Arkadaşlar bunca yıldır program yazıyorum, şu pro versionun ne anlama geldiğini hala çözebilmiş değilim :) Beta yı anladık test aşamasında kullanıyolarmış, pro versiyonu nedir bileniniz varmı? :)

soruldu: 18 Tem '14, 02:54

furkan93's gravatar image

furkan93
(üyeliği donduruldu)
cevap kabul oranı: 7%

değiştirildi: 18 Tem '14, 09:49

osmanraifgunes's gravatar image

osmanraifgunes
2.4k81736


furkan93 , Pro kelimesini nerde kulllandığınıza göre değişiyor öncelikle ona karar vermelisiniz.Stabil sürümü çıkmış satışta olan bir uygulamandan mı bahsediyorsunuz yoksa geliştirme sürecinde olan bir uygulamadan mı bahsediyorsunuz.

Geliştirme sürecinde kullanılan tabir ise production anlamına geliyor.

Diyelim ki ABC adında uygulamanızı tamamladınız.

ABC Standart (Std)

ABC Professional (Pro)

ABC Enterpise (Ent)

Yukarıdaki gibi farklı sürümlerini yayınlayıp uygulamanızı değişik fonksiyonellikte satışa çıkarabilirsiniz. Buradaki osmanraifgunes' in dediği gibi pazarlama oluyor.

permanent link

cevaplandı: 19 Tem '14, 06:46

M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

Müslüm ÖZTÜRK
10.8k103691
cevap kabul oranı: 27%

Güzel açıklamışsınız teşekkürler

(20 Tem '14, 07:40) SercanEnder SercanEnder's gravatar image

Bu srounun cevabı sanırım şu : pazarlama

Yazılımcı olarak bu konuda çok şey söyleyemem ama bir kaç fikrimi paylaşmak isterim.

Pazarlanan iki ürün arasında hiç bir fark yokken birini diğerine göre daha üstün ya da bilinçli olarak daha kalitesiz gösterme gibi bir strateji var. Bunun sebebi tabiki daha çok satış yapmak.

Örneğin DS-damat pazarlama ekibinden bir arkadaşımla konuşurken DS-damat ile Damat ürünleri arasında hiç bir fark olmadığını ancak DS-damatın bilinçli olarak daha kalitesiz gösterildiğini çünkü alım gücü yetersiz kitleye bu şekilde ulaşılabildiğini söylemişti. Aynı şekilde Damat ürünlerinin ise zenginlerin marka zevkini tatmin edecek düzeyde tutulmasını başarmış oluyorlar.

Şimdi bizim alanımızdan bir örnek verelim. Windows 8.1 ile windows 8.1pro. Bu iki ürün arasındaki fark çok çok azdır. Bırak son kullanıcıyı, profesyonel kullanıcılar bile farkı çoğu zaman hissetmezler. Ve hatta bu özellikler bir iki dll dosyası değişikliği ile ya da ücretsiz yazılımlarla ortadan kaldırılabiliyor. Ancak fiyatları arasında 80$ fark var.

Mantıklı bir strateji mi? Kesinlikle evet. Kendimize bakalım mesela: crackleyeceğimiz windowsu seçerken bile prosunu cracklemeye çalışırız. Buda pro kelimesinin o ürüne olan talebi arttırdığını gösteriyor. Hiç bir farkları olmasa ve sadece sonunda pro yazsa daha fazla para verecek insanlar olacağından eminim.

Birde şu strateji var işin içinde: kullanıcıya ihtiyacından fazla olanı satma. Örnek: GSM konuşma ve internet tarifelerimiz. Örneğin Avea Konuş ve Avea Konuş Plus (ismleri yanlış hatırlıyor olabilirim) tarifeleri vardı. Her ikisinde de dakika, internet ve sms paketleri vardı. Ancak Birinde diğerine nazaran daha fazla dakika ve internet vardı , tabiki Konuş Plusta. Ücret farkı ise dakika ve kota farkından az idi. Mesela birinde 500Dk 25 TL iken Diğerinde 1000 Dk 35 TL gibi. İlk anda akla gelen tabiki 10 TL karşılığında 500 Dk ektra almanın daha mantıklı olduğudur. İlginç nokta ise şu, Türkiye'nin ortalama kullanıcı aylık konuşma süresi (buarada), Avea Konuş paketinden daha düşük süreliydi. Kullanıcılar Plus kelimesinin etkisi ile ve ihtiyaçları olmadığı ve harcamayacakları halde vaad edilen fazla dakika ve internete, daha fazla para ödemeyi kabul etmiş olmalılar ki Konuş Plus tarifesi iki defa uzatıldı. Burada Konuş Plus tarifesi ile insanların doyum hissi tatmin edildi ve Konuş tarifesinin kalitesi düşürülerek daha fazla satış yapılmış oldu. Üstelik tüketilmeyecek bir hizmetin satışı.

Özetle plus, pro, ultimate, vip gibi kelimeler daha fazla söğüşleme amacından başka bir gaye taşımazlar "çoğu zaman".

permanent link

cevaplandı: 18 Tem '14, 09:16

osmanraifgunes's gravatar image

osmanraifgunes
2.4k81736
cevap kabul oranı: 31%

değiştirildi: 18 Tem '14, 09:31

Mantık çok doğru, ama windows örneğine katılmıyorum. Uluslar arası firmalar için, çok doğru değil bu mantık. Evet onlar için de bir satış stratejisi, ama bizde(türkiyede) fırsatçılık oluyor. Bence fırsatçılık ile satış stratejisi farklı şeyler. Biri ihtiyaç diğeri dayatma/kandırmadır. Bunun dışında yazdıklarınıza katılıyorum.

(18 Tem '14, 10:01) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

Tam olarak bilmiyorum ama sen beta versiyon deyince, pro sanki production kelimesinin kisaltmasımış gibi geldi bana. Production demek uygulamanin calistigi gerçek ortam canli sistem yani. Production versiyonda testleri tamamlanmis gerçeğe alinacak yada alinan versiyon oluyor bu durumda.

Aşağıdaki sayfada versiyon bilgilerinin (benim anladığım manada) açıklamaları yapılmıştır.

link

permanent link

cevaplandı: 19 Tem '14, 05:58

M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

Müslüm ÖZTÜRK
10.8k103691
cevap kabul oranı: 27%

Banada Professional mış gibi geldi. Dediğiniz gibi bir çok değişik manalarda yorumlanabiliyor. Bunun tam adını bilirsek, ürün satarken kurumsallık açısından önemli. Örneğin bir android uygulaman vardır 2 TL ye satarsın, ben "pro" kelimesini professional zannedip, gelişmiş versiyonunu çıkartırsam ve 5 TL ye satarsam kelimenin farklı bir manası ortaya çıktığı zaman gülünç duruma düşeriz.

permanent link

cevaplandı: 19 Tem '14, 06:06

furkan93's gravatar image

furkan93
(üyeliği donduruldu)
cevap kabul oranı: 7%

teşekkürler

permanent link

cevaplandı: 21 Tem '14, 01:50

furkan93's gravatar image

furkan93
(üyeliği donduruldu)
cevap kabul oranı: 7%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×3
×1
×1

Soruldu: 18 Tem '14, 02:54

Görüntüleme: 1,432 kez

Son güncelleme: 21 Tem '14, 01:50

powered by BitNami OSQA