Merhaba ben 14 yaşındayım ve microsoft small basic dilini temel olarak biliyorum ve java dilini öğrenmek istiyorum. ama bursada 18 yaşın altında öğrenci alan bir bildiğim tane kurs var ve oda c# öğretiyor. sizce kitaplardan java öğrenebilirmiyim yoksa başka bir dil ilemi başlayayım? java çok zor mu? yardım edebilirmisiniz?

soruldu: 31 Tem '14, 13:56

Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image

Berk akdoğan
36112
cevap kabul oranı: 0%

1

Bence çok doğru bir tercih. Java her işini görür. Hem piyasada da çok tercih edilen bir dil. Bir dili öğrenmek sadece emek ister başka birşey değil. Öğrenmek zorluğu dilden dile değişmez. Hepsi aynı zorluktadır aslında. Dil yapısına aşina olduğun zaman gözün kapalı yazarsın. Gerisi algoritma kurmayla alakalı. Dili öğrenmek zor değildir algoritma kurup onu yazmak zordur.

(31 Tem '14, 20:48) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

14 yaşında bir gence piyasada neyin geçerli olduğuna binaen tavsiye vermek doğru olmayabilir

(01 Ağu '14, 04:12) Dkyc Dkyc's gravatar image

Neden doğru olmasın ki?

(01 Ağu '14, 07:02) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Hepinize teşekkür ederim. bu soruyu sorarken amacım java mı c# mı yada java mı .net mi değildi.amacım "kursa gitmeden kitapları ve interneti kullanarak tek başıma java öğrenebilirmiyim yada kursa gidip c# mı öğreneyim yada algoritma öğrenmek için daha basit bir programlama dili öğrenmeliyim" di tartışma çıksın istemiyorum ayrıca ileride daha farklı platformlarıda kullanmayı düşünüyorum (özellikle linux) kursa para vermek istemiyorum ama kursa gitmeden öğrenmek çok zor olur diyorsanız kursa gidebilirim. c#`ın daha kolay ve düzenli olduğunu duymuştum ama java yada c# tan birini öğrendikten sonra öbürünüde öğrenmeyi düşünüyorum yani önceden hangisi olduğu pek farketmez. hepinize teşekkür ederim.

(02 Ağu '14, 04:43) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image

affedersiniz burada ilk sorum o yüzden yanlış yere yazmışım özür dilerim

(02 Ağu '14, 16:08) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image

Gelecekte iyi bir programci olmak istiyorsaniz acik yazilim(open source) sistemlerini ogrenmelisiniz. Hangi dili kullanmaniz gerektigini onunuze gelen projenin gereksinimleri belirler. Kisaca bir proje bildiginiz programlama dilleri ile degil, o projeye hangi dil ve teknolojiler uygunsa o dil ile yazilir!

Sorudan anladigim kadariyla kendinizi gelistirebileceginiz, hizli ogrenebileceginiz ve programlamanin temel yapitaslarini kullanabileceginiz bir dil ariyorsunuz. Bunun icin de en uygun dil Python'dur. Su an dunyanin sayili universiteleri ilk programlama dili olarak Python ile dersler vermekte. Python ogrenmesi kolay, kolay anlasilabilir, desktop, web ve mobil projelerinde kullanilmakta, test otomasyon sistemlerinde ve C/C++ ile yazilan projelerde joker gorevi gormektedir. Ayrica GNU/Linux sistemlerinde isletim sistemine kolayca entgre edilerek bircok degisik gorevler icin kullanilabilmektedir. GNU/Linux dunyasinda aktif olarak kullanilmakla birlikte son zamanlarda Bitbucket, Pinterest, Instagram gibi milyonlarca kullanicili sistemlerde de kullanimi ornek olmustur. Bu sitede Türkce detayli Python dokumanlarina ulasabilirsiniz.

Java ve diger dilleri programlamanin temellerini ve veritabani mantigini ogrendikten sonra cok kolay ogrenebilirsiniz.

Daha once programlama dil secimi icin asagidaki cevabi vermistim, daha net anlasilmasi icin yardimci olabilir. C# ya da Java'yı programlama dili olarak seçmek için göz önünde bulundurulması gereken kriterler nelerdir?

permanent link

cevaplandı: 02 Ağu '14, 16:19

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

sanırım en mantıklısı bu çunkü zaten lisede çok vakit bulamayabilirim ayrıca programlama mantığınıda öğrenebilirim. üniversitedede daha alt seviye bir dil öğrenebilirim. peki python sizce ileride ne olacak?

(02 Ağu '14, 16:37) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image
1

Python Web, Mobile, Big Data projelerinde son zamanlarda cok aktif kullaniliyor. Django, Flask, Pyramid, Tornado gibi bircok Python frameworkleri ile yazilmis performansli calisan cok iyi ornek projeler var. Ornegin Dropbox Desktop, Web ve Mobil projelerinde Python kullaniyor. Google bircok servisinde Python kullaniyor(Anroid, GWT ve bircok baska projelerinde de Java kullaniyor). Bu ornekleri cogaltmak mumkun. Bu orneklere bakarak Python gelecekte daha onemli hale gelecek gibi duruyor.

(02 Ağu '14, 18:37) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

peki java ile başlasam mantığı daha iyi kavramazmıyım?

(03 Ağu '14, 05:51) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image
2

Programlamaya Python ile başladım, sonra Ruby ve Java ile devam ettim. Python, Ruby gibi yüksek seviyeli diller bu işe başlangıç için biçilmiş kaftandır. Başlangıç demem sizi yanıltmasın, bu dillerle ilerleyebilir ve çok daha iyi işler yapılabilir ki @Cemlkta örnekler vermiş. Kesinlikle açık kaynak yazılımın tadına bakmanı tavsiye ederim. Açık kaynak yazılım dünyasında damak tadına uygun şeyler bulabilirsin.

(03 Ağu '14, 10:40) gceylan gceylan's gravatar image

Berk, senin abin sana kurban olsun! 14 yasinda Java'ya baslamak istiyorsun! Bunu duymak beni cok cok sevindirdi. BTSORU platformuna ve onun nezdinde Özcan Hocama bunu basardigi icin sonsuz tesekkür etmek istiyorum. Iste asil hedef bu olmali. Genc beyinleri dimaglari faydali seylere yönlendirebilmek!

Berk, biz abilerin olarak her zaman senin yaninda oluruz ve sana destek veririz. Burada hakikaten bu alanda kendini gelistirmek icin sana lazim olan her sey var.

Lütfen devam et ve kendi kafanda arkadaslarinla bir kulüp veya grup gibi bir sey kur. Mesela bir Whatsapp grubu kurmakla baslayabilirsin.

Kim bilir bir gün neler neler gelistirirsiniz arkadaslarinla! Tekrardan sevincimden ötürü seni gözlerinden öpmek istiyorum!

Not: Benim de senin yaslarinda bir oglum var. O da programciliga merakli ve gecen sene Java ögrenmeye basladi. Belki bir gün tanisirsiniz!

permanent link

cevaplandı: 08 Ağu '14, 04:40

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 08 Ağu '14, 10:22

Teşekkür ederim bu sene liseye başlayacağım ve lisede dediğiniz gibi bir şey yapmayı düşünüyorum ama programlama öğrenmenin derslerimi etkileyeceğinden veya javayı öğrenemeyeceğimden korkuyorum ama javaya başlamayı düşünüyorum. tekrat teşekkür ederim.

(08 Ağu '14, 14:56) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image

programlama öğrenmek derslerimi engeller mi ? internette javayı iyi öğrenmek için sürekli çalışmalısınız yazıyordu. lisede programlamaya çok vaktim kalacağını düşünmüyorum. sizce javayı öğrenmeye vaktim kalır mı yoksa farklı bir dilmi (örneğin python) öğrenmliyim? çok soru soruyorum ama çok hevesliyim lütfen yardım edermisiniz.

(09 Ağu '14, 12:23) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image

Anlasildi. Simdi anne ve babana yönelik bir cevap vermemiz gerekiyor demek ki. :-)

Şöyle:

 1. Okul gercekten de cok önemli ve ciddiye alinmasi gereken bir müessese. Yani savsaklamak, hafife almak ve ikinci plana atmak yok! Dolayisiyla öncelikli ve birinci siraya alman gereken sey okulun!

 2. Spor ve sosyal hayatina da cok özen göstermelisin. Zira rahat bir kafa, zinde bir vücut ve iyi arkadaslara sahibi olmak en güzel sey.

