Merhaba,

kisa bir zaman sonra BTSoru.com'un kardes platformu olacak ve freelance projelerin yer aldigi bir platformu kullanima sunacagim. Amacim kücük ve orta bütceli projeler icin proje sahipleri ile bu projeleri gerceklestirecek olan serbest programcilari (freelancer) bu platformda bir araya getirmek. Platformun web adresi BTLance.com seklinde olacak.

Bu yazimla maksadim yeni projemi sizlere tanitmak ve programci perspektifinden görüslerinizi almak. Platform kisaca su sekilde isleyecek:

 1. Proje yaptirmak isteyen sahislar genel bir kontrolden gectikten sonra platforma proje sahibi olarak kayit olabilecekler.
 2. Proje yaptirmak isteyen bir sahis proje bütcesini belirleyerek, programcilardan teklif almak üzere projesini tanitacak.
 3. Isteyen programcilar belli bir zaman diliminde bu projeye teklif verebilecekler.
 4. Teklif zamani dolduktan sonra proje sahibi uygun gördügü programciyi secerek, bu programci ile birlikte calismak istedigini beyan edecek.
 5. Proje sahibi ile programci projenin yapim asamalarini tayin edecekler. Bu safhafa tüm gereksinimlerin belirlenmis olmasi gerekiyor. Proje tek bir asamadan ya da birden fazla asamadan olusabilir. Proje sahibi tarafindan ödemeler asama bazinda yapilacak.
 6. Projenin baslamasi icin proje sahibi ile programcinin asama bazinda anlastiklari meblagin BTLance.com bünyesindeki proje emanet hesabina aktarilmasi gerekiyor. Proje sahibi bu bedeli proje emanet hesabina aktardiktan sonra programci proje baslayabilir ya da bir sonraki asamada calismalarini sürdürebilir. Buradaki maksat programcinin emegini koruyabilmek. Hicbir programci karsiligi olmadan is yapmak zorunda kalmamali. Ben yediemin vazifesini üstlenerek, projenin ve iki sahis arasindaki ödemelerin takipcisi olacagim. Anlasmazlik durumunda iki taraf icin objektif danisman durumunda olacagim.
 7. Proje tamamlandiktan sonra projesinin emanet hesabinda bulunan meblag programcinin hesabina aktarilacak. Ödeme islemleri icin ilk etapta sistem PayPal hesaplarini kullanacak.
 8. Sisteme gereksiz girisleri engellemek icin proje bütcesinin en az 500 TL olmasi taraftariyim. Sisteme ilan girisi gibi proje eklenmesini engellemek istiyorum. Ciddi olanlar proje acabilmeli. Belki proje bütcesi alt sinirinin 1000 TL olmasi lazim. Bu belki az sayida projenin olmasina seben olabilir, lakin serbest calisan programcilar bu isten gecimlerini saglayabilmeliler.

Bu konudaki düsüncelerinizi paylasirsaniz, sevinirim.

özcan acar

soruldu: 31 Ağu '14, 13:53

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

İnşallah kaliteli iş ve işçiliklere yer veren bir platform olur,hayırlı olsun.

(31 Ağu '14, 15:14) ihsanbal ihsanbal's gravatar image

uzmankirala.com ve projekurdu.com var hocam onları da inceleyebilirsiniz.

(31 Ağu '14, 16:52) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

gol olur..

(01 Eyl '14, 04:02) gturedi gturedi's gravatar image

dört gözle bekliyoruz.

(11 Eki '14, 10:49) ismailkocacan ismailkocacan's gravatar image

Bence acemi programcıları dışlayacak bir yapı olmamalı.
Takım içerisinde acemiler de yer bulabilmeli.
Gönüllü olarak maddi bir karşılık beklemeyen acemiler takıma dahil olabilmeli.
Proje liderleri acemi yazılımcılara, çıkardıkları işe göre not vererek onları teşvik etmeli.

permanent link

cevaplandı: 01 Eyl '14, 10:36

Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Fatih Aşlamacı
1.0k112029
cevap kabul oranı: 14%

2

@fatih-aslamac projelerde kimlerin calisacagini proje sahipleri belirler. Ister en iyi programciyi secer, ister hic tecrubesi olmayan bir programciyi, sonucta proje sahibi kendi butce ve projesine uygun kimseyi belirler! BTLance bu secimde alternatif teklif vermis kisileri gosterir.

(03 Eyl '14, 14:59) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Yani şuan mevcut sistemler gibi olacak. ben öyle olacağını tahmin etmemiştim. Yani sadece iş veren ile işe talip olanı anlaştırmak değil aynı zamanda yazılımcılar arasında iletişim ve iş birliği sağlayacak bir platform olacak diye düşünmüştüm.

(04 Eyl '14, 04:20) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Türkiye de bu tür işler sorunsuz ne kadar doğru gider düşünmek de gerekiyor. Bu konuda bir tavsiyem var. Sisteme entegre çalışan sürüm takip sistemi ve iş takip sistemi de yer alırsa hem geliştiricinin yaptığı işler takip edilebilir, hem de proje sahibi örneğin 1 aylık geliştirmeleri alıp başkası ile çalışabilir. Aynı şekilde geliştirici yapabildiği işin karşılığını alabilir. Gizliliği sağlamak amacı ile taraflar arasında da NDA muadili birşey imzalanabilir.

permanent link

cevaplandı: 01 Eyl '14, 03:30

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

1

Projenin takip edilerek yarıda kesilip başkasına verilmesi fikri, hem geliştiricinin hemde işverenin hakkını koruması konusunda duyduğum en güzel fikir.

(01 Eyl '14, 03:58) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image
2

Bu güzel bir fikir. Versiyon kontrol sistemini entegre etmeye calisacagim.

