Java'ya yeni başlamış birisiyim. Özellikle bu site üzerindeki tavsiyeleri dikkate alarak çalışıyorum ve gerçekten çok faydalı oluyor.Benim gibi bir gence yol gösteren büyüklerim olduğu için çok şanslı olduğumu düşünüyorum.Yardımsever herkese teşekkür ediyorum. Ancak daha önce Java kadar büyük bir yapının içine girmediğim için bir hayli zorluk çekiyorum.Diğer dillere nazaran öğrenilmesi gereken çok fazla teknoloji var.Özellikle Java Se'den sonra Web kısmı gözümü korkutacak derecede büyük.Web'e geçmeden masaüstü uygulamalarında nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum.Fakat burada da karşıma iki seçenek çıkıyor.Swing ve JavaFx.Swing ile gui programlama yapılabiliyor.Birde JavaFx var. Scene Builder aracılığıyla onda da gui programlama yapılabiliyor. Fakat daha yaygın olan ve şuan revaçta olan hangisi, şuan ticari bir uygulama geliştirilecek olsa tercih edilecek olan hangisi gibi soruların cevabını merak ediyorum. CemIkta hocanın 2012 tarihli konulardaki cevaplarını okudum. Fakat yıl 2015'e geliyor artık yavaş yavaş. Bahsedildiği gibi ön plana çıktımı Java dünyasında ve Türkiye'de ? Teşekkürler..

soruldu: 02 Eki '14, 16:16

ugurcanlacin's gravatar image

ugurcanlacin
816101625
cevap kabul oranı: 11%


Java Swing güvenlik güncellemeleri disinda artik gelistirilmiyor, bu sebeple eger varolan bir proje yada bir is ilani icin ögrenmicekseniz artik gelecege yatirim olarak ogrenilecek bir teknoloji olmaktan cikti.

JavaFX Java platformunun standart yeni nesil grafiksel kullanıcı arabirimi arac setidir (Graphical User Interface Toolkit - GUI Toolkit). JavaFX'in amaci gömülü cihazlar, akilli telefonlar, televizyonlar, tablet ve masaüstü bilgisayarlar gibi cesitli cihazlarda Java ile uygulama gelistirmeyi kolaylastirmaktir. JavaFX Swing'in aksine cok kolay web servislerle calisabilmekte boylece kurumsal java projelerine RIA (Rich Internet Application) olarak da eklenebilmektedir. Bu acilardan bakildiginda yeni projeler icin kesinlikle JavaFX tercih edilmeli.

Java ögrenmek icin Swing veya JavaFX ögrenmek zorunda degilsiniz fakat desktop programlama Java kodlama pratiklerini en yalin haliyle kullanabileceginiz bir alan. Eger interface, abstract class, class, object, instance, inheritance, composite gibi en temel Java pratiklerini bilmiyorsaniz Java EE veya Anrdoid programlama fazlasiyla komplex gelecektir.

JavaFX ne kadar populer ne kadar Java topluluklari tarafindan kabul gördü bunu anlayabilmek icin JavaOne 2014 etkiligindeki Clients and UI sunumlarina bakilabilir. Bu sunumlar degisik bircok alanda JavaFX kullanimini ve gelisimini göstermeye yeterli sanirim.

permanent link

cevaplandı: 02 Eki '14, 18:44

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

değiştirildi: 02 Eki '14, 18:57

Cevabınız için teşekkür ederim. Gayet tatmin ediciydi..

(03 Eki '14, 05:11) ugurcanlacin ugurcanlacin's gravatar image

Bir junior javacı olarak kısaca bu soruya cevap verecek olursam ki yanılıyorda olabilirim, üstadlarım beni düzeltsinler lütfen. bence java masaüstü yazılımlarda pek kullanılmıyor. çünkü arayüz oluşturmak sıkıntılı veritabanından bilgi çekip bunu grid veya herhangi bir component e atmak hakkaten çok sıkıntılı. öte yandan C#'da adamlar bunu daha kısa sürede ve daha başarılı bir şekilde yapıyorlar. bence java'nın swing ine veya awt'sine takılıp kalınmamalı. öğrenmeli ama üzerinde de fazla durulması gerektiğine inanmıyorum. eğer durulacaksada javafx bu iş için şimdilik bir adım daha önde duruyor. sevgili "cem ikta" hocamın burda verdiği bir cevapta swing ve awt'nin dinazorlaştığını ve javafx'e geçilmesi gerektiğini de ayrıca okumuştum.

permanent link

cevaplandı: 02 Eki '14, 16:36

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×80
×27
×14

Soruldu: 02 Eki '14, 16:16

Görüntüleme: 1,205 kez

Son güncelleme: 03 Eki '14, 05:11

powered by BitNami OSQA