bilgisayar muhendisligini yeni kazandim.okullar baslamadan kendimi gelistirmek istiyorum.neler yapabilirim.?

soruldu: 26 Tem '14, 17:23

stoler's gravatar image

stoler
36111113
cevap kabul oranı: 0%

hepinize teşekkür ederim tek tek. Biraz garip olacak belki ama ben programlamacı olmak istiyorum motivasyon işi sevme bu konuları kafada bitirdim kendimi 2 yıldır bu mesleğe bu işe hazırlıyorum. Yabancı bi dizi var Person of İnterest diye belki biliyorsunuzdur,ordaki adam gibi biraz komik ve saçma gelebilir ama insanlık için ya da kendim için büyük programlar hazırlamak sunmak istiyorum tam olarak ne deniyor buna bilmiyorum daha doğrusu anlatamıyorum ama şimdilik aklımdakiler bunlar

(26 Tem '14, 20:17) stoler stoler's gravatar image

yoo hiç saçma gelmedi. tam aksine eski anılarımı hatırladım. zaten bu sektörde herkes küçükken izlediği filmden yada bozduğu bir oyuncaktan etkilenip bu işe girer. ben terminator filmindeki robottan etkilenmiştim. gerçekten birşeyler yapmak zor ama zevklidir. şimdiden başarılar dilerim.

(26 Tem '14, 20:36) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

teknik bir lise mezunu değilim.ben sadece başlamadan önce neler yapabilirim diye merak ediyordum ama farkettim ki o sorudan önce bilmem öğrenmem gereken başka birçok soru varmış.Galiba en iyisi şimdilik herşeyi okulun başlangıcına bırakmak olacak.

(27 Tem '14, 05:42) stoler stoler's gravatar image

Cok tehlikeli bir soru sormussun, alacagin cevaplar kafani karistiracaktir, cünkü herkesin bu konuya bakis acisi degisik olacaktir.

Bilgisayar mühendisligi cok genis bir alani kapsiyor. Eger bugün diplomani alsaydin, ne olarak calismak isterdin sorusuna bir cevap veremiyorsan, kendini egitimin akisina birak ve ne ögrenmen gerekiyorsa, ögren. Diplomani aldiginda tek bir konuda uzman olmayan, ama her konuda bir fikri olan bir bilgisayar mühendisi olacaksin, yani bir hicsin.

Diplomami aldigimda programci olarak calismak istiyorum diyorsan, o zaman normal giden egitim akisini programcilik kurslari ya da kendi cabanla meydana gelen programcilik egitim firsatlari ile takviye etmelisin. Bu durumda diplomani aldiginda yine bir hicsin, lakin en azindan programci olarak calisma imkani yaratabilirsin.

Diplomami aldigimda ne olarak calisacagim konusunda fikrim yok diyorsan, bilgisayar mühendisiligi okuyarak, zaman kaybetme, cünkü yaptigin isten hicbir haz alamayacaksin, 4-5 sene kaybetmis olman da cabasi...

Bu konuya cok pesimist baktigimi düsünebilirsin. Okullar baslamadan kendimi gelistirmek istiyorum demissin. Bu birkac aylik süre icinde birkac kitap okuyabilirsin. Bu seni bilgisayar mühendisligine ne oranda hazirlar ya da seni ne kadar gelistirir, tartisilir. Kanimca kendini gelistirme sorusu yerine bugün diplomami aldigida ne isi yapmak istiyorum sorusuna cevap bulmalisin. Alacagin egitime ve gelecekte ne olarak calismak istedigine sadece bu soruya cevap bularak yön verebilirsin.

permanent link

cevaplandı: 26 Tem '14, 17:47

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

öncelikle teşekkür ediyorum ilginiz için biraz bodoslama olacak ama diplomamı aldığım zaman bir hiç olmaktan çıkarım ayrıca yönelmek istediğim bölüm alan kısacası bu konularda da pek fazla bilgim yok elimden geldiğince araştırıyorum ve bu işi üniversiteye bırakmak istemiyorum yani dediğiniz gibi akışına bırakmak ve bir hiç olmak istemiyorum elimden geldiğince birşeyler yapmak ve öğrenmek istiyorum en basitinden biryerlerden başlayarak

(26 Tem '14, 17:59) stoler stoler's gravatar image

Ne olmak istedigin konusunda hala bir fikrinin olmadigini anliyorum yazdiklarindan..... Diploma almak icin bir yerlerden baslamak var, bir meslek sahibi olmak icin bir yerlerden baslamak var. Ikisi ayni sey degil.

(26 Tem '14, 18:06) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

nasıl bir fikir sahibi olurum işte ne olmak istediğim için yani genel olarak bi bilgilendirme yapabilir misiniz

(26 Tem '14, 18:18) stoler stoler's gravatar image

ben bir meslek sahibi olmak istiyorum

(26 Tem '14, 18:21) stoler stoler's gravatar image

Yazılımcı, java-windows studio, web, tasarım, veritabanı... Bunlar seceneklerin Network üzerinde istiyorsan, cicso ccna ccnp üzrine yoğunlaşmalısın Hardware ise makine dilleri üzerine yoğunlaşmalısın.

