Öncelikle herkese selamlar .

Arkadaşlar kafamı kurcalayan ve takılan bir kaç soru var umarım cevaplarsınız.

Arkadaşlar C# - asp.NET öğrenmek istiyorum.Ama sorun burda başlıyor windows kullanıyorum para vermiyorum .Ve bu bende büyük bir mahcubiyet oluşturuyor .Adamların kul hakkına gidiğimi düşünüyorum .Ama param yok c# ve asp.net öğrenmek istiyorum .

Visual studio paralı .O kadar ödeyecek param yok .

Ne yapacam biri bana yardımcı olsun

soruldu: 26 Eki '14, 08:00

ceku's gravatar image

ceku
1111
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 26 Eki '14, 18:42

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190


Daha önce detayli bir cevap yazmistim konu ile ilgili oldugu icin göz atmanizda fayda var. C# ya da Java'yı programlama dili olarak seçmek için göz önünde bulundurulması gereken kriterler nelerdir?

Maalesef Microsoft ve diger kapali kod ürünleri sunan firmalarin en buyuk handikapi budur. Cikardiklari her urun sizi diger urunlerine bagimli kilar. Birbirinden bagimsiz kullanamassiniz, isletim sistemi, ofis paketi, internet, gelistirme arac gerecleri, veritabani ve onemli kullanilan bircok programlari herzaman ticari olarak satilan bir urune bagimlidir. Express veya starter versiyonlari da sizi o urunun pro versiyonuna alistirmanin ilk adimidir ki, express versiyonlari cok igrencdir. Ornegin MS SQL Server'in express versiyonunu kullanirsiniz, backup yapmaniza izin verir fakat db schema backup yaparsiniz, data backup yapmaniza izin vermez, pro versiyonu satin almanizi onerir. Bu asamada zaten secim sansinizi kaybetmissinizdir.

Secimlerimiz bizi özgür kilar, kullanmak istedigimiz arac gerecleri, programlama dillerini, IDE, Server, gelistirme araclarini secemiyorsak bu lisanslar ve $$$ dunyasina bizi mahkum eder. Bu hikayelerin sonu yok, dunya tek kutuplu degil ve alternatif bircok arac gerec, isletim sistemi, özgürlüge deger veren acik kaynak sistemler, programlama dilleri var.

Gelecekte daha sizin önünüzü acacak ve yol gösterecek programlama dillerini ögrenmenizi tavsiye ederim.

permanent link

cevaplandı: 26 Eki '14, 18:55

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Hiç bakmadığımız başka bir açı daha var. Tüm bu maddi sıkıntılar geliştiriciyi ne kadar etkiliyor. Herkes kendi işini yapmıyorki (ve ya freelancer). Birçok geliştirici başka bir firmada çalışıyor. Bundan dolayı maddi sıkıntılar geliştiriciyi ilgilendirmiyor gibi geliyor bana. Bu konuda yanlış mı düşünüyorum. Ben şimdiye kadar tüm araçları lisanslı kullanmama rağmen hiç para ödemedim microsofta. Bu konuda kaçırdığım bir yer var mı?

(27 Eki '14, 01:59) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image
1

Aynen ali riza hocam size katiliyorum. Parasi olmayan insan illa opensource programlama dilinde mi kendini gelistirmesi lazim. Insan neye ilgi gosteriyorsa bence onu ogrenmeli dedik cem ikta hocam bize kizdi. Canin sagolsun cem hocam cirak lazim mi cirak :-)

(27 Eki '14, 13:01) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image
2

@alirza-adyahsi Ben daha once .Net ile projeler gelistirdim. Ben lisans ucretleri odemedim ama calistigim firma lisans ucretlerini mecburi oderken programcilara yuzde 10 zam yapip yapmamayi tartisiyordu! Programcilar ödemese de müsteriler MS SQL Server, Windows Server, Mail Server/Exchange Server, Admin Tools gibi mecburi olmasi gereken programlara lisans oduyordu. Hele MS Windows internet Server'larinda bir MS SQL Server backup tool aylik 15 EUR gibi sacma lisans modelleriyle satiliyor. Butun bunlar proje masraflari ve haliyle yazilim firmalarinin is hacmini etkiliyor.

(27 Eki '14, 17:45) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
4

@emrecan-oztas mesele parasi olan olmayan degil, mesele programcilara ve firmalara uygun is firsatlari sunmak, bunu open source sistemler sagliyor, eger yarin Microsoft bu firsatlari saglarsa kullanilabilir! Ben hepinizin cirak degil cok guzel projeler, isler yapan, baskalariyla bilgisini paylasan, yol gosterici olan ustalar olmanizi temenni ederim ;)

(27 Eki '14, 17:50) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

@CemIkta, hocam size tamamen katılıyorum. Ama anlamadığım başka şey var. Peki soruyu şöyle sorayım, tüm bu söylediklerinizi bilmelerine rağmen neden bir firma(birçok dünya çapında kurusal firma da dahil) microsoft teknolojilerini seçer?

