Merhaba Bir android uygulaması yapmak istiyorum.Birkaç veriyi Mysql den çekip uygulamamda göstereceğim.Bunun için web servis kullanmam gerekiyor fakat web servis konusunda hiçbir bilgim yok. Netten bulduğum örneklerde ise dediğin işlem php web servislerle yapılmış.Php bilmiyorum dolayısıyla ufak bi ekleme yapmak istediğimde bile sorun yaşayacağım.Uygulamamda Restful servis kullanmayı düşündüm fakat karışık geldi.Restfulun temel yapısını öğrenip üzerine veritabanı erişimini anlama vs. ile uğraşacağıma parse.com sdk sı ile bu işi yapmam daha mı mantıklı sizce? Yok restful ile uğraş öğren derseniz kaynak öneriniz var mı?

soruldu: 27 Ağu '14, 18:48

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%


mantıklı cunku klasik yoldan gidecek olsan hosting, domain, uygulama sunucusu ayarı, veritabanı sunucusu ayarı vs gibi tonla is odagının dısındaki detaylarla bogusursun. artık gelistiriciler bu tarz ihtiyaclarını karsilamak icin cloud backend hizmetlerini kullanmaya basladi. parse, azure, gae gibi cloud sistemlerin verdigi rest tabanlı backend destekleri(ki sundukları programlama modeli de kolay oluyor) kullanırsan bu tarz detaylardan soyutlanıyorsun ustelik uygulamanın tutması durumunda olceklenebilir bir yapı sundukları icin afallamadan yoluna devam edebilirsin.

ucretlendirme konusuda kullandıgın kadar ode modeli var. zaten onlarda seni sisteme dahil etmek icin yaklasık 1000 istek vs kadar ucretsiz veriyorlar. talep ettigin pakete gore klasik hosting paketinden pahalı da olabilir hesap yapmak gerek. soyle dusun zaten uygulaman aylık atıyorum 1000 request alıyorsa(gereksiz servis kaynagı tuketmiyorsan) zaten uygulama belli oranda kullanıcıya sahiptir tutmustur, reklam gelirlerine paralel yukseltmeye gidersin; sıfır risk.

permanent link

cevaplandı: 28 Ağu '14, 02:02

gturedi's gravatar image

gturedi
2.8k41538
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 28 Ağu '14, 10:24

yorumunuz için çok teşekkürler Gökhan bey.Ben de parse nin daha mantıklı olduğunu düşünüyordum ama acaba fazla mı kolaya kaçıyorum diyordum.Tecrübeli birinden bunu duymak iyi oldu.

(28 Ağu '14, 18:15) juanov juanov's gravatar image
1

kolaya kacmak olarak gormemek lazım zira artık mobil uygulamalar cok gelisti, kullanıcılar cok sey bekliyor ve bizim bu ihtiyacları zamanında karsilamamiz icin bu tarz soyutlamaları(framework) kullanmamız gerek tabii artalan da donen isleri kabaca bilmek gerek genel olarak, sistemi daha iyi kavrayabilmek adına.

(29 Ağu '14, 10:08) gturedi gturedi's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×7
×2

Soruldu: 27 Ağu '14, 18:48

Görüntüleme: 1,412 kez

Son güncelleme: 29 Ağu '14, 10:08

powered by BitNami OSQA