 3. Programciligi ögrenmek demek düsünmeyi, planlamayi, kurgulamayi, fikirleri kombine etmeyi ögrenmek demek. Böylece programlama sana her alanda pozitif bir katki saglar

(09 Ağu '14, 14:04) cakiral cakiral's gravatar image

herkese teşekkür ederim. ben ödevler yüzünden java öğrenmeye zaman kalmayacağından ve tam anlayamayacağımdan korkuyorum. ayrıca okullar 6 gün olacak diyor o yüzden hiç zamanım kalmayabilir siz ne düşünüyorsunuz?

(09 Ağu '14, 16:41) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image

Ben C# kursuna gitmeni öneririm. DotNet, java kadar dağınık platform değil.Önemli olan algoritma ve programlama mantığını öğrenmen, oluşabilecek hataları öngörebilmen. Zaten bir dili adam akıllı öğrendin mi başka bir dili öğrenmen 1 haftanı almaz.

Visual studio çok kaliteli kod geliştirme ortamıdır bunun yanında yani başlayan biri için java daha sancılıdır. IDE hataları, ortam kurulum problemleri... içindeki heveside alır götürür. Kod yazmayı öğreneyim derken javanın ve kullandığın IDE nin anlamsız hataları ile uğraşırken bulursun kendini.

Ayrıca dotnet öğrenilmesi daha düzenli bir platform java gibi karmaşık değil.Framework ün yapısı çok düzenli ve oldukça işlevsel. Böylelikle öğrenlimeside daha kolay oluyor. Ben pascal ile başladım, C# a geçtim, sonrasında Javayı kendi çabamla öğrendim. Ama şuna inanıyorum C# ı bilmeseydim javayı öğrenemezdim.

Kursa gitmenin bir faydasıda birebir öğretmeninle etkileşim için olursun ve kavraman - öğrenmen daha hızlı olur. Onun tecrübelerinden faydalanırsın. Sadece kod yazmayı öğrenmezsin , google'da nasıl araştırma yapmalısın, sorunlara yaklaşımın nasıl olmalı, yada geliştirmekte olduğun bir uygulanman varsa birebir yardım alma gibi bir çok noktada faydalı olur.

Bu yazdıklarımdan yanlış anlaşılmak istemem Java kötü C# iyi gibi anlamsız bir karşılaştırma yapmışım gibi görülmesin. Her iki dillede geliştirme yapıyorum önemli olan hangisi benim yapacağım işe uygunsa ona karar vermektir. Java ile yapıp C# ile yapamayacağın yada C# ile yapıp Java ile yapamayacağın birşey yoktur. Yeni başlayanlarda böyle bir soru işareti oluşabiliyor.

Yaşın daha çok genç böyle gençlerin olması beni mutlu ediyor. Unutma çok sabırlı olmalısın ve hevesini asla kaybetmemelisin. ;)

Başarılar diliyorum sana bu yolda. İyi çalışmalar

permanent link

cevaplandı: 01 Ağu '14, 01:52

M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

Müslüm ÖZTÜRK
10.8k103691
cevap kabul oranı: 27%

değiştirildi: 01 Ağu '14, 05:05

1

C# bir platform değil, bir programlama dili, C# derken .NET platformunu kasdediyor olmalısınız. Java denince ise iki şey anlaşılır; birisi Java dili, diğeri Java platformu. Java platformunun da iki versiyonu var: Java SE ve Java EE. Dağınıklık bunun neresinde açıklayabilir misiniz? Platform Java 'nın günahı C#/.NET 'in aksine standart kütüphanelerinin dışında dünya dolusu ekstra kütüphane framework ye sahip olması mı? Birden fazla IDE seçeneğinin olması mı? Bedava olması mı? Yoksa tamamen açık kaynak özgür yazılım olması mı? Tek bir tedarikçiye bağımlılıktan kurtarması mı? ...

(01 Ağu '14, 04:56) Dkyc Dkyc's gravatar image

... Ben yeni başlayan birisine Microsoft'tan koşarak uzaklaşmasını tavsiye ederim.