Bunun hangisi olacagına nekadar erken karar verirsen okadar avantaj olur;)

permanent link

cevaplandı: 26 Tem '14, 19:30

Antiokhos's gravatar image

Antiokhos
8365815
cevap kabul oranı: 17%

Vallahi benim sana tavsiyem okul başlamadan eğlenebildiğin kadar eğlen. Orda seni iiiiiyice geliştirirler sen merak etme. Fırsatın varken denize git arkadaşlarınla takıl tatilini değerlendir. Okula gidince herşeyi öğrenirsin zaten. En önemlisi de zamanını değerlendirmeyi öğrenirsin. Ders zamanı ders, ödev zamanı ödev, eğlence zamanı da eğlence. Biz insanız robot değiliz. Beynimiz bazen durma noktasına gelir. Bu durumlarda kafayı boşaltmak lazım. Zamanı yönetirken bu gibi şeyleri de hesaba katman lazım. Liseden yeni mezun olmuşsun ve zor bir bölüm seçmişsin. Zamanın varken gez toz eğlen. Okulda zaten seni iyice açacaklar sen merak etme.

permanent link

cevaplandı: 26 Tem '14, 19:41

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152856
cevap kabul oranı: 17%

Konu biraz subjektiflik içerdiği için eksi oy kullanmıyorum ama "Okula gidince herşeyi öğrenirsin zaten" kısmına katılmam mümkün değil :) Bu hususta Özcan hocamın tesbitine katılıyorum şahsen

(27 Tem '14, 07:49) Dkyc Dkyc's gravatar image

Arkadaşa çok katılmıyorum açıkcası(tabi buda bir bakış açısı saygı duymak gerek), bu arayışa girdiysen zaman kaybetmeden yola başlaman bu işi sevmen ve motivasyonun içinde iyi olur.

İlk yazılanlar gibi öncelikle ne yapmak istediğine karar ver bunu da bu mesleği yapanlar neler yapıyor en iyisi olduğunda nasıl bir hayatın oluyor, neler yapıyor olacaksın bunlara bak hangisi senin ilgini çekiyor ? Hangisini yapmaktan keyif alacaksın buna karar ver. Bu konuda işin ehli adamlara böyle bir karar verdim şimdi kendimi nasıl geliştirebilirim gibi sorularla gelirsen daha verimli cevaplar alabilirsin.

Ayrıca hayırlı olsun umarım başarılı bir okul ve kariyer hayatın olur.

permanent link

cevaplandı: 26 Tem '14, 19:55

emre's gravatar image

emre
1
cevap kabul oranı: 0%

Konuyla ilgili hiçbir bilgisi olmayan adam ne yapacağına nasıl karar verecek? Yazılım Geliştirme'ye programlamacı diyen biri bu. Konuyla ilgili bilgisi yok yani. Liseden yeni mezun olmuş. Kendini hangi konuda geliştirmesi gerektiğine karar vermesi için konuya hakim olması lazım. Rencide etmeye çalışmıyorum objektif olmaya çalışıyorum kimse yanlış anlamasın. Kusurada bakmasın.

(26 Tem '14, 22:22) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Öncelikle hayırlı olsun,umarım bu heyecanınız okula başladığında ve devamında da aynı şekilde devam eder.Daha önceden yani lise döneminde hangi bölümü okudunuz,teknik bir bölüm mü yoksa harici bir bölüm mü bilmiyorum,eğer teknik bir bölüm mezunu değilseniz acizane tavsiyem şu an için sorduğunuz soruya cevap aramayın.Nedenine gelince,bilişim sektörü içinde tek bir kolu barındıran bir sektör değil,yazılım-donanım-network vs. gibi dallara ayrılıyor ve birbirine bağlantıları olsa da hepsi de kendi konusunda uzmanlık isteyen farklı kulvarlar.Biraz farklı olacak ama şöyle bir inancım var;bazı insanların belli konularda Allah vergisi yetenekleri vardır.Sizin sorduğunuz soruya ben network uzmanı olmalısın diyebilirim,bir başka arkadaş yazılım önerebilir,bir başkası farklı bir şey söyleyebilir.Ama en sağlıklı olanı okuldaki derslerin başladıktan sonra bu konularda daha sağlıklı fikir sahibi olacaksın ve hangisini yapabileceğine,hangisinin sana daha yakın ve zevkli geleceğine karar vermen daha kolay olacak diye düşünüyorum. Kendimden örnek vermek gerekirse;kod yazmaktan inanılmaz zevk alıyorum,network veya farklı konular çok fazla zevk vermiyor ve ilgimi çekmiyor.Bilişim sektöründe uzmanlaşmak,yaptığın işten keyif almana bağlı kısacası,her ne kadar bu her sektörde geçerli olsa da çoğu iş kolunda sabah-akşam ezbere çalışıp hayatını devam ettirebilirsin,ama bilişim konularında zevk almıyorsan zorla da olsa yapamazsın,çünkü keyif almıyorsan kendini geliştirmeye kapalısın demek ve eğer devlet memuru olmazsan en kısa zamanda maaşına zam-işine son alabilirsin :) Biraz uzun oldu,cümlelerde karışıklık olduysa kusuruma bakmayın lütfen,sabahın bu saatinde zihin dağılıyor.

permanent link

cevaplandı: 26 Tem '14, 22:57

azizc's gravatar image

azizc
5181010
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×6

Soruldu: 26 Tem '14, 17:23

Görüntüleme: 1,260 kez

Son güncelleme: 27 Tem '14, 07:49

powered by BitNami OSQA