyim..

Eğer sadece uygulamanda JSON veya XML verilerini işlemeyi planlıyorsan çalışma sıran, json ve xml parsing, ve devamında biraz daha ileri seviye istersen bu verilerin (gerekiyorsa) cache'a atılması, requestlerin cache kontrolü gibi adımlardan da gidebilirsin (Ör. sorgu yapılan bir rss kaynağını kullanıcı tazelemeye çalıştığında son sorgudan itibaren 10 dakika içerisinde yapmış ise veriyi suncuudan değil cache içerisinden getir gibi). Mobil uygulamalarda cache kontrolü de çok önemlidir diye düşünüyorum..

Eğer rest service planlıyorsan hafif siklet DropWizard">https://dropwizard.github.io/dropwizard/"">DropWizard isimli bir proje var, içerisinde bir web server, ve restful service yazmak için gerekli bütün kütüphaneler mevcut. Veya daha geniş çaplı (webapplication) tarzı bir yapı düşünüyorsan Play Framework 1.2.7 'yi inceleyebilirsin. Hepsinin de tutorialları mevcut..

permanent link

cevaplandı: 10 Haz '14, 11:42

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

1

tam aradığım gibi bir cevap olmuş.Çok güzel bir yol haritası çizmişsiniz.Çok teşekkürler.

(10 Haz '14, 16:28) juanov juanov's gravatar image

XML ve json ayristirma yeterli olur senin icin. Google genelde servislerinde json kullanıyor.

permanent link

cevaplandı: 10 Haz '14, 01:00

tamercan's gravatar image

tamercan
3945
cevap kabul oranı: 4%

cevabınız için teşekkürler ama birşey daha merak ettim.Bir haber sitesinden haber çekip uygulamama eklemem için xml veya json parse kullanmam yeterli midir?Bir de rss mevzuları var ya ondan soruyorum

(10 Haz '14, 10:49) juanov juanov's gravatar image

Merhabalar, ben web servis ile data çekerek ticari uygulama yapıyorum. Ama web servis tepki süreleri tatminkar seviyelerde değil. c# ile yapılan normal servisler. Ben bunların yerine oyunlarda kullanılan daha hızlı bir servis mimarisine taşımayı düşündüm. Data alış verişi için hangi sunucu yapısı daha hızlıdır? tecrübesi olan var mı?

permanent link

cevaplandı: 04 Eyl '14, 05:49

Dede's gravatar image

Dede
1
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×3

Soruldu: 09 Haz '14, 12:56

Görüntüleme: 1,358 kez

Son güncelleme: 04 Eyl '14, 05:49

powered by BitNami OSQA