(01 Ağu '14, 04:56) Dkyc Dkyc's gravatar image
1

karşılaştırma olmasın diye uyarı yapmış ama yine de yanlış anlayan olmuş :) genelde bu sebepten girmem bu konulara ama, universite hayatı boyunca eğitimimi java ve php ile alan birisi olarak, şöyle söyleyeyim. Karışıklıktan kasıt şudur. visual studio indiren bir kişi 15 dk içerisinde, hem form uygulaması, hem web uygulaması, hemde mobil uygulama için "hello world" örneği yapabilir. Yani detaylarla, platformla, yuklenmesi gereken eklentilerle, yardımcı araçlarla, bunlardan hangilerini sececegi ile cok ilgilenmeden direk yazılıma başlamış olur. ++

(01 Ağu '14, 05:03) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

++ Böyle başlamak mı iyidir? yoksa diğer şekilde mi? bu tartışılacak ve kişiden kişiye değişecek bir konu. Bir an önce yazılıma başlamak, ile işin arka planını öğrenerek başlamak, insana farklı ufuklar sunar. OOP öğrenmeden C öğrenmek tartışması gibidir bu da. Hangisi yararlıdır orası belli değildir.

(01 Ağu '14, 05:04) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

@Dkyc Kardeş sana tek bir soru sormak istiyorum. DotNet ile uygulama geliştirdin mi hiç. Eğer geliştirdiysen anlatmak istediğimi anlamış olmalısın

@AliRıza Adıyahşi anlatmak istediğimi daha somutlaştırdır. Teşekkürler

(01 Ağu '14, 05:07) Müslüm ÖZTÜRK M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

@Dkyc "C#/.NET 'in aksine standart kütüphanelerinin dışında dünya dolusu ekstra kütüphane framework ye sahip olması" demişsin bir sorunda bu zaten yeni başlayan biri bu karmaşanın için yolunu bulamıyor ;)

(01 Ağu '14, 05:19) Müslüm ÖZTÜRK M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image

1) Evet .NET kullanarak bir kaç projem oldu. Bir kaç .dll yazdım, web servis entegrasyonu yaptım vs. Ve herşeyin nasıl birbirine entegre olduğunu ve VS.NET 'in ne kadar kaliteli bir IDE olduğunu bende takdir ettim. 2) Fakat abi bu karmaşa değil ki, standart kütüphaneler her işe yetiyor ve gayet net, kaliteli kütüphaneler. Diğerleri opsiyonel şeyler. Zenginlik. Benim itirazım bu noktada. Fakat daha önemli olarak diğer bir husus, 14 yaşında ve "falan dili hallettim filanı nasıl öğrenebilirim" diye soran genci database programcılığından ziyade mühendislik gibi alanlara yönlendirmek lazım derim

(01 Ağu '14, 06:04) Dkyc Dkyc's gravatar image
1

Tamam guzel diyorsun muhendis olsun. c# kullanma uzakdur ondan diyerek mi muhendis olacak. Java mi mühendis yapacak onu. Ben her iki dilde sirkette kullanmak icin framework yazdim. Her iki dili kullanarak aktif olarak kod gelistiriyorum. Sen sadece java ya hakimsin ve bu nedenle tam olarak net kiyaslama yapamiyorsun diye düşünüyorum . Direk savunmaya geçmiş sanki javanin gücünü bize ispatlamaya calisiyorsun.herkes javanin gucunu biliyor. Zaten yanlis anlasilmamak icin aciklama yaptım.@AliRıza Adıyahşi somut bir ornek verdi

(01 Ağu '14, 06:21) Müslüm ÖZTÜRK M%C3%BCsl%C3%BCm%20%C3%96ZT%C3%9CRK's gravatar image
1

Ben C# tan önce Java öğrenmiştim.

(01 Ağu '14, 07:04) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
1

"Java karışık" şeklinde aslı astarı olmayan bir argüman ile Microsoft dellallığı yaparsan, bende sana Java EE platformunun .NET den daha kaliteli ve standardize olmuş bir platform olduğunu, başta saydığım faziletlerini ve karışıklık addettiğin şeylerin opsiyonel zenginlikler olduğunu hatırlatırım. Hem kıyaslama yapıyorsun, hem subjektif şeyleri "kıyaslamak için söylemiyorum" diyerek sunuyorsun, hemde cevap hakkı kullanılınca "savunmaya geçmekle" suçluyorsun :) Azıcık insaf yahu! 2) Mühendislikten bahsederken de ciddi bir mühendislikten bahsetmiştim, mesela baraj, tünel, telekominikasyon vb....

