merhaba, daha öncede sistem uzmanlığı hakkında bir soru sormuştum ama beni tam olarak ikna edecek cevaplar alamadım. bilgisayar mühendisliği 3ncü öğrencisiyim. belli bir konuda uzmanlaşmak istiyorum o yüzden bugün ankara'da 2 adet yazılım kursuyla görüştüm. görüşmeye giderkenki amacım java idi ki java SE konusunda kendimi yeterli buluyorum bunun üzerinede koyup web üzerinede yoğunlaşmak istiyorum. fakat bu 2 kursta bana java'nın türkiye de pekte geçerli olmadığını, devrin C# devri olduğunu ve eğer bir konuda uzmanlaşmak istiyorsam C# üzerinde uzmanlaşmam gerektiğini söylediler. siz değerli yazılımcı üstadlardan, özellikle "cem ikta" ve "özcan acar" hocamdan bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana yardımcı olmalarını istiyorum. ben java taraftarıyım fakat bugünkü duyduklarım kafamın fazlasıyla karışmasına neden oldu. şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

soruldu: 18 Eyl '14, 13:31

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

değiştirildi: 18 Eyl '14, 13:37

1

sevdiğin, sıcak baktığın dille geliştir kendini. Sen zaten başarılı olduktan sonra hangi dilin olduğu pek önemli olmaz, hepsinin genel mantığı aynı. Syntax' ını öğrenmen 1 ay alır o kadar. Önemli olan yazmaktan zevk aldığın dille genel ve spesifik konularda kendini geliştirmek. Ben hiç çok başarılı olup da bildiği yazılım dili yüzünden açıkta kalmış birini tanımıyorum.

(19 Eyl '14, 02:00) kokiko kokiko's gravatar image
1

Kariyer.net de 700 e yakinda Java dev pozisyonu var. Sanirim bu konuda bir ihtiyacin oldugu ortada.

(19 Eyl '14, 07:24) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image
1

@özcanacar hocam, .net ve c# ilanların ortalaması da 400 civarında. Diger kariyer sitelerinde de hemen hemen durumlar aynı. Java da baya açık varmış :) Uğraşan kişi sayısı da azalıyor olamaz mı acaba?

(19 Eyl '14, 07:39) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image
1

@alirıza c# yazılımcısı bulmak için ilan vermeye bile gerek kalmıyor sanırım ondan o kadar az.

(19 Eyl '14, 10:20) Önder %C3%96nder's gravatar image

Madem javayı biraz biliyorsun javayı tam olarak öğren. javayı öğrenmek c# dan daha zor. Merak etme javayı öğrenince bir c# projesinin başına oturur oturmaz geliştirme yapmaya başlayabilirsin. Tersi pek mümkün değil. Genç iken bu fırsatı kaçırma. yaşlandıkça öğrenme eğrisi azalıyor.

(23 Eyl '14, 09:38) Fatih Aşlamacı Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Öncelikle bakış açınız çok önemli. Yani yazılım dillerini ne olarak görüyorsunuz? Bu sorunun cevabını vermeden önce;

Dünyada popüler olan teknolojiler Türkiye de de popüler. @kokiko 'nun da dediği gibi "Ben hiç çok başarılı olup da bildiği yazılım dili yüzünden açıkta kalmış birini tanımıyorum." sözü çok doğrudur. Tutup ta fosil dillerle yazacak haliniz de yok tabi. Hala delphi yazanlar vardır ve işsiz kalmazlar. .Net ve php bilenler ve kullananlar, Türkiye de belki daha fazla olabilir (bu konuda net bir bilgim yok sadece tahmin). Kariyer sitelerinde de kategoriye göre ilanların sayısına bakınca çok ta fark yok.

Diğer bir konu kurslardan kariyer tavsiyesi almanın çok tehlikeli bir şey olduğu. Evet kurslardan kariyer ve şirket planlaması tavsiyesi almak gerçekten çok tehlikelidir. Çünkü tek kaygı ticarettir. Hatta öyle ki bazı büyük kursların bile, yeni teknolojileri kötülediği, eski teknoloji üzerinden gidilmesi gerektiği tavsiyeleri bile aldığımızı bilirim. (En azından yeni teknolojiyi öğretecek eleman bulana kadar, eski teknoloji yeniden iyidir mantığıyla :) ...)

Türkiye de, popüler olan ama çok kullanılmayan, herkesin bilmediği dillerde uzman olanlar maddi olarak daha üstündür. Ben .net teknolojilerinde çalışıyorum, ama java uzmanı ve ya C, Phyton uzmanı bana göre maddi olarak çoğu zaman önde olur(seviyeler aynı ise). Ama ne olursa olsun web teknolojilerinde asp.net mvc den vazgeçip, asla jsf, jsp, spring, php (özellikle php), ... ile geliştirme yapmam. Bu benim tercihimdir. Zaten .net için onlardan vazgeçtim. Anlatmak istediğim; bu kişisel bir durum.

Baştaki soruma gelince "yazılım dillerini ne olarak görüyorsunuz?", maddiyat ve iş bulup bulamama kaygısı mı? birini bildiğimde, eğer o popülerliğini yitirdiğinde ne yaparım kaygısı mı? Hangisini daha çok severim ve becerebilirim merakı mı? Gelecekte daha popüler olacak bir teknolojide şimdiden başlamış olsam uzman olurum ümidi mi?

Teknolojilerden önce işin mantığını ve öğrenebilmeyi öğrendikten sonra, tek yapmanız gereken, güncel ve popüler olan teknolojilerden, severek yapacağınızı düşündüğünüz birini seçerek devam etmek. (Özellikle de açık kaynak teknoloji ile çalışanların, .net teknolojilerine adapte olmaları çok basittir. Tersi biraz daha zaman alır. Yani her şeyin hazırını önce öğrenmek iyi değildir.) Çok gerek olmadıkça da çok alan değiştirmekten yana değilim. Her teknolojinin artık kendi içinde bağımlılıkları var (birlikte çalıştığı frameworkler, IDE ler, araçlar,... tabi açık kaynak teknolojilerde bu sorun çok ta fazla yok). Alan değiştirmek yerine alan genişletebilirsiniz.

Tüm bu yazdıklarıma benim açımdan da bakın istiyorum. Ben eğitimimi C, Java(jsp, jsf) ve PHP ile almış biri olarak .net uzmanı olarak çalışıyorum .net 'i seçerken de tamamen severek yaptığımı düşündüğüm için seçtim, hem de javacıların içinde ve .net 'e pekte iyi bakılmadığı bir dönemde :). Yaptığım işi de seviyorum. Bu konuda gerçekçi ve aynı zamanda da, severek yapacağınızı düşündüğünüz bir tercih yapmalısınız. Bu iki kriter arasında dengeli olmalısınız.

Son olarak, herkesi dinleyin, geçerli kriterlerle kendi bildiğinizi yapın.

permanent link

cevaplandı: 19 Eyl '14, 03:18

AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

AliRıza Adıyahşi ♦
7.9k146288
cevap kabul oranı: 44%

değiştirildi: 19 Eyl '14, 03:21

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×241
×10

Soruldu: 18 Eyl '14, 13:31

Görüntüleme: 857 kez

Son güncelleme: 23 Eyl '14, 09:38

powered by BitNami OSQA