Kol saatleri, gözlükler, veya akıllı ev eşyaları hangi programlama diliyle programlanıyor? Gelişim süreçleri nelerdir?

soruldu: 06 Ağu '14, 04:28

albozs's gravatar image

albozs
285131720
cevap kabul oranı: 0%


Soru çok genel aslında. kol saatleri, gözlük, ev eşyası, ... bunlar kendi kategorisi dışında belli bir standarta oturtulamaz. Çünkü kendi katogorisi içerisinde bile farklılık olacaktır. Ancak bu sorunun cevabı için işletim sistemini ve programlama dillerini anlamak gerekir.

Programlama dilleri temelde, makine diline (0 ve 1) çevrilir. Yani dillerin seviyesi vardır ve makine diline gelene kadar işlemlerden(derleme, yorumlama) geçerler. Her işlem için arada bir yazılım (derleyici, yorumlayıcı) olması gerekir. Bu yazılımların üzerinde çalışacağı bir de işletim sistemi gerekebilir (alt seviye diller için gerekmez).

Yani ürün donanım anlamında hangi seviyede ise onunla o seviyenin altınki diller ile iletişim kurabilirsiniz. Teknik olarak her programlama dili ile her donanım bir şekilde direk ve dolaylı olarak programlanabilir. Bu teoride böyledir. Ama gerçek hayatta işler böyle yürümez.

İşin pratikteki şekli şöyledir. Mesela kol saati üzerinde android işletim sistemi varsa, java ile programlarsınız. IOS varsa, C, Swift ile programlarsınız. Windows varsa, C#. Ve ya hiç işletim sistemi olmaz, C++ ve altı seviyedeki dillerle programlanır.

Örneğin beyaz eşyalarda, mikroişlemciler vardır ve bu sektörde ANSI C çoğunlukla kullanılır.

Yani işin özeti, programlanacak olan donanım ne kadar akıllı ve ya kaç dil biliyor :)

Soruyu detaylı sormadığınızdan benimde cevabım genel oldu...

GÜNCELLEME

Öncelikle, teknolojilerin geleceği hakkında, kim yorum yaparsa yapsın bu yorum objektif değildir. Doğru olabilir, yanlışta olabilir. Ama kesinlikle objektif değildir. Sadece şuan ki koşullardan çıkarılan bazı öngörülerdir. Şuan ki durumda giyilebilir teknolojilerde google ile alaklı projelerde açık kaynak çok büyük farkla öndedir. Google glass ile alakalı özellikle araştırma yaparsanız, java ve phyton örneklerini popüler olarak görürsünüz. Google ın olduğu tüm projedeler de şu anki durum budur. IOS ve Windows ta elbette geride değiller.

Programlama dillerinin popülerliğini yitirmesi, temelde mantığın ve alternatif yolların kaynak-performans ilişkisinin değişmesinden kaynaklanır. Şuan popüler olan birçok programlama dilinin temeline bakarsanız aslında çok eskidir( eski kavramı görecelidir, hatta bana göre teknoloji gibi hızlı gelişen bir alana göre fosil bile sayılabilirler). Özellikle C şuanki hemen hemen tüm dillerin babasıdır ama içlerinde en genç görünen dildir. Bunun sebebi C nin işini yapacak, daha basit mantıklı, daha kullanışlı, daha iyi kaynak-performans ilişkisi yakalayan bir dil yoktur.

Önemli olan her zaman işin mantıgını bilmek. Algoritma-matematik ikilisini bilmek, eğer böyle olursa java ölse bile yerine gelecek dil mantık değişmemişse, aynıdır. Mantık değişsede endişe etmeye gerek yok, zaten kimse bilmiyor :)

permanent link

cevaplandı: 06 Ağu '14, 05:00

AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

AliRıza Adıyahşi ♦
7.9k146288
cevap kabul oranı: 44%

değiştirildi: 06 Ağu '14, 06:49

Aradığım cevap tamda buydu çok teşekkür ederim :) Peki giyilebilir teknolojilerde javanın geleceği nedir?

(06 Ağu '14, 06:22) albozs albozs's gravatar image

cevabı güncelledim...

(06 Ağu '14, 06:49) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×7

Soruldu: 06 Ağu '14, 04:28

Görüntüleme: 518 kez

Son güncelleme: 06 Ağu '14, 06:49

powered by BitNami OSQA