(01 Ağu '14, 08:22) Dkyc Dkyc's gravatar image

Ya arkadaşlar bu tür konuşmalara hiç gelemem ama bir yorumda bulunayım @Müslüm ÖZTÜRK'ün sanırım demek istediği 14 yaşındaki bir kardeşimizin direk programlama mantığını öğrenmesi , dilden platformdan ziyade .. Mesela ben java ile geliştirme yapıyorum , örneğin bir sürü uygulama sunucusu var .Tomcat,Glassfish,Weblogic ,Websphere,WildFly,Jboss...... blalblabla :)

(01 Ağu '14, 09:05) Mehmet KILIC Mehmet%20KILIC's gravatar image
1

sanırım 14 yaşındaki bu arkadaşımız müslümün dediğine göre öğrenme aşamasında bunlarda ne dememesi programlama diline yada platforma takılmadan ki türkiyedeki en büyük eksik olan algoritmini geliştirmesi .. yani C# mı Java mı diyeceğine gitsin rubyle programlama mantığını öğrensin yada uygulama sunucuları yerine uygulama sunucusu ne iş yapar bunları öğrenmesi

İyi Çalışmalar

(01 Ağu '14, 09:05) Mehmet KILIC Mehmet%20KILIC's gravatar image

Niyetim C#'a karşı Java tavsiye etmek değildi, Mehmet Bey'in Ruby tavsiyesini alkışlıyorum. Aslında Python hatta C++ öğrenilmesini önerip, ileriye dönük ufuk kazandırmak adına basma-kalıp web/database programcılığının dışındaki (çeşitli mühendisliklerde, altyapıda vs. kullanılan türden mesela) alanlardan bahsederek böyle konularda uzmanlığı olanları konuya çekmek isterdim, hem zaten kariyerinin baharında bir genç için şu aşamada kople bir entreprise platform ile ne işi var dediğiniz gibi... Ama soruda C# ve Java kelimeleri beraber geçince olan oluyor :) Yanlış anlaşıldıysa kusura bakılmasın

(02 Ağu '14, 09:49) Dkyc Dkyc's gravatar image
13 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Soyle sorarak cevap vereyim neden öğrenemeyesin.Öğrenenlerin senden artısı nedir.Senden dahamı zekiler.Hayır hepsi emek vermiş ve öğrenmek için uğraşmış bukadar.Sende uğraşmaya niyetlisin gibi bence öğrenirsin neden olmasın. Başka bir dil ile başlamk ise kişinin tercihine bağlıdır.ben javayla başladım ve memnunum ancak bunu soyleyebılrım.Mobilde android öğreniminin de kolay olması açısından java ile başlamak daha opsiyonel olarak düşünülebilir. Kitaplardan da öğrenebilirsin ama ben sana onder tekerın gorsel eğitim setini tavsiye ederim bilgin olsun.İlle kitap olsun der isen o zaman da kodlab ın resimli anlatım kitabı var çok basite indirgemişler.Bir database kurulumunu 12 sayfada anlatmıs.Onder tekerın de kitabı var ama biraz daha geniş kapsamlı bir kitap olduğu için sıfırdan başlayanlara ağır gelebilir.GOrsel eğitim seti bu şekilde değil çok güzel işine yarayacaktır.

permanent link

cevaplandı: 31 Tem '14, 15:43

Numan's gravatar image

Numan
673101422
cevap kabul oranı: 6%

Selam dostum sana faydalı olacagını dusunurek sunu paylasayım dedim.

http://godoro.com/Content.html?article=Kurs-Hangi-Programlama-Dili

permanent link

cevaplandı: 05 Ağu '14, 11:48

Numan's gravatar image

Numan
673101422
cevap kabul oranı: 6%

bilgisayarım bozulmuştu o yüzden cevabınızı yeni gördüm. verdiğiniz linki inceledim, linkte javayı öğrenmek zordur yazıyor. sizce bu durum nasıldır. cevabınız için teşekkürler.

