Gelecek yıl üniversite tercihi yapacak birisi olarak sizce yazilim muhendisligini mi secmeliyim yoksa bilgisayar muhendialigini mi ? Elbette herşey kişinin kendisine bağlidir fikirlerine , kendini gelistirmesine bagli ama hangi alanda iş imkani daha fazladir ? Diger bir sorumda turkiyedeki x universitenin uluslar arasi ortak lisans programi ile amerikadaki bir universitede okumanin faydası olurmu ? Yazilim muhendisi devlete girip ayni sekilde calisabilirmi ?

soruldu: 11 Ağu '14, 15:38

mnb007's gravatar image

mnb007
26111
cevap kabul oranı: 0%

Ufkunu açacak olan bir üniversiteye git. Bil müh ile yazılım müh arasında pek fark yok. Birinde elektronik görüyosun o kadar.

(11 Ağu '14, 19:35) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
1

gidebiliyorsan yazılıma git keke daha havalı durur! :]

(12 Ağu '14, 07:48) gturedi gturedi's gravatar image

Gelecek yıl üniversite tercihi yapacak birisi olarak sizce yazilim muhendisligini mi secmeliyim yoksa bilgisayar muhendialigini mi ?

Bunun için her iki bölümünde ders müfredatını bilmek gerekir. Yazılım mühendisliği daha soyut kavramlar üzerine yoğunlaşmıştır. Daha çok uygulama geliştime süreçlerindeki yazılımlar ile igilenir. Temel derslerin tamamı yazılım ve algoritmalar üzerinedir. Donanım ile ilgili olan dersler (network, sistem, elektronik) ya yoktur ya da seçmelidir. Ama Bilgisayar mühendisliğinde, daha çok donanım üzerindeki geliştime süreçlerindeki yazılımlarla ilgilenir. Bilgisayar mühendisliğinde, hem yazılım, hem donanım, hem de network ve sistem dersleri bulunmaktadır. Bilgisayar mühendisliğindeki, bu derslerin ağırlığı üniversiteye göre değişir. Bazı üniversiteler yazılım mühendisliğine yakın derslere ağırlık verirken bazıları, sistem ve network mühendisliğine yakın derslere ağırlık verir. Tabi bu ağırlık ve kaliteyi maalesef ki öğretim görevlilerinin kalitesi de belirliyor.

Elbette herşey kişinin kendisine bağlidir fikirlerine , kendini gelistirmesine bagli ama hangi alanda iş imkani daha fazladir ?

İki bölümü seçmek tamamen kişinin yetenekleri ve ilgi alanlarına göre değişebilir. İş imkanlarını iki bölüm içinde kıyaslayamazsınız. İş imkanları başta kişinin kendisini geliştirmesine bağlı olmakla birlikte, mezun olduğu üniversitenin de etkisi elbette vardır. Yoksa yazılım mühendisliği ve ya bilgisayar mühendisliği okumuş olması ile değişmez. Çünkü her iki bölümün kesiştiği çok ortak alan vardır.

Diger bir sorumda turkiyedeki x universitenin uluslar arasi ortak lisans programi ile amerikadaki bir universitede okumanin faydası olurmu ?

Başka bir ülkedeki üniversitede okumanın elbette faydası olacaktır. Hiçbir yararı olmasa bile vizyon katacaktır.

Yazilim muhendisi devlete girip ayni sekilde calisabilirmi ?

Yazılım mühendisleri de devlette aynı şekilde iş bulabilir. Ama bu sektörde, devlette çalışan çok kişi yoktur. Genelde özel şirketler tercih edilir. Çünkü bilgisayar ve yazılım mühendisliği alanında devletin bazı bölümleri gerçekten iş yapar ve prestijlidir. Mesela bakanlıklar, istatistik kurumu, ... vs. gibi. Ben bizim universiteden mezun olupta devlette çalışan hiç görmedim. Bunun sebepleri elbette maddi ve manevi imkanlar.

Ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Bir daha okuyacak olsam, yazılım mühendisliği okurdum.

permanent link

cevaplandı: 12 Ağu '14, 01:19

AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

AliRıza Adıyahşi ♦
7.9k146288
cevap kabul oranı: 44%

değiştirildi: 12 Ağu '14, 01:20

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×7

Soruldu: 11 Ağu '14, 15:38

Görüntüleme: 1,088 kez

Son güncelleme: 12 Ağu '14, 07:52

powered by BitNami OSQA