(01 Eyl '14, 06:01) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image
1

GitLab isminde acik kaynak bir repo yönetim sistemi buldum. Her proje programciya ve proje sahibine bir Git Repo tahsis edebilecegiz.

(01 Eyl '14, 09:48) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Evet Rails ile geliştirilen bir git arayüzü, daha önce kullandığım araçlardan biridir. Tavsiye ederim :)

(01 Eyl '14, 10:37) omerozkan omerozkan's gravatar image
1

@omerozkan freelance proje sitelerinde teknik dokumana uygun proje ve teslimat kurali gecerlidir, her projenin kodlari, yapisi, incelenemez! Bazen bir projenin teknik yapisini anlamak icin 1 ay arastirma yapmaniz gerekiyor! O yuzden BTLance sadece aracilik yapar, anlasmazlik durumunda sikayetleri dinler ve odemenin hakli tarafa odenmesini saglar. PayPal gibi, PayPal alisverisinize karismaz nasil is yaptinizi bilmez, sadece itiraz durumunda parayi geri cekebilme garantisi verir! Ayrica proje sahibi kisi veya firmalar data koruma, lisans gibi sartlardan dolayi kodlari kimseye gostermeyebilir!

(03 Eyl '14, 14:54) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

http://www.uzmankirala.com buarada benzer senaryolar var, incelemelisiniz bence.

permanent link

cevaplandı: 01 Eyl '14, 03:23

rulas's gravatar image

rulas
1.2k101329
cevap kabul oranı: 0%

Hocam hayırlı olsun, benim tavsiyem sadece yerli projeler olması yerine proje ekleme kısmı tüm dünyaya açık ama geliştiriciler Türkiye 'den olursa çok güzel olur.

permanent link

cevaplandı: 01 Eyl '14, 07:19

%C3%96nder's gravatar image

Önder
816162333
cevap kabul oranı: 26%

Uzmanların değerlendirilmesi için Linkedin'den de faydalanılabilir.

permanent link

cevaplandı: 01 Eyl '14, 08:39

SaRPaRDa's gravatar image

SaRPaRDa
5.0k213266
cevap kabul oranı: 27%

2

@sarparda social media artik kisileri degerlendirmede birinci kriter. LinkedIn, Xing, Twitter, Dribbble, Behance, GitHub, Bitbucket, BTSoru, Stack Overflow, Google Groups, Online Portfolio, Blog, Proje websiteleri vs. degerlendirmelerde etkin olur.

(03 Eyl '14, 15:02) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

özcanacar hocam, proje sahipleri için düşündüğünüz sistem bence güzel. Peki developerı ya da developer adaylarını neye göre belirleyeceksiniz. Yani sisteme her üye olan kişi ben developerım deyip herhangi bir projeye teklif verebilecek mi? Kriterler neler olacak?

Teşekkürler

permanent link

cevaplandı: 31 Ağu '14, 15:46

Sel%C3%A7uk%20G%C3%9CRAL's gravatar image

Selçuk GÜRAL
1113
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 31 Ağu '14, 15:46

1

Örnegin BTSoru.com profiline link isteyip, buradaki aktivitelerini inceleyebiliriz. Yazilim tecrübesi olmayanlarin proje yapmasi taraftari degilim. Bu is sonuc itibari ile cocuk oyuncagi degil.

(31 Ağu '14, 15:48) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Sadece BTSoru.com üzerinden de değerlendirmek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Sadece bu platformu baz alırsak developer profili çok sınırlı bir hal alır sanırım. Başka alternatiflerde geliştirilmeli.

(31 Ağu '14, 15:54) Selçuk GÜRAL Sel%C3%A7uk%20G%C3%9CRAL's gravatar image
1

Bu sadece bir örnekti. Proje sahipleri ve uzmanlar icin degerlendirme (rating) sistemi olacak. Bu sekilde zaman icinde uzmanlar burada oldugu gibi itibar puanlari toplayarak, yaptiklari isler araciligi ile kendilerini ispatlayabilecekler. Bunun yani sira uzmanlarin kayit sirasinda bir CV yüklemeleri beklenecek. Hic program yazma tecrübesi olmayan birisinin projelere teklif vermesini engellememiz gerekiyor. Profesyonel bir ortam olusmasini istiyorum. Hepsini tek tek kontrol etmek zorunda kalsak bile, gerekli kontrollerin yapilmasini saglamamiz gerekiyor.

(01 Eyl '14, 02:07) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Her iki tarafında mağdur olmaması için bence profosyonel proje yöneticileri bulunmalı, bu insanlar

proje yaptırmak isteyenin

ciddiyetini,güvenilirliğini , projenin yapılabilirliğini kaç adam/ayda yapılabileceğini az çok bilmeliler

projeye teklif verenlerinde

aynı şekilde ciddiyetini,güvenilirliğini, özgeçmişini, daha önce yaptığı işleri az çok bilmeliler ve ön onay vermeliler

ayrıca projeye teklif verenlerden proje için iş planı HLA dokümanı da istenebilir. ve bu yöneticiler projeleri takip edip projelerden küçük %5 gibi komisyonlar alabilirler. bence böyle çok daha güvenilir , profosyonel çalışma ortamı doğabilir, uygulanabilirliği ne kadar kolay bilmiyorum ama güzel bir fikir.

permanent link

cevaplandı: 25 May '15, 07:54

ibrahim472's gravatar image

ibrahim472
2.0k1615
cevap kabul oranı: 10%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1

Soruldu: 31 Ağu '14, 13:53

Görüntüleme: 1,641 kez

Son güncelleme: 25 May '15, 07:54

Benzer sorular

powered by BitNami OSQA