Merhaba arkadaşlar bir konu hakkında sizlere danışmak istiyorum şuan basit otomasyon uygulamaları yapabiliyorum ancak kendi başıma oturup sıfırdan hiç kod yazmadım daima internetten kod buldum ve o kodların kullanımını öğrendim ve bu şekilde artık basit otomasyonlar geliştirebiliyorum büyük ihtimal ile bu yaz stajımda JavaEE ye geçiş yapacağım aynı şekilde kalıp kodlar JavaEEde de var mı ? Birde Size sormak istediğim programcılıkta kodlar zaten kalıp şeklinde var kullanmayı öğren mi dersiniz yoksa ne gibi önerileriniz var ?

alt text

MVC yapısına göre yapmış olduğum basit otomasyon uygulamasından bir kare.Işlem seç JFramesinin hepsi çalışıyor sadece 3 buttonun resmi sığdı. :)

soruldu: 13 Haz '14, 06:12

HakanKav%C3%A7in's gravatar image

HakanKavçin
286182024
cevap kabul oranı: 37%

değiştirildi: 13 Haz '14, 06:36

Yorumlardan anlaşılıyor ki kendin yaz :) Java'da 6 ay dan fazla bir süredir devamlı konu çalışmaktayım son 1-1,5 aydır yukarıdaki gibi uygulamalar üzerinde duruyorum (copy-past).Konuları tamamen biliyorum ancak sıfırdan kod yazamıyorum bu konuda bir önerileriniz var mı? Yani sıfırdan nasıl kod yazılır diye sorsam :)

(13 Haz '14, 07:44) HakanKavçin HakanKav%C3%A7in's gravatar image
1

Başlığı görünce ilk aklıma Design Pattern'ler geldi. İlk başta ezber fakat tecrübe ede ede ezber şeklinde olmaşı şartı ile.

(13 Haz '14, 08:47) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

J2EE kardeş sana özel olarak ulaşmak istiyorum acaba e-mail verebilir misin? Özel mesaj falan yok herhalde btsoruda :)

(13 Haz '14, 08:55) HakanKavçin HakanKav%C3%A7in's gravatar image
1

Üye profillerinde mail adresi var onun üzerinden ulaşabilirsiniz.

(13 Haz '14, 09:20) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Bu butonları hangi framework ile yaptın?

(13 Haz '14, 20:40) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Sıfırdan kod yazman kendini çok geliştirir. Parça parça sağdan soldan kod bulmakla olmaz.. İlerde kurumsal büyük bir projede yer aldığında çok sıkıntı çekersin. Tavsiyem çok fazla copy past ten uzak dur.

permanent link

cevaplandı: 13 Haz '14, 06:37

cherry's gravatar image

cherry
101126
cevap kabul oranı: 20%

Sıfırdan açıp notepad'ı kod yazmak ne kadar işe yarar tartışılır. Bence anlamsız. Ben yıllarca delphi'de kod yazdım. Hiçbir zamanda notepad açıp sıfırdan yazmak gerekmedi. Yarın frameworklerle çalışırsın onların farklı standartları yaklaşımları olur. Ona harcayacağın zamanı dili daha detaylı öğrenmeye harca bence.

permanent link

cevaplandı: 13 Haz '14, 08:27

boreas's gravatar image

boreas
762
cevap kabul oranı: 0%

Dili daha detaylı öğren derken JavaSE ise konu bilgim hakikaten idare eder.Mesele o konuları birleştirip kod yazamıyorum ama uygulamayı yazıyorum copy-past ile ve yaptıgım copy-pastlerin kullanımını öğreniyorum.

(13 Haz '14, 08:31) HakanKavçin HakanKav%C3%A7in's gravatar image
1

Dili daha detaylı derken, alırsın eline bir kitap okur bitirirsin dili öğrenirsin programda yazarsın. Ama başka bir yazara bakarsın senin aldığın kitabın sadece 1 bölümü için bir kitap yazar. Mesela JCF ya da veri yapıları için sadece başlı başına kitap vardır. Bunları okuyunca iyice derinlere nüfus etmeye başlarsın. Daha öncede dediğim gibi delphi'de kod yazdım ve 10dan fazla kitabım vardır delphi ile ilgili. Kimi sadece veritabanı anlatır kimi internet genelide hepsini anlatır. Ayrıca 6 aydır yoğun çalışıyorum diyorsun bence java yı iyi öğrenmek için özellikle ilk öğrendiğinDiliseÇokAz1süre