(28 Eki '14, 02:50) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image
2

@alirza-adyahsi Microsoft kullanan firmalar genelde iki grupta toplanir: 1. Bilincli olarak Microsoft platformlarinda business cozumleri ureten firmalar(genelde Microsoft Business Partner) veya C# ve.net'in teknolojik avantajlarini kullanmak icin bilincli secenler. 2. Arastirmadan baskalarinin yanlis yonlendirmeleriyle en iyi dil visual basic.net'dir gibi argumanlarla veya universite,bilgisayar kursu hocalarinin Microsoft tools cok kolay, programlama cok basit sakin baska teknoloji kullanmayin gibi tavsiyeleriyle secenler.

(28 Eki '14, 07:48) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Visual Studio Community 2013 çıktı, isterseniz bir deneyin. Express sürümden farkı bu bağlantıda yazıyor.

Şirket/kuruluş olarak ticari amaçla kullanılamıyor. Fakat bireysel olarak ticari uygulama geliştirilebileceği yazıyor lisans dosyasında. Bir organizasyon(şirket, topluluk) olarak araştırma amaçlı kullanılabileceği yazıyor, ticari olarak değil.

permanent link

cevaplandı: 13 Kas '14, 10:30

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 15 Ara '14, 05:39

.net ve teknolojileri bugun yapılan açıklamaya göre mit lisanslı olup github'a taşındı

permanent link

cevaplandı: 13 Kas '14, 15:05

kypdk's gravatar image

kypdk
185101723
cevap kabul oranı: 10%

2

@kypdk Microsoft henuz .NET Framework Libraries, .NET Core Framework Libraries ve RyuJit VM teknolojilerini acik kaynak olarak yayinladi. Win Forms, WPF ve daha bircok onemli parcalari acik kaynak yayinlamadi. Amac ASP.Net 5'in butun platformlarda calismasi olarak degerlendiriliyor. Hala Java, Python, Ruby gibi her platforma hitap eden bir platform olmaktan cok uzak!

(13 Kas '14, 19:00) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Visual Studio Express versiyonları ücretli değil. Kısıtlı özelliklerle öğrenim amaçlı kullanabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 26 Eki '14, 08:29

ertuncefeoglu's gravatar image

ertuncefeoglu
7705719
cevap kabul oranı: 20%

Açık kaynak candır :) Linux dağıtımları kullanmanı tavsiye ederim. Her ne kadar kendim .net kullanmasamda platform bagımsız olarak kullanıma sunulan açık kaynak kodlu mono projesi var. Yani linux altındada .net çatısı ile çalışabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 26 Eki '14, 10:48

gurhan_kucuk's gravatar image

gurhan_kucuk
1914612
cevap kabul oranı: 0%

Dreamspark kullan. Birçok MS ürününü öğrenci hesabın ile ücretsiz edinebilirsin. Ama bildiğim kadarı ile işletim sistemlerini vermiyorlar. Sadece yazılım geliştirme ürünleri, sdk lar falan. Visual Studio 'nun express sürümlerini kullanabilirsin. Sıkıntı çıkarmazlar.

permanent link

cevaplandı: 26 Eki '14, 15:55

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

1

Dreamspark ile Microsft'un butun urunlerini kullanabilirsiniz buna Windows'ta dahil. Eger universite ogrencisiyseniz ve bulundugunuz universitenin Dreamspark uyeligi varsa size bulundugunuz siniftan baslamak uzere universitesi sonrasi 1 yil kadar izin veriyor bunun disinda lise veya Dreamspark uyeligi olmayan bir universiteyseniz o zamanda 1 yillik uyelik sagliyor ve yine ayni urunleri kullanabiliyorsunuz.

(26 Eki '14, 16:34) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Arkadaslar universitelerde verilen ogrenci lisansli Microsoft program arac gerecleri sadece ögrenim amaclidir, ticari olarak kullanilamaz. Ögrenci lisansinda bunu acikca belirtmislerdir!

(26 Eki '14, 18:34) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

O değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Yani ne öğreniyim ? Linux mü kullanıyım ?

permanent link

cevaplandı: 26 Eki '14, 19:07

ceku's gravatar image

ceku
1111
cevap kabul oranı: 0%

Sordugun soruya burda cevap bulamazsin bunun cevabini kendin vermen lazim. Ayrica GNu/Linux ogrenilmez GNU/Linux bir yasam seklidir bunuda unutma.

(27 Eki '14, 15:32) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

arkadaşlar Dreamspark demişsiniz ama öğrenci değilim . Linux kursam diyorum neler yapabilirim ? Arkadaş mono demiş ama tam verim alamayız sanırım

(27 Eki '14, 17:28) ceku ceku's gravatar image

Dreamspark lise ogrencilerine bile uyelik sagliyor eger oyle bi durumunuz varsa. GNU/Linux kullanmanizi tavsiye ederim. Emin olun biraz kullandiktan sonra Windows size cok yavan gelecek. Ben kendi durumumdan ornek vereyim. Ben Debian kullaniyorum Java ve PHP de kendimi gelistirmeye calisiyorum. Cokta mutluyum cokta huzurluyun yani. Bence sizin vereceginiz en onemli karar hangi programlama dili size daha yakin hangisinde rahat edebiliyorsunuz bunun cevabini bulmalisiniz. Simdi kalkipta ucretli diye bazi programlama dillerinden vazgecip opensource kaynaklara yonelmelisiniz diye bir durum yok.

(27 Eki '14, 17:39) emrecan-oztas emrecan-oztas's gravatar image

Taş yerinde ağırdır @ceku. .NET öğrenecekseniz Dreamspark'ta işletim sistemi indirme de var; Windows Server 2008-2012 gibi sistemlerden birini indirip üzerine yine aynı yerden Visual Studio Professional 2013 with Update 3 olanı indirip kurarak .NET öğrenimini o şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

.NET işi Windows'ta olur Linux'ta vakit kaybetme. Linux için C# yeteneğinde ideal dil de Java'dır.

(28 Eki '14, 08:05) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

@rahmanyazgan hocam ne yazık ki üniversite öğrencisi değilim. ve dreamspark üye olayım dedim üniversite mail istedi ne yazık ki .Bunaldım artık

(28 Eki '14, 10:58) ceku ceku's gravatar image

VS Professional Edition baz alınarak yapılan Community Edition sürümünü kullanın, bireysel olarak da ticari uygulama geliştirmeye izin veriyor.

(15 Ara '14, 05:41) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Ticari amaçla kullanmadığınız sürece Visual Studio Ultimate'i bildiğin kaçak kullanmanızda hiç bir sakınca yok. Kimse gelip de hop sen ne yapıyorsun demez.

Ama Ticari amaçla kullanmayacaksanız da Ultimate yada PRO sürümleri kullanmanızın bir anlamı yok.

Öğrenci iseniz. Öğrenci olduğunuzu belgeleyerek bu ürünleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Office'den tutun da Blend'e kadar. Hatta ücretli video ders veren sitelerden bile ücretsiz faydalanabilirsiniz. (https://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/home)

permanent link

cevaplandı: 12 Ara '14, 17:46

saYRam's gravatar image

saYRam
1
cevap kabul oranı: 0%

VS Professional Edition baz alınarak sunulan Community Edition bireysel kullanımda ticari uygulama geliştirmeye izin veriyor.

Şirket/kuruluş olarak ticari kullanımına yasak var.

(15 Ara '14, 05:36) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image
-2

Aslında olaya böyle bakmamalısın. Türkiye'de kullanılan işletim sistemlerinin %99'u Windows ise emin ol bununda %90'ı "crack" lidir. Durumun böyle olması bence Microsoft'un da işine geliyor. Çünkü eğer Windows işletim sistemini kullanıyorsan, Microsoft'un diğer ürünlerini de az çok kullanacaksın demektir. Diyelim ki kullanmadın olsun yazılım işine gireceksen .Net teknolojileriyle programlama geliştireceksin belkide, yani demem o ki Microsoft eninde sonunda senden alacağını alıyor ($) zaten. Microsoft'un izlediği politika tamamen yayılmacı bir politika. Adamların dedikleri şu herkes bizim Windows'umuzu kullansın, bizim ürünlerimize para versinler ve bizim .Net teknolojilerimize yönelsinler. Bu uğurda bazı şeyleri de feda etmek gerekli olduğunu da çok iyi biliyorlar (crack'li ürünler). Ki zaten Microsoft ne kadar işlerini doğru yapıyor orası aşikar. C#'ı java'dan çaldı, GNU/Linux dağıtımlarının yıllardır kullandığı çoklu masaüstü desteğini bu sene Windows 10'a ekledi. Bill GATES'le Steve JOBS'un bu nedenle kavgalarını biliyoruz. Daha bir sürü şey... O yüzden bence bunları pek fazla düşünme senin için iyi olmaz, yazılımcılığına zarar verir. Senin yapacağın şey oturup en beğendiğin ve en çok sevdiğin dilde kendini geliştirmen.

Dipnot: eğer öğrenciysen Microsoft, ürünlerini kullanmana izin veriyor. Bu sayfadan bakalirsin.

Saygılarımla, kolay gelsin :)

permanent link

cevaplandı: 26 Eki '14, 08:36

emrecan-oztas's gravatar image

emrecan-oztas
4.3k62246
cevap kabul oranı: 24%

2

@emrecan-oztas Kullanilan MS Windows'larin cogu crack'li degil, cunku Türkiye ve dunyada bircok PC ureticisi bilgisayar satarken zaten Microsoft lisanslariyla beraber satiyor. 600 EUR'ya satilan laptop zaten MS Windows OEM lisansli satiliyor. O yüzden 90'li yillardaki gibi kacak kullanim sözkonusu degil.

(26 Eki '14, 18:36) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×241

Soruldu: 26 Eki '14, 08:00

Görüntüleme: 1,160 kez

Son güncelleme: 15 Ara '14, 05:41

powered by BitNami OSQA