(07 Ağu '14, 14:31) Berk akdoğan Berk%20akdo%C4%9Fan's gravatar image

Özcan hocamizin Profesyonel Java - Temel Java Bilgileri egitim setini siddetle tavsiye edebilirim. Cok güzel bir anlatimi var. Ayrica örnekler de cok anlasilir. Ben sahsen istifade ettim ve devamini bekliyorum.

permanent link

cevaplandı: 09 Ağu '14, 15:43

Emrah_Eker's gravatar image

Emrah_Eker
125238
cevap kabul oranı: 0%

Yorum satırına sıgdıramadım :Soyle bır cevap vereyım ogrenmenin zor olmasının sebebi sunlardır.Bakabilirsin java nın kullanıldıgı platformlar Android ,java mobile,ve web teknolojileri gibi her alanda geliştiriciye çoklu ve teknolojiye bagımlı geliştirme imkanları sunar.Web teknolojileri de frameworklere ayrılır,Frameworkler de kendı aralrında ayrılırfalan filen böyle gidiyor insanların javaya zor veya karısık olarak bakmasının nedenlerı bunlar Ayrıca zor tabıkı phpye oranla java kucuk ve sımple projelerde zordur.Ancak olaylar komplekslesmeye basladıkca nesne tabanlı programlama mantıgı işleri kolaylaştırmaya başlar.Javada bu kategorıdedır bana gore. Bana göre şu sekilde bir sıralama var

 1. Kolay :php ,Html5%jquery
 2. Orta :.Net platformu,Java ,Php Zent
 3. Zor :Java

Gibi bir sıralama ile geliştiriye ortam sunabilmekte gibime geliyor..

Soyle bir şey var aslında Projeye göre platform seçilmesi gerekir.Yukarıda bir arkadasımız bunu yazmıs zaten.Kucuk bır web projesi ıcın gidip javada inat etmek nasıl mantıksızsa buyuk ve kompleks yapılardada altyapısı yetersız platformlar kullanmak mantıksızdır. Java ogrenmek sunun ıcın mantıklıdır.Java bir yazılımcının ihtiyacı olan her platformda geliştirici ve kullanıcıya çözumler sunabilmektedir.Hemde mukemmel çözumler. Birde olaya cok su dıl bu dıl dıye bakmamak gerekır.Çunku ben php yı çat patta olsa yaklasık ıkı gunde ffalan ogrenmıstım.Ancak programlamaya fonksıyonel degıl nesne tabanlı bir platform ile başlmak daha mantıklıdır.Gerisi syntaxtır.Cunku bazı kalıcı hasarlar bırakabılıyor(Burası benım sahsı dusuncem).Birde şunu belirtmek isterim genelde hangi dil ile başladıysan o şekilde gidiyor.Onun için her ortamda işini görebilecek bir platformu tercih etmek daha mantıklı geliyor.

Son olarak java zordur çunku cok detaylıdır.Her olasılık goz onunde bulundurularak gelıstırılmıs bır platformdur.Ve herşeyden önce makinalardan bağımsızdır.Surda da java nın özelliklerini anlatan bir paylaşım:Java Ozellikleri

)

permanent link

cevaplandı: 09 Ağu '14, 16:12

Numan's gravatar image

Numan
673101422
cevap kabul oranı: 6%

Java iyi bir programlama dilidir. Giderek yaygınlaşması, diğer dillerin giderek Java'ya benzemeye başlaması ve taklitlerinin çıkması da bunu göstermektedir. Java'yı tercih etmeyenler elbette olmuştur ve olacaktır. Ama buzdolabının bile Java bildiği bu dönemde bu dili hiç bilmemek, tümüyle yok saymak bilgisayar alanında var olmak isteyen insanlar için büyük bir eksiklik olacaktır.Verdiğim linkteki son satır burası aslında neden java olmalı veya tercıh edılmesındekı sebebplerı anlatıyor.

(10 Ağu '14, 05:42) Numan Numan's gravatar image

Tüm programlama dilleri öğrenilebilir javanın da bir sihri yok aynı ama bir dili anadilin gibi bilmem gerekiyor . - İNGİLİZCE - . Süper kaynaklar , videolar , forumlar var . Ama türkçe kaynak yetersiz , bir yere kadar .

permanent link

cevaplandı: 10 Ağu '14, 18:11

gurkann's gravatar image

gurkann
1224
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103

Soruldu: 31 Tem '14, 13:56

Görüntüleme: 1,813 kez

Son güncelleme: 11 Ağu '14, 03:41

powered by BitNami OSQA