(13 Haz '14, 08:41) boreas boreas's gravatar image

Başlangıç seviyesindeysen kesinlikle alıntı kodlar yapmadan bir proje geliştirmeye çalış. En azından bu projen bittiğinde ya da bittiyse tekrar benzer bir projeyi kendin yaparsan çok faydalı olacaktır. İleride karşılaşacağın problemleri çözmekte zorlanırsın, kod yapısının nasıl olduğunu anlayamazsanız bir hata da çözümde zorlaşır. Bu aynı bir sınava çalışırken özet çıkarırsın ya yazarken aslında aklına da girmeye başlar o hesap. Kendin yazdıkça pekişir, pekiştikçe keyif , keyif aldıkça da JavaEE'de daha başarılı olursun. Kalıp kodlar her yerde vardır ancak öğrenme aşamasında uzak durulması gerek.

permanent link

cevaplandı: 13 Haz '14, 07:16

BrkSe's gravatar image

BrkSe
2792512
cevap kabul oranı: 0%

Copy- paste iki şekilde kullanılır. Bir bilmediğin bir komut ya da sorun vardır ararsın tararsın bulursun öğrenirsin biter. Tekrar etmezsin. İkincisi ise sorunu ya da işi çözüyorsundur ama millet nasıl çözmüş daha verimli bir yolu varmı diye bakarsın. Ki java çok büyük bir dil sürekli bu şekilde takipte olmanın faydası olur. Ama bütün programı kopyala çevirle götürürsen internet olmadı mı ayazda kalırsın. Dil öğrenmek istiyorsan basitten zora adım adım kendin deneyerek öğren derim ve kılavuz olarak da mutlaka elinde bir kitabın olsun.

permanent link

cevaplandı: 13 Haz '14, 07:32

boreas's gravatar image

boreas
762
cevap kabul oranı: 0%

Copy-paste yazılım geliştirmenin olmazsa olmazlarındadır. Ama şöyle bir açıklama yapmakta fayda var. Amaç iş bitirmektir aynı kodu tekrar tekrar yazıp zaman kaybetmemektir. Başkaları tarafından yazılmış kod parçacıkları yada kütüphaneler kullanılabilir. Ama kodu anlamalı ve olası bir bug'ı giderebilmeli hatta kodun daha kaliteli yazılması için gerekli değişiklikleri yapabilmelisin.

Hazır kütüphaneleri kullanmayıp kodu tekrardan yazmaya çalışmak hem zaman kaybıdır hemde bug çıkma ihtimali daha yüksek olan durumlardır. Her şeyden ziyade "TEKERLEK"'i tekrardan icat etmekten başka birşey değildir.

Hatta kodlarını code review(tekrardan gözden geçirme) yapıp daha iyi hale getirmeye çalışmalısın, araştırmalı,yeni teknoloji ve teknikleri öğrenme yoluna gitmelisin. Unutma ki yapmayı amaçladığın şeyi ilk kez sen yapıyor olabilirsin, dolayısıyla kullandığın teknolojiye hakim olman gerekir.

permanent link

cevaplandı: 13 Haz '14, 08:04

M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

Müslüm ÖZTÜRK
10.8k103691
cevap kabul oranı: 27%

Şimdi kardeş ben copy-past yapıyorum ama o kodların kullanımını öğreniyorum-Aklımdan yazmıyorum-yani programa entegre edebiliyorum bu yaptığım doğru bir şey mi?

(13 Haz '14, 08:14) HakanKavçin HakanKav%C3%A7in's gravatar image
2

önemli olanda öğrenmek zaten, hatta öğrenirkende vizyon kazanmak. Zaman geçtikçe internetten bulduğun kodların kalitesini değerlendirme, performans, okunabilirlik ve stabil çalışması gibi sorunlara özen göstermek hatta daha iyisini yazma çabasına girmektir. "Dün yazdığın kodu bu gün beğenmiyorsan o zaman amacına ulaşıyorsun demektir".

(13 Haz '14, 17:33) Müslüm ÖZTÜRK M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×4

Soruldu: 13 Haz '14, 06:12

Görüntüleme: 1,100 kez

Son güncelleme: 13 Haz '14, 20:40

powered by BitNami OSQA