Benim asıl uzmanlık alanım kod yazmak. HTML tasarım yapma yeteneğim yok. Fakat HTML tasarıma kod yazabilirim. Fakat bunu yaparken çoğu zaman HTML içerisinde PHP kodları yazmam gerekiyor ve bundan nefret ediyorum. Çünkü proje büyüdükçe HTML içerisindeki PHP kodları problem çıkarmaya başlıyor. Kontrol edilmesi zor bir hale geliyor. Bu probleme nasıl çözüm buluyorsunuz?

Java'da GWT yada Vaadin gibi frameworkler var. Sadece Java kullanarak güzel görünümlü uygulamalar geliştirilebiliyor. Herşey Java içerisinden yapıldığı için birbiri içine yazılan farklı platformlar söz konusu değil. Bütün HTML ve Javascript kodları otomatik oluşturuluyor ve projenin logic kısmıyla daha çok ilgilenebilme imkanımız oluyor. Sadece çok ekstrem durumlarda HTML, Javascript yada CSS'e müdahale edebiliyoruz. Acaba PHP için de böyle bir framework var mı? Bu frameworkün temalaştırılabilmesi de lazım çünkü her web sitenin tasarımı farklı oluyor.

soruldu: 07 Ağu '14, 17:49

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

1

Mustache ve Handlerbars gibi js template framework'lerine göz atmanızda fayda var derim.

Handlerbars içinde Mustache kullanabilirsin.

handlebarsjs.com

(08 Ağu '14, 17:33) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Java'daki web frameworkler ile ilgili karşılaştırma yapacak bilgim yok ama ASP.NET platformuna bir analoji olarak geliştirilen prado framework'e bir göz atın bence: Prado Framework .php ve .page dosyaları ile tasarım ve iş kodu yeterince verimli bir şekilde birbirinden ayrıştırmanızı sağlıyor. Çok daha yaygın kullanılan Smarty var. Ama o full-scale framework değil, sadece şablon yapısı sağlıyor.

permanent link

cevaplandı: 08 Ağu '14, 02:41

ertuncefeoglu's gravatar image

ertuncefeoglu
7705719
cevap kabul oranı: 20%

Prado güzel bişeye benziyo ama her seferinde form post etmesi tarayıcı geçmişi açısından iyi değil. Ama inceleyeceğim belki Ajax kullanma seçeneği vardır.

(08 Ağu '14, 07:19) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
1

Active bileşenler doğrudan Ajax desteği içerir. Hemen hemen her bileşenin bir aktif karşılığı var. Dokümantasyonu kurcalayın. Genel için şu linke bakabilirsiniz: http://www.pradosoft.com/demos/quickstart/ Aktif kontrollerle ilgili bilgi için : http://www.pradosoft.com/demos/quickstart/?page=ActiveControls.Home

(08 Ağu '14, 08:44) ertuncefeoglu ertuncefeoglu's gravatar image

Tavsiye ederim: Bootstrap

permanent link

cevaplandı: 24 Mar '15, 23:00

umutbektas's gravatar image

umutbektas
0112
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA