Javayi orta duzeyde biliyorum ve oyun yapmak istiyorum hangi konular gerekli?

soruldu: 11 Eyl '14, 05:50

Gibrindy's gravatar image

Gibrindy
141101418
cevap kabul oranı: 0%

kapatıldı: 30 Eyl '14, 11:40

mahmut_can's gravatar image

mahmut_can ♦
3.0k62552

Ne tür bir oyun yapmak istiren gardaşım?

(29 Eyl '14, 04:47) zehirhayri zehirhayri's gravatar image

yapmak istedigim oyun icin minecraft guzel bi ornek olucaktir, bloklar degilde, hem online oynana bile hemde single rpg tarzi bisey.

(30 Eyl '14, 11:06) Gibrindy Gibrindy's gravatar image

Bu soru 30 Eyl '14, 11:40 mahmut_can tarafından "Bu soru cevaplandı ve bir cevap daha önce kabul edildi" gerekçesiyle kapatıldı.


Kodla oyun yazma devri mi kaldı sene olmuş 2014

Şu yazdığından sen ne anlıyorsun acaba? İşte UNITY 'de bir iki şey öğrenen böyle düşünüyor.

Arkadaş oyun programlamaya dair birşey bilmiyor demek ki. Bana kalırsa direkt C\C++ ile başlasın ama bu diller tez bıktırır insanı. Herkes sabredemez. O yüzden ilk başta Java ile başla, zaten az buçuk biliyorsun. Yılan oyunu yaz, tic-tac-toe yaz, bu yazdığın oyunu geliştir. İlk başta siyah bir zemin üzerinde bir kaç nokta ile başlarsın, sonra 3D yılan oyununu yazarsın. Bu işler böyle olur. Yavaş yavaş çıkarsın merdivenleri. UNITY 'de neyi nereden bulup, nasıl yerleştireceğini öğrenenler "oyun programcısı" diye dolanıyor ortalarda. Haa, UNITY kötü demiyorum. Ama UNITY yeni başlayanlar için asla uygun değil, asla.

Arkadaşım sen oyun motoru da yaz. Tüm dünya kullanacak demiyoruz. Çok basit birşey olsun ama sen yaz, sadece sen kullan. Matamatik ve fizik nasıl uygulanıyor gör. Paha biçilemez tecrübeler kazanırsın. Hem de referans olur. Bir şirkete bakın bunu ben yazdım dersen, havada kaparlar, emin ol. Belki birgün EA, Ubisoft gibi firmalarda da oyun motoru geliştiren ekip arasında yer alacaksın. İşte o zaman basit bir oyun motoru bile geliştirmiş olsan -sadece senin kullandığın birşey de olabilir- bu tecrübeleri işte orada kullanacaksın.

Ayrıca "introduction to game programming" şeklinde aramalar yap. Karşına ne çıkıyorsa oku. Merak etme, anlarsın. Hem de İngilizce 'n gelişir yavaş yavaş, eğer bilmiyorsan.

BU arada, bu yazdıklarım profesyonel düşünenler için. Eğer hobi olarak oyun yazmak isteniyorsa, isteyen UNITY kullanır isteyen FORTRAN kullanır. Bu konuda birşey diyemem. :)

permanent link

cevaplandı: 19 Eyl '14, 15:26

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Mantikli bir cevap icin tessekur ediyorum, aslinda benim merak ettigim sey de basit bi yilan oyunu bile olsa javada hangi konulari bilmem gerekir. Java az bucuk biliyorum ama basit seyler, donguler if-else yapisi gibi seyler su anda event handling konusundayim ve sikinti cekiyorum gece gunduz kafami kurcaliyo bu konuyu nasil ogrenicem diye. Suanda en ileri yapabildigim sey JFrame olusturup renk vermek gibi seyler..

(19 Eyl '14, 16:56) Gibrindy Gibrindy's gravatar image

Öncelikle JAVA SE 'yi yalayıp yutman gerek. Daha sonra zetcode.com adresine gir. Java ile ilgili ne varsa hepsini öğren bu sitede. Zaten burda basit oyunlar da var. Onlara da bak. Kendin birşeyler yaz. Kafanda epey şey şekillenecektir. Ondan sonra @rahmanyazgan 'ın verdiği oyun motorlarına geçebilirsin diye düşünüyorum. Bu oyun motorları seni epey bir meşgul edecektir.Tek sınır, hayalgücü ve kabiliyet. :)

(19 Eyl '14, 18:11) kagan kagan's gravatar image

Sanirim JMonkey Engine e suanki bilgimle giricem zaten kitabim falanda var java hakkinda her ihtiyacim oldugundada bakarim. Ingilizceyi ogrendigim gibi ogrenmeyi dusunuyorum; konusarak. :)

(19 Eyl '14, 18:49) Gibrindy Gibrindy's gravatar image

Yav arkadaş, şaka mısınız? Unity de oyun yaparken kod kullanıldığını biliyorum. JAVA ile oyun yazılmaz kardeşim, JAVA ile oyun dünyasında yer bulamazsın. Şimdi tutup buna da cevap olarak JAVA ile şunu yazdım, hani yazılmazdı dersiniz. Ama o kadar post atıp anlatmak istediğimi hala anlamamışsınız ona üzülüyorum. Her işin kendine göre platformları vardır. Şu işi yaparken o daha iyidir, bu işte bu daha iyidir. Ben diyorum ki JAVA bu işte iyi değil, boşuna yorma kendini eğer buna kendini adayacaksan. Herneyse çok uzadı, oturup başla kardeşim sen bir array oluşturup kutuları açtırmaya

(24 Eyl '14, 09:49) kokiko kokiko's gravatar image

kokiko, herkez sana - veriyo ve hala yazmaya devam ediyosun ya, helal sana.

(24 Eyl '14, 14:49) Gibrindy Gibrindy's gravatar image

Core Java ve JMonkey Engine kullanarak yapabilirsin.

Zamanında yapılmış basit bir örnek:
http://www.youtube.com/watch?v=1eh4sINvIdA

Modelleme vs. de yapmak gerekebilir, oyundaki uçak örneğinden görüldüğü üzere.

Oyunu referans olarak kullanıp Ceidot firmasına girmişti, yaptıkları oyunlardan biri Umaykut, hatırlayanlar olabilir, facebook oyunuydu.

Yine aynı arkadaşın War Cars oyunu, kaynak kodlar da eclipse projesi şeklinde.

permanent link

cevaplandı: 19 Eyl '14, 18:00

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 19 Eyl '14, 19:03

peki JMonkey Engine gecmek icin ne kadar java bilgimin olmasi gerek?

(19 Eyl '14, 18:37) Gibrindy Gibrindy's gravatar image
1

Verdiğim Core Java bağlantısındaki en sağdaki sütundaki Networking, AWT, Applet, SWT, Swing haricindeki konuları biliyorsanız JMonkey Engine'ye başlayabilirsiniz. Swt veya Swing'den hangisini kullanıyorsanız ihtiyaç oldukça gerekli kısımlarını öğrenirsiniz bunların.

(19 Eyl '14, 19:07) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Peki, cok saolun.

(19 Eyl '14, 19:09) Gibrindy Gibrindy's gravatar image

Çekirdek programlama dillerini kullanarak kendi oyun motorunu oluşturmak, tekeri sıfırdan icat etmekten farksız. Hele ki 2014 yılında, yüzlerce işin duayeni profesyoneller tarafından oluşturulmuş oyun motorları aylık 19$ gibi korkunç derecede cuzzi rakamlara edinilebiliyorken sizin tek başına oluşturacağınız motor dünya yıkılsa o kaliteye ulaşamayacaktır. Bu konu üzerine "motor yapma, oyun yap" başlığı altında onlarca makale bulabilirsiniz internette.

Ancak ben oyun yapmak istemiyorum, büyük oyun şirketlerinde çalışmak istiyorum derseniz o zaman c++ üzerine uzmanlaşmak java ile uzmanlaşmaktan çok çok daha mantıklı olacaktır. Biraz araştırırsanız profesyonel oyun ekiplerinin %99'unun c++ kullandığını görürsünüz.

permanent link

cevaplandı: 16 Eyl '14, 06:44

Forgewright's gravatar image

Forgewright
1264
cevap kabul oranı: 25%

benim de anlatmak istediğim buydu ama insanlar ne anlamışlar.. Devir entegrasyon devri, sıfırdan yapma işi çoktan bitti.. Yapsan bile o seviyeye getiremezsin

(16 Eyl '14, 06:57) kokiko kokiko's gravatar image

Ben oyun motoru yazicam demiyorum, javada oyun yazmaya baslamdan once ogremem gereken konulari soruyorum(ara yuz programlama, donguler, katilim vb).

(18 Eyl '14, 11:21) Gibrindy Gibrindy's gravatar image
-6

Java da oyun yazmaman gerektiğini bilsen yeter. Kodla oyun yazma devri mi kaldı sene olmuş 2014. Unity3D engine ya da benzeri şeylerle uğraş

permanent link

cevaplandı: 12 Eyl '14, 03:24

kokiko's gravatar image

kokiko
(üyeliği donduruldu)
cevap kabul oranı: 0%

4

Unity 'de kod yazılmıyor mu? Direkt sürükle bırakla oyun yapıldığını mı zannediyorsunuz?

BU arada EA, Rockstar, Ubisoft nasıl oyun yapıyor acaba? Söyleseniz de öğrensek...

(12 Eyl '14, 04:24) kagan kagan's gravatar image

Umarim oyun sektorune girmessin...

(12 Eyl '14, 09:56) Gibrindy Gibrindy's gravatar image

Ufaktan ufaktan, oyun sektöründeyim bile. ;)

(12 Eyl '14, 10:31) kagan kagan's gravatar image

sen degil ya, kodsuz oyun yazabilecegini dusunen arkadas..

(12 Eyl '14, 11:28) Gibrindy Gibrindy's gravatar image

hepinizde mi sorun var? Hazır oyun motorları varken bir insan neden sıfırdan java gibi yavaş olan bir dille oyun yazarki? Amerikayı yeniden keşfetmenin mantığı nedir? Elbetteki koda bulaşacaksın ama bir çember çizdirmek için kırk takla atmadan...

(16 Eyl '14, 06:50) kokiko kokiko's gravatar image

Böylesine gelişmiş oyun motorları varken, arkadaş java' da yılan oyunu yazıp kendini tatmin edecekse bişey diyemem.

(16 Eyl '14, 06:55) kokiko kokiko's gravatar image

kokiko burda kimse oyun motoru yazmaktan bahsetmiyor. Sen yazdigin yaziyi oku bence cunku ben ilk okudugumda anladigim tek sey: programlama dili ogrenme grafiksel ortamda oyun yap. Ayrica oyun motoru kavraminida bi arastir ve oyun motorlarini bi gozden gecir lutfen cunku java icinde oyun motorlari var.

(18 Eyl '14, 11:24) Gibrindy Gibrindy's gravatar image
1

Gibrindy sen bir yere uçakla gidebiliyorken eşekle gitmeyi tercih ediyorsan, evet bütün dediklerinde haklısın. Ya da 2014 yılında hala yılan, tictactoe gibi oyunları yazıp mutlu olacaksan evet yine haklısın. Ama ben oyun yazmak, bu konuda kendimi geliştirmek bir yerlere gelmek istiyorum ve javayı da hazır biliyorken javada yapayım diyorsan, işte o zaman yukarda dediklerimin hepsini tekrar oku.

(19 Eyl '14, 06:50) kokiko kokiko's gravatar image

yahu, sen oyun motoru yazmaktan bahsediyosun yada bildigin grafiksel ortamda super oyunlar yazabilicegini dusuyosun, programlama dili bilmeden o programlama dilinin oyun motorunu kullanamassin.

(19 Eyl '14, 13:59) Gibrindy Gibrindy's gravatar image
9 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×16

Soruldu: 11 Eyl '14, 05:50

Görüntüleme: 1,788 kez

Son güncelleme: 30 Eyl '14, 11:40

powered by BitNami OSQA