Yazilim manifestosu yazilimla ugrasanlarin, yaptiklara ise bakis acilarini, düsüncelerini ve sahip olduklari deger sistemini yansitan bir metindir. Programci bu manifestonun kendi düsüncelerini yansittigini düsündügü taktirde, bu metnin altinda imzasini atar.

Yazilimi yapmayi Türkiye'de daha da profesyonel hale getirmek icin böyle bir manifestonun olusturulma vakti geldi. Benim aklimdaki metin asagida yer aliyor. Hep birlikte gerekli degisiklikleri ve eklemeleri yaptiktan sonra, bu manifestoyu yazilimmanifestosu.org ismi altinda yayimlayalim derim.

Bilginize sunarim.

Yazilim Manifestosu

 • Yazilimci olarak günümüzde yazilim sistemlerinin modern dünyanin yapi taslari hali gelidiginin farkindayim.
 • Buradan dogan sorumluluklarimin bilincindeyim. Bu sorumluluklari severek üstlenmeye hazirim.
 • Bu sorumlulugun ustalik ve beceri gerektirdiginiz biliyorum. Isimi daha iyi yapabilmek icin kendimi sürekli gelistirecegim.
 • Kacis yerine problem cözümüne katilim, bilmislik yerine bilgi paylasimi, karmasik cözümler ve diretme yerine basitlik ve fikir birligi, tekil calisma yerine takimin bir parcasi olma, mükemmellik yerine pratiklik; bu düsünceler günlük is hayatimin bir parcasi olacak.
 • Yazilimci olarak ortaya koydugum her iste profesyonel yazilimci olarak calisma citasini biraz daha yükseltecegim.

soruldu: 04 Haz '12, 08:27

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

değiştirildi: 04 Haz '12, 08:28


Buna "Yazılımcı Manifestosu" desek sizce de daha iyi olmaz mı hocam? Bana kalırsa ihtiyacımız olan bir Yazılımcı Manifestosu, bir nevi spesifikasyon.

Benim bu manifestoda önerilerim şunlar:

 • "Isimi daha iyi yapabilmek icin kendimi sürekli gelistirecegim" kısmını biraz daha açabilir, "Tüm tasarım prensip ve şablonlarını öğreneceğim","test güdümlü yazılım geliştireceğim","refactoring yöntemlerini bileceğim, uygulayacağım", "düzenli kitap okuyacağım","her yıl en az bir yazılım dili ya da framework öğreneceğim" vb. biraz daha spesifik bir şekilde belirtebiliriz.
 • "Kendimi tekrar etmeyeceğim, tekrar eden benzer işlerden ve tekrarlı kodtan uzak duracağım","İçine girdiğim ortamı ortama girdiğim andankinden daha iyi bir durumda bırakacağım"(refactoring ile doğrudan ilgili),"bir takip mekanizması oluşturup ustaları, bloglarını, forumları takip edeceğim" vb. prensipsel Bilge Programcı kurallarını da manifestoya ekleyebiliriz.
 • İletişimin öneminin farkındayım, iletişimi düzgün kurmalı, özellikle müşteri ilişkilerinde açık, net, geri bildirimli bir sistemi benimsemeliyim. Yazılımcı olarak çekingen ya da sıkıcı gözükmeme sebebiyet verebilecek teknik konuşmaları işletmeci/analist/yönetici diline çevirebilmeliyim. Başkalarını bu konuda teşvik etmeliyim. (Not:XP gibi yöntemlerin güçlü olduğu nokta iletişimdir. Yazılımcı bunu sağlar ve teşvik ederse, o firma XP gibi yöntemleri daha rahat uygulamaya koyabilecek konuma gelir.)
 • Son olarak açık kaynaklı kod geliştirmek ya da bir community'e üye olmak bir olmazsa olmaz olmalı. Bu da manifestoya eklenebilir.
 • Yine "Yazılım konferanslarına elimden geldiğimce katılacağım" da bir 2. öncelikli olmazsa olmaz sayılabilir.
 • "bilmislik yerine bilgi paylasimi" kısmı için ise biraz açarak "bilgiyi üstün ve anonim tutup, her daim paylaşacağım. Herkese ait olanı herkese ait bırakacağım. Bunlar için düzenli olarak blog tutacağım, ya da başka yollarla bilgilerimi paylaşacağım."(Not: Açık kaynak meselesindeki konu gibi bu da çok önemli diye düşünüyorum. Temel hacker felsefesidir: http://www.catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html)
permanent link

cevaplandı: 08 Haz '12, 07:02

mabulgu's gravatar image

mabulgu ♦
2.8k43040
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 08 Haz '12, 07:02

1

Yazilimci manifestosu iyi bir fikir.

(08 Haz '12, 10:30) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Özcan hoca bu baglamda bir proje baslatmisti. www.bilgeprogramci.com sitesi altinda proje yapim asamasinda.

Sitede "Bilge Programcı Kitabı" yayimlanacak seklinde bir bilgi okudum. Bununla ilgili bir gelisme var mi?

Yurt disinda Clean Code Developer adi altinda daha organize calismalar yapiliyor. Örnegin su sitede.

clean-code-developer.de

bilgeprogramci.com da bu paralel de bir calisma ve türk yazilimcilari olarak daha organize bu konu üzerinde calisilabilir diye düsünüyorum.

önerileriniz nedir?

permanent link

cevaplandı: 23 Eki '12, 06:49

tyaramis's gravatar image

tyaramis
303
cevap kabul oranı: 0%

Bu aralar Pratik Spring 3 isminde yeni bir kitap calismam var. Bunu tamamladiktan sonra bilgeprogramci.com'u tamamlayacagim. Bu ismi tasiyan bir kitabi da olacak.

(23 Eki '12, 07:01) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image
-6

Ben şahsen agile manifestoyu destekliyorum. Software development, ülkelerden ve uyruklardan soyutlanmış global bir kavram, bir mücadeledir. Bu yüzden global olmalıdır. Yeni bir manifesto geliştirilmektense, varolan agile manifestoya destek olunarak uygulanması ve yaygınlaştırılması bence daha faydamıza olacaktır.

permanent link

cevaplandı: 04 Haz '12, 14:12

burhanaras's gravatar image

burhanaras
-5
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 04 Haz '12, 08:27

Görüntüleme: 1,606 kez

Son güncelleme: 23 Eki '12, 